Facebook Pixel Χαμόγελα σε Πλατεία και Μαρούσι
| 2011-01-09 20:15:00

Χαμόγελα σε Πλατεία και Μαρούσι

Με νίκες συνέχισαν στην ενδέκατη αγωνιστική του πρωταθλήματος ο Πανιώνιος και το Μαρούσι που επικράτησαν αντίστοιχα των Ηρακλή και Ηλυσιακού.

Όσον αφορά το ματς του Πανιωνίου, οι φιλοξενούμενοι προέβαλαν σθεναρή αντίσταση στο πρώτο δεκάλεπτο, μην επιτρέποντας στους «κυανέρυθρους» να κάνουν το παιχνίδι τους, με αποτέλεσμα η περίοδος να ολοκληρωθεί με τους Νεοσμυρνιώτες στο +3 (27-24). Στη συνέχεια, ωστόσο, οι γηπεδούχοι ανέβασαν... στροφές και στο 15΄ έφτασαν με τρίποντο του Βούγιανιτς στο +11 (38-27), ενώ στο 19΄ το προβάδισμα του Πανιωνίου έφτασε τους 18 πόντους (47-29). Στα μέσα του τρίτου δεκαλέπτου οι γηπεδούχοι προηγήθηκαν με 22 πόντους διαφορά (59-37), χάρη σε κάρφωμα του Κοβίλ, ενώ στη συνέχεια συντήρησαν αυτό το προβάδισμα, φτάνοντας τελικά σε μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 27-24, 47-33, 72-52, 94-76.

Διαιτητές: Γκόντας, Φούφης, Καλδίρης.

ΠΑΝΙΩΝΙΟΣ (Γιώργος Μπαρτζώκας): ΜακΛίοντ, Αθανασούλας 10 (1), Βούγιανιτς 26 (4), Γιαννόπουλος 6 (2), Τσιάρας 13 (3), Μπατής 6 (1), Γιάνκοβιτς, Καββαδάς 2, Ιωάννου 2, Κοβίλ 10, Παραγιός 2, Μπάρλος 17 (1).

ΗΡΑΚΛΗΣ (Γιώργος Καλαφατάκης): Μπόουλντιν 19 (2), Δεμερτζής 2, Παπανικολόπουλος 10, Αγγελακόπουλος, Τζάζβιν 10, Πέτροβιτς 14 (2), Κοπρίβιτσα, Δέσπος, Ηλιάδης 10, Εϊτουταβίτσιους 2, Λαμπρόπουλος 9.

Όσον αφορά το άλλο ματς της ημέρας, το Μαρούσι επέστρεψε στα θετικά αποτελέσματα στην Α1 μπάσκετ των ανδρών. Η ομάδα του Βαγγέλη Αλεξανδρή κατέβαλε την αντίσταση του ουραγού Ηλυσιακού στο κλειστό του Αγίου Θωμά με 80-75, σε αναμέτρηση για την 11η αγωνιστική, και έφτασε τους 17 βαθμούς, όπου «συγκατοικούν» ακόμη Κολοσσός Ρόδου, Καβάλα και ΠΑΟΚ.

Τα δεκάλεπτα: 11-20, 32-31, 56-55, 80-75.