Ισορροπημένο το πρώτο δεκάλεπτο της αναμέτρησης. Οι δύο ομάδες με παρόμοια ποσοστά στα σουτ συμβάδιζαν στον σκορ όπως μαρτυρούν και οι έξι ισοπαλίες της περιόδου (18-18). Ο Άρης μπήκε στη συνέχεια με επιμέρους 8-2 για το +6, 26-20, όμως οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 7-0 ξαναπαίρνοντας το προβάδισμα (26-27). Όμως οι «κίτρινοι» κατάφεραν να περάσουν εκ νέου μπροστά εκμεταλλευόμενοι τα λάθη των αντιπάλων τους και να οδηγηθούν στα αποδυτήρια με το υπέρ τους, 36-33.

Οι γηπεδούχοι επέστρεψαν φορτσάτοι από το ημίχρονο. Αποκτώντας τον έλεγχο των ριμπάουντ και επιβάλλονταν το ρυθμό τους διατηρήθηκαν στο μεγαλύτερο μέρος της τρίτης περιόδου στο +6, ενώ με μικρό σερί 6-0 βρέθηκαν στο +12 (53-41) για να ολοκληρώσουν τελικά την τρίτη περίοδο με πλεονέκτημα 15 πόντων (59-44). Χαρακτήρα… διαδικαστικό απέκτησε το δεκάλεπτο που απέμενε. Ο Άρης διατήρησε χωρίς δυσκολία το διψήφιο προβάδισμά τους, έφτασε ακόμα και στο +19 (73-54) με το ματς να ολοκληρώνεται με το υπέρ του 75-64.

Τα δεκάλεπτα: 18-18, 36-33, 59-44, 75-64