Facebook Pixel Sportdog.gr | Νίκη με φοβερή ανατροπή στο τέλος για την ΑΕΚ!
| 2017-09-23 19:49:00

Νίκη με φοβερή ανατροπή στο τέλος για την ΑΕΚ!

Τη δεύτερη της νίκη σε ισάριθμα ματς πέτυχε η ΑΕΚ στο «Ζιβανάρειο Basketball Cup», καθώς επικράτησε 93-82 του Ρεθύμνου στο Κλειστό «Τάσσος Παπαδόπουλος – Ελευθερία».

Η «Ένωση» που βρισκόταν συνέχεια πίσω στο σκορ στα τρία πρώτα δεκάλεπτα του αγώνα, κατάφερε με εντυπωσιακή εμφάνιση στην 4η περίοδο να κάνει την ανατροπή και να πάρει τη νίκη.

Το Ρέθυμνο από τα πρώτα λεπτά αγώνα πήρε... κεφάλι στο σκορ. Προηγήθηκε στο 5’  (11-7), με το πρώτο δεκάλεπτο να τελειώνει με το υπέρ του 18-14. Στο 2ο δεκάλεπτο η ΑΕΚ αντέδρασε μείωσε στους δύο πόντους (35-33) τρία λεπτά πριν τέλος του ημιχρόνου, ωστόσο, οι Κρητικοί πήγαν με διαφορά +7 (44-37), στην ανάπαυλα.

Στο 26’, η ΑΕΚ μείωσε στους πέντε πόντους (55-50) και στο 30’ το Ρέθυμνο ανέβασε εκ νέου τη διαφορά στο +8 (70-62). Η ΑΕΚ με την έναρξη της τελευταίας περιόδου «έτρεξε» σερί 10-0 και πέρασε μπροστά στο σκορ (72-70) για πρώτη φορά στον αγώνα.

Στο 36’ η ΑΕΚ ανέβασε τη διαφορά στο +11 (82-71), με το τελικό 93-82, να ολοκληρώνει την εντυπωσιακή εμφάνιση των παικτών του Σωτήρη Μανωλόπουλου στα τελευταία λεπτά του αγώνα.

Τα δεκάλεπτα: 14-18, 37-44, 62-70, 93-82.

ΑΕΚ (Σωτήρης Μανωλόπουλος): Ελονού, Τζέιμς 10, Γκριν 14 (1), Ξανθόπουλος 3 (1), Σάκοτα 12 (2), Τσαλμπούρης 5 (1), Άτιτς 9, Λαρεντζάκης 4, Μπάρλοου 13, Μαυροειδής 19, Σι 4.

Ρέθυμνο (Νίκος Βετούλας): Ντάνιελς 8 (1), Γκούντγουιν 10 (2), Μέντλοκ 14 (1), Κώττας 1, Χριστοδούλου 5 (1), Μούντι 19 (2), Δραγάτης, Παναρετάκης, Θεοδωρίδης, Γιαννόπουλος 10 (2), Ρόμπερτσον 15 (1).