Facebook Pixel «Πάλεψε» με Εφές η ΑΕΚ, σούπερ ο Βασιλειάδης
| 2016-09-04 22:48:00

«Πάλεψε» με Εφές η ΑΕΚ, σούπερ ο Βασιλειάδης

Η ΑΕΚ δεν κατάφερε να ξεπεράσει το εμπόδιο της Εφές Αναντολού στο τρίτο και πιο δυνατό φιλικό παιχνίδι προετοιμασίας της στη Σλοβενία.

Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς κοίταξε στα μάτια την ισχυρή τουρκική ομάδα καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, ωστόσο “λύγισε” (79-86) στο φινάλε, κερδίζοντας, πάντως, τις εντυπώσεις.

Η εικόνα της ΑΕΚ στα φιλικά επί σλοβενικού εδάφους ήταν κάτι παραπάνω από ενθαρρυντική, παρά το γεγονός πως αγωνίστηκε δίχως τους Ντίξον, Ιβάνοβιτς και Μιλόσεβιτς, οι οποίοι έχουν υποχρεώσεις με τις εθνικές τους ομάδες.

Οι “κιτρινόμαυροι” προηγήθηκαν στο πρώτο δεκάλεπτο με 21-19, με τον “καυτό” Βασιλειάδη να τραβάει το κουπί στην επίθεση. Οι Τούρκοι πήραν τον έλεγχο του αγώνα στη δεύτερη περίοδο και έκλεισαν το πρώτο ημίχρονο στο +5 (39-44).

Στην επανάληψη, η Εφές Αναντολού είχε σταθερά το προβάδισμα, αλλά αδυνατούσε να ξεφύγει στο σκορ. Όσες φορές κι αν προσπάθησε, η ΑΕΚ κατάφερε να παραμείνει σε απόσταση βολής, μειώνοντας στο καλάθι (62-64) στο 32′. Ωστόσο, δεν μπόρεσε να πάρει ποτέ το προβάδισμα, με την Εφές Αναντολού να φτάνει δύσκολα στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 21-19, 39-44, 59-64, 79-86.
ΑΕΚ (Γ. Ζντοβτς): Λαρεντζάκης 7 (1 τρ., 4 ασ., 3 κλεψ.), Μωραίτης, Ούκιτς 9 (1 τρ., 3 ριμπ., 6 ασ.), Βουγιασίνοβιτς, Σάκοτα 9 (1 τρ., 7 ριμπ., 3 ασ.), Σκουλίδας, Παύλος, Άτιτς, Γουίλιαμς 10 (2), Όουενς 10, Βασιλειάδης 22 (5), Μαυροειδής 12.
ΑΝΑΝΤΟΛΟΥ ΕΦΕΣ (Β. Περάσοβιτς): Ντεσόν 8, Χόνεικατ 11, Μπαλμπάι, Μπράουν 17 (1 τρ. 8 ριμπ.), Οσμάν 11 (1), Γκεγίκ 8, Κορκμάζ, Γκρέιντερ 9 (1), Ερτέλ 17, Ντάνστον 5 (7 ριμπ.).

Πηγή: ebasket.gr