Facebook Pixel Sportdog.gr | «Ισοπεδωτική» ΑΕΚ… έστειλε μήνυμα σε αιωνίους!
| 2017-10-04 18:53:00

«Ισοπεδωτική» ΑΕΚ… έστειλε μήνυμα σε αιωνίους!

Η Ένωση προκρίθηκε στα ημιτελικά του Κυπέλλου, νικώντας 92-67 το Ρέθυμνο στο ΟΑΚΑ. Ξεχώρισαν Μπάρλοου, Ελόνου και Μπάντζα Σι.

Παρουσία ελάχιστων φιλάθλων της, η  ΑΕΚ επικράτησε 92-67 του Ρεθύμνου Cretan Kings, στο ΟΑΚΑ και πήρε σχετικά εύκολα την πρόκριση στα ημιτελικά του Κυπέλλου Ελλάδας, που θα πραγματοποιηθούν στις 05/11.

Η Ένωση ξεκίνησε πολύ καλά στο παιχνίδι και από τα πρώτα λεπτά έδειξε πως θα είναι το… αφεντικό στην αναμέτρηση. Έχοντας ως κύριους εκφραστές της στην επίθεση τους Ελόνου (9π., 10’) και Γκριν (8π., 10’), “έτρεξε” σερί 16-4 και προηγήθηκε 17-6, ενώ έκλεισε την πρώτη περίοδο στο 29-13!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο όμως, η κατάσταση αντιστράφηκε και η ομάδα του Νίκου Βετούλα, μολονότι βρέθηκε στο -16, ανέβασε την απόδοσή της στην άμυνα, βρήκε επιθετικές λύσεις και με σερί 10-0, μείωσε σε 37-31, ενώ πλησίασε και στο τρίποντο, καθώς με τον Μούντι να είναι εξαιρετικός έφτασε και στο 41-38! Ο Αμερικανός γκαρντ σημείωσε 21 πόντους στη δεύτερη περίοδο και μετέτρεψε το ματς σε ντέρμπι, αν και η ΑΕΚ με τρίποντο του Σι έκλεισε το ημίχρονο στο 44-38.

Στην τρίτη περίοδο, η ΑΕΚ μπήκε αποφασισμένη να «ξεμπερδεύει» με την πρόκριση και τρέχοντας ένα επιμέρους σκορ 8-0, προηγήθηκε 52-38 και έστειλε μήνυμα στους Κρητικούς. Το Ρέθυμνο προσπάθησε και πάλι να μαζέψει την διαφορά, όμως δεν ήταν εξίσου εύστοχο στα μακρινά σουτ και έτσι το τρίτο δεκάλεπτο έκλεισε στο 72-55.

Η τέταρτη και τελευταία περίοδος αποτέλεσε διαδικαστικού χαρακτήρα, καθότι η ΑΕΚ συντηρούσε ασφαλείς διαφορές (74-55, 81-59, 88-63) καθ’ όλη τη διάρκειά της, φθάνοντας στην τελική επικράτηση με 92-67.

Οι πόντοι των δύο ομάδων

ΑΕΚ (Μανωλόπουλος): Ελόνου 11, Τζέιμς 9, Γκριν 8, Ξανθόπουλος, Σάκοτα 15, Τσαλμπούρης 2, Άτιτς 4, Λαρεντζάκης 7, Μπάρλοου 16, Μωραϊτης 2, Μαυροειδής 7, Σι 11

ΡΕΘΥΜΝΟ (Βετούλας): Ντάνιελς 9, Μέντλοκ 12, Κώττας 2, Χριστοδούλου 3, Μούντι 25, Δραγάτης 1, Πανατεράκης 2, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 11, Ρόμπερτσον 2