Facebook Pixel Θρύλε είσαι ...ταύλα!
| 2015-04-23 23:50:00

Θρύλε είσαι ...ταύλα!

Με ΤΡΙΠΟΝΤΑΡΑ του Πρίντεζη στην εκπνοή ο Ολυμπιακός νίκησε την Μπαρτσελόνα σε ματς θρίλερ 71-68 και είναι στο F4 της Ευρωλίγκα!!

Τεράστια επιτυχία για τον Ολυμπιακό, ο οποίος σε ένα ματς θρίλερ νίκησε 71-68 την Μπαρτσελόνα με τρίποντο του Πρίντεζη στην λήξη και πέρασε στο Final της Ευρωλίγκα, όπου στον ημιτελικό θα αντιμετωπίσει την ΤΣΣΚΑ Μόσχας και αν περάσει θα βρει απέναντι του τον νικητή του ζευγαριού Ρεάλ Μαδρίτης – Φενέρ.

Κορυφαίος ήταν φυσικά ο Πρίντεζης, όμως μεγάλο παιχνίδι έκαναν οι Σπανούλης και Μάντζαρης. Ο Ολυμπιακός έπαιξε φοβερή άμυνα στο δεύτερο ημίχρονο, εγκλώβισε την Μπάρτσα και την... σκότωσε τελικά με τα τρίποντα.

Η τρομερή εξέδρα και το ένα τρίποντο...

Με... έξτρα ώθηση από το κατάμεστο ΣΕΦ ο Ολυμπιακός φορτσάτος στο παιχνίδι, όμως η Μπαρτσελόνα αυτή την φορά ήταν προετοιμασμένη, δεν αιφνιδιάστηκε και ακολούθησε το σκορ. Οι δύο ομάδες πήγαιναν χέρι – χέρι, δηλαδή στο 4-4 και στο 9-8, όμως οι Καταλανοί με τρία τρίποντα (δύο από Αμπρίνες, ένα από Όλεσον) πήραν... ανάσα και ξέφυγαν στο 13-17. Παρόιλα αυτά οι Πειραιώτες αντέδρασαν και έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 16-17, με βολές του Χάντερ στην λήξη.

Η δεύτερη περίοδος ωστόσο ξεκίνησε ιδανικά για τον Ολυμπιακό, καθώς προσπέρασε στο 20-17 και έβαλε... φωτιά στην εξέδρα, όμως η Μπάρτσα με ένα σερί 6-0 προσπέρασε και έδειξε πως ήταν αποφασισμένη να παλέψει σκληρά για τη νίκη. Οι Ερυρθόλευκοι παρότι ήταν αρκετά καλοί στην άμυνα, είχαν τεράστιο πρόβλημα στην επίθεση και είναι ενδεικτικό πως έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο με 1/9 τρίποντα. Μάλιστα το μοναδικό εύστοχο ήταν από τον Σπανούλη (δεν έβαλε άλλους πόντους στο πρώτο 20λεπτο) και έγραψε το 25-25. Η Μπαρτσελόνα ωστόσο και πάλι βρήκε τρόπο με μακρινά και δύσκολα σουτ να ξεφύγει και τελικά έκλεισε το ημίχρονο στο 29-37, με τον Λαμπ να ευστοχεί από κοντά στην εκπνοή, πιάνοντας στον «ύπνο» την άμυνα του Ολυμπιακού.

Μπήκαν τα τρίποντα!

Επιστρέφοντας από την ανάπαυλα του ημιχρόνου η Μπαρτσελόνα πήγε στο +10 (29-39), όμως αυτή την φορά ήταν η σειρά του Ολυμπιακού να «εκτελέσει» με μακρινά σουτ. Με δύο τρίποντα του Μάντζαρη πλησίασε στο 34-39 και παρότι υπήρξε η... παρένθεση από το έμμεσο τρίποντο του Σατοράνσκι, ακολούθησαν δύο τρίποντα του Πέτγουεϊ και έναν από τον Σπανούλη για το 43-45! Οι Πειραιώτες είχαν πλέον επιστρέψει και παίζοντας εξαιρετική άμυνα, ήταν έτοιμοι για το... προσπέρασμα, κάτι που έγινε στο τελευταίο λεπτό του δεκαλέπτου για το 50-49 με τον Σπανούλη. Το σκορ της περιόδου ήταν το 50-50...

ΒΑΣΙΛΙΑΣ!

Έτσι λοιπόν πήγαμε στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όπου έγινε μία τρομερή μάχη ανάμεσα σε δύο εξαιρετικές ομάδες, οι οποίες όμως ρίσκαραν πολύ επιχειρώντας πάρα πολλά τρίποντα. Ωστόσο δεν ήταν ιδιαίτερα εύστοχοι και είναι χαρακτηριστικό πως το σκορ ήταν 55-55 στο 35ο λεπτό. Εκεί όμως πρώτα ο Σπανούλης και μετά ο Μάντζαρης με ένα απίστευτο τρίποντο με ταμπλό, έβαλαν μπροστά τον Ολυμπιακό με 61-59! Το ΣΕΦ πήρε «φωτιά», η Μπάρτσα έδειχνε εγκλωβισμένη στην φοβερή άμυνα των Πειραιωτών, ωστόσο ο Σαντοράνσκι με ελεύθερο (!) τρίποντο έκανε το 61-62 και μετά με βολές οι Όλεσον (2/2) και Αμπρίνες (1/2) το 61-65, 1.14'' πριν το φινάλε.

Ο Ολυμπιακός όμως δεν είχε πει την τελευταία του λέξη. Ο Μάντζαρης με τρίποντο μείωσε στον πόντο και στην συνέχεια παίζοντας εξαιρετική άμυνα και κλέβοντας την μπάλα από την πάσα του Τόμιτς, ο Πρίντεζης στον αιφνιδιασμό έκανε το 66-65!!! Ένα φοβερό 5-0 σε 10 δευτερόλεπτα.

Ο Ναβάρο ωστόσο με 2/2 βολές έκανε το 66-67 με 32 δευτερόλεπτα ακόμα, όμως ο Σπανούλης πήρε μόνος του την τελευταία επίθεση και «έγραψε» το 68-67 στα 8 δευτερόλεπτα πριν το τέλος! Στην συνέχεια ο Ναβάρο και πάλι με 1/2 βολές ισοφάρισε σε 68-68 και έμεναν 5 δευτερόλεπτα για επίθεση στον Ολυμπιακό. Η μπάλα έφτασε στον Πρίντεζη και αυτός με τρίποντο στην λήξη χάρισε τη νίκη και την πρόκριση στον Ολυμπιακό με 71-68!

Τα δεκάλεπτα: 16-17, 29-37, 50-50, 71-68
Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Πέτγουεϊ 8 (1/2δίπ., 2/4τρίπ., 2ρ., 2λ. σε 16:32), Χάντερ 8 (2/4δίπ., 4/5β., 8ρ., 2ασ., 1κλ., 2λ. σε 26:24), Ντάνστον 2 (1/2δίπ., 1ρ., 1κοψ., 1λ. σε 12:26), Σπανούλης 17 (3/4δίπ., 3/7τρίπ., 2/2β., 1ρ., 5ασ., 1κλ., 2λ. σε 31:28), Παπαπέτρου (2ρ., 1λ. σε 12:41), Σλούκας 6 (2/5δίπ., 0/4τρίπ., 2/2β., 2ρ., 3ασ., 1κλ. σε 18:45), Πρίντεζης 14 (4/8δίπ., 1/6τρίπ., 3/4β., 3ρ. σε 23:38), Μάντζαρης 11 (1/1δίπ., 3/4τρίπ., 2ρ., 3ασ., 1κλ., 1λ. σε 20:51), Λαφαγέτ 2 (1/2δίπ., 0/1τρίπ., 1ρ., 1ασ., 1κλ. σε 13:04), Ντάρντεν 3 (1/2δίπ., 0/1τρίπ., 1/1β., 1ρ., 1κοψ. σε 8:14), Λοτζέσκι (0/5δίπ., 6ρ., 3ασ., 2κοψ. σε 16:07)
Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Ντόελμαν 5 (0/4δίπ., 1/1τρίπ., 2/2β., 1ρ., 1κλ., 1κοψ., 1λ. σε 16:06), Χουέρτας 2 (1/1δίπ., 0/1τρίπ., 2ρ., 3ασ., 1κλ. σε 10:04), Αμπρίνες 11 (2/2δίπ., 2/7τρίπ., 1/2β., 2ρ., 1ασ., 2κλ., 1λ. σε 20:55), Ναβάρο 8 (1/3δίπ., 1/3τρίπ., 3/4β., 1ρ., 3ασ., 4λ. σε 24:48), Σατοράνσκι 12 (3/6δίπ., 1/3τρίπ., 3/3β., 7ρ., 3ασ., 2κλ. σε 29:56), Πλαίς 4 (1/1δίπ., 2/2β., 7ρ., 3λ. σε 15:43), Τόμας 4 (1/4δίπ., 0/1τρίπ., 2/2β., 4ρ. σε 13:52), Όλεσον 5 (0/2δίπ., 1/1τρίπ., 2/2β., 2ασ. σε 21:03), Λάμπε 4 (2/2δίπ., 0/2τρίπ., 1ρ., 1κοψ. σε 12:47), Νάχμπαρ (0/1τρίπ., 2ρ. σε 11:16), Τόμιτς 13 (5/8δίπ., 3/8β., 7ρ., 1ασ., 3λ. σε 23:30)