Ο «γηραιός» αν και βρέθηκε πίσω στο σκορ, μέσα σε 16 λεπτά είχε πετύχει την ανατροπή, έχοντας το νου του και στο Βόλο, κι όταν η Νίκη στην αρχή του β' ημιχρόνου πετύχαινε το νικητήριο γκολ επί της Αναγέννηση Καρδίτσας (1-0), το θρίλερ είχε πάρει νωρίς τέλος.

Η ομάδα της Καρδίτσας ήθελε το τρίποντο μέσα στο Βόλο και να μην κερδίσει ο Ηρακλής, για να του πάρει την τελευταία αγωνιστική την 4η θέση, αλλά αυτό το σενάριο ήταν από την αρχή δύσκολο να υλοποιηθεί.

Πεντάρα και μετά αρνιά στη σούβλα στο Αιγίνιο

Στο Αιγίνιο ο τοπικός Αιγινιακός συνέτριψε την Καβάλα 5-0, κράτησε το αήττητο για δέκατη αγωνιστική, που τον έφερε στην 3η θέση και τα επινίκια συνεχίστηκαν από τους φίλου του με αρνιά στη σούβλα.

Από τα άλλα παιχνίδια, που δεν είχαν βαθμολογικό ενδιαφέρον, με εκτός έδρας νίκες ολοκλήρωσαν τη σεζόν ο Εθνικος Γαζώρου επί του Απόλλωνα στην Καλαμαριά 3-1, ο Τύρναβος επί της Αναγέννησης Γιαννιτσών 2-0 και η Δόξα Δράμας κόντρα στον Βατανιακό με 3-2.