O Λεβαδειακός είχε μείνει πίσω στη βαθμολογία και η ομάδα της Βοιωτία έπρεπε να πάρει τους τρεις βαθμούς κόντρα στον ΠΑΣ για να ξεκολλήσει... Τελικά οι «πράσινοι» τα κατάφεραν και μάλιστα μπαίνοντας δυνατά στο ματς άνοιξαν το σκορ μόλις στι 11ο λεπτό!

Μετά από εκτέλεση κόρνερ, ο Λαμπρόπουλος πήρε την κεφαλιά στην καρδιά της περιοχή του ΠΑΣ και έστειλε την μπάλα στα δίχτυα για το 1-0. Δεν άλλαξε κάτι στο ματς μέχρι το τέλος του ημιχρόνου, όμως στην επανάληψη χάθηκαν δύο μοναδικές ευκαιρίες για γκολ.

Αρχικά ο Ντε Βινσέντι με ένα εξαιρετικό σουτ έστειλε την μπάλα στο οριζόντιο δοκάρι και στη συνέχει ο Ορτέγκα στο κενό τέρμα, δεν μπόρεσε με κεφαλιά να σημαδέψει τα δίχτυα! Η μπάλα βρήκε στο δοκάρι και έτσι ο Λεβαδειακό δεν μπόρεσε να... καθαρίσει το ματς νωρίτερα, αλλά αυτό που μέτρησε για τους γηπεδούχους ήταν οι πρώτοι τρεις βαθμοί που μπήκαν στο σακούλι.