Σε ένα από τα καλύτερα ματς της Σούπερ Λιγκ, ο διαιτητής κατάφερε να κλέψει την παράσταση. Η Ξάνθη ξεκίνησε πολύ δυνατά και μόλις στο 6ο λεπτό το καλό σουτ του Τριάδη σταμάτησε στο δοκάρι, ο ΟΦΗ απάντησε στο 20' και στο 28' με δύο καλές ευκαιρίες, όμως το 0-0 έμεινε μέχρι το τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Μετά όμως από το... ήρεμο πρώτο ημίχρονο, ακολούθησε ένα δεύτερο ημίχρονο που έγινε ο κακός χαμός. Η Ξάνθη στο 55' και στο 62' πέτυχε δύο γρήγορα γκολ με τον Κάλβο και απέκτησε σαφές προβάδισμα για τη νίκη, ωστόσο μετά το 70' οι Κρητικοί ανέβασαν στροφές και τελικά κατάφεραν να μειώσουν στο 76' με τον Κουτσιανικούλη.

Το γκολ αυτό έβαλε... φωτιά στο ματς, καθώς στο τελευταίο τέταρτο ο ΟΦΗ πίεσε πάρα πολύ και άξιζε την ισοφάριση, αν ο διαιτητής στο 83' δεν «έκλεινε» τα μάτια σε καθαρό πέναλτι που έκανε ο Ντιέ. Ο παίκτης της Ξάνθης βρήκε την μπάλα με το χέρι, όμως ο ρέφερι δεν είδε τίποτα. Αντίθετα απέβαλε με κόκκινη κάρτα τον Κουτσιανικούλη για διαμαρτυρίες!

Ο ΟΦΗ συνέχισε να πιέζει και στο 96' ο Παπάζογλου έστειλε την μπάλα στα δίχτυα, όμως το τέρμα ακυρώθηκε για επιθετικό φάουλ. Έτσι λοιπόν, το 2-1 ήταν το τελικό σκορ με τους παίκτες του ΟΦΗ να είναι έξαλλοι...

ΔΙΑΙΤΗΤΗΣ: Λαμπρόπουλος (Ηλείας)

ΔΟΚΑΡΙΑ: 6' Τριάδης