Facebook Pixel Διπλό στο Τελ Αβίβ η Λαμποράλ!
| 2013-11-22 00:38:00

Διπλό στο Τελ Αβίβ η Λαμποράλ!

Η Λαμποράλ Κούτσα νίκησε για δεύτερη φορά εφέτος τη Μακάμπι με 70-65 και διέκοψε το αήττητο σερί της που κρατούσε από το μεταξύ τους ματς στον πρώτο γύρο.

Οι φιλοξενούμενοι ''προειδοποίησαν'' τη Μακάμπι για το τι επρόκειτο να ακολουθήσει όταν ο Τίμπορ Πλάις (6π. με 3/4 δίπ.) διαμόρφωσε το 4-12 στο 5'22''. Η Μακάμπι προσπάθησε να αντιδράσει όμως η Λαμποράλ Κούτσα διατηρούσε σταθερά το προβάδισμα στο σκορ στα πρώτα λεπτά και προηγήθηκε 9-17 με τον Ερτέλ. Τζέιμς και Μπλου έδωσαν λύσεις στην επίθεση της ''ομάδας του λαού'' όμως οι Βάσκοι προηγήθηκαν 16-20 με τρίποντο του Χοτζ στο 10'.

Ο ίδιος παίκτης έκανε το 21-24 στο 22'51'' για τους Βάσκους που άντεξαν στην πίεση της Μακάμπι και προηγήθηκαν 28-31 με τον Πλάις (8π. στο ημίχ.) στα 2'42'' για τη λήξη του ημιχρόνου! Τελικά οι γηπεδούχοι έκλεισαν το πρώτο μέρος με το υπέρ τους 35-34 έπειτα από καλάθι του Μπλου. Η Μακάμπι βελτιώθηκε στην άμυνα, εκμεταλλεύτηκε τα λάθη της Λαμποράλ και προηγήθηκε με +9 (43-34) στο 23' όμως οι Βάσκοι αντέδρασαν άμεσα και μείωσαν σε 45-43 στα μέσα τηης τρίτης περιόδου!

Τα πάντα κρίθηκαν στα τελευταία δευτερόλεπτα... Ο Πλάις με σουτ από τα 4 μέτρα έκανε το 62-65 στα 54'', η Μακάμπι αστόχησε και ο Γέλινεκ διαμόρφωσε το 62-67 στα 20'' για τη λήξη, βάζοντας τις βάσεις για την τρίτη φετινή νίκη της Λαμποράλ Κούτσα στην Euroleague! Οι γηπεδούχοι μείωσαν σε 65-67 ενώ ο Ερτέλ με 1/2 βολές έκανε το 65-68. Η ολική επαναφορά δεν ήρθε ποτέ για την Μακάμπι Τελ Αβίβ αφού η Λαμποράλ Κούτσα επικράτησε με το υπέρ της 65-70 και μπήκε για τα καλά στο παιχνίδι της πρόκρισης στο TOP-16.

Τα δεκάλεπτα: 16-20, 35-34, 49-51, 65-70