Facebook Pixel Νίκησε, αλλά κάτι δεν πάει καλά...
| 2014-10-24 23:13:00

Νίκησε, αλλά κάτι δεν πάει καλά...

Ο Ολυμπιακός «ζορίστηκε» χωρίς λόγο κόντρα στην Κούτσα Λαμποράλ, όμως νίκησε 63-57 στο ΣΕΦ με και έκανε το 2/2 στην Ευρωλίγκα. Κορυφαίος ο Λοτζέσκι, καλός και ο Ντάνστον.

Ο Ολυμπιακός νίκησε και την Κούτσα Λαμποράλ στο ΣΕΦ, μετά την Βαλένθια στην Ισπανία και συνέχισε αήττητος στην Ευρωλίγκα, όμως την εμφάνισή του προβλημάτισε ιδιαίτερα. Οι Πειραιώτες ήταν αρκετά καλοί στο πρώτο ημίχρονο, όμως στην τρίτη περίοδο έκαναν πολλά λάθη και έπαιξαν με την... φωτιά. Τελικά πήραν τη νίκη με 63-57.

Πρώτος σκόρερ ήταν ο Λοτζέσκι με 15 πόντους, 10 είχε ο Ντάνστον και 9 ο Σπανούλης, ωστόσο θετική ήταν η παρουσία και του Σλούκα, ιδιαίτερα στο σημείο όπου ο Ολυμπιακός είχε... κολλήσει.

Έμοιαζε πολύ εύκολο...

Ιδιαίτερα ήσυχη έμοιαζε η αποψινή βραδιά για τον Ολυμπιακό, όμως τελικά το ματς είχε και... περιπέτεια. Οι Πειραιώτες προσπάθησαν να παίξουν ωραίο μπάσκετ και να ευχαριστήσουν τους περίπου 5000 οπαδούς τους που βρέθηκαν στο ΣΕΦ, όμως η αλήθεια είναι πως... ζορίστηκαν, ιδιαίτερα στο δεύτερο ημίχρονο.

Στα πρώτα δύο δεκάλεπτα πάντως οι «ερυθρόλευκοι» είχαν μπει φουριόζοι και έδειχναν πως δεν έχουν αντίπαλο. Μπορεί να βρέθηκαν να χάνουν με 0-4 και 5-7, όμως στην συνέχεια έτρεξαν ένα σερί 12-0, προσπέρασαν στο 17-7 και έκλεισαν το πρώτο δεκάλεπτο στο 17-10. Ανάλογη ήταν η εικόνα του αγώνα και στη δεύτερη περίοδο, όπου ο Ολυμπιακός με τον Ντάνστον να κάνει ένα εντυπωσιακό κάρφωμα προηγήθηκε 19-10 και με σόου του Λαφαγιέτ ξέφυγε στο 24-12 και στο 26-17. Παρόλα αυτά, τα τρίποντα των Πέρκινς και Εμετέριο έφεραν την Κούτσα κοντά στο σκορ, μείωσαν σε 26-23, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 30-26.

Ίδρωσε, αλλά γλίτωσε τα χειρότερα!

Ο Ολυμπιακός, δυστυχώς, δεν πήρε τα... μηνύματα από την Κούτσα στο φινάλε του ημιχρόνου και στην τρίτη περίοδο έκανε και πάλι τα ίδια λάθη. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 35-30 με τον Ντάνστον και 40-36 με τον Λοτζέσκι, όμως η Λαμποράλ με... αρχηγό τον Σαν Εμετέριο έκανε μία φοβερή αντεπίθεση και προηγήθηκε 40-43! Κάπου εκεί όμως αποφάσισε να; «μιλήσει» ο Σλούκας, ο οποίος ισοφάρισε με τρίποντο 43-43, ενώ με πόντους από δικές του ασίστ η περίοδος έκλεισε στο 48-45.

Έτσι λοιπόν, στην τέταρτη και τελευταία περίοδο του ματς παρακολουθήσαμε ένα μεγάλο ντέρμπι, σε ένα ματς όπου οι δύο ομάδες έκαναν πάρα πολλά λάθη και κάκιστες επιθέσεις. Ο Ολυμπιακός με τον Αγραβάνη (πάλι από ασίστ του Σλούκα) προηγήθηκε 50-45, η Λαμποράλ με τρίποντο του Σαν Εμετέριο μείωσε στο 50-48, όμως με πόντους Λοτζέσκι οι Πειραιώτες έφυγαν στο 55-50 και στο 58-55 στο 38'. Στα τελευταία δύο λεπτά οι Ερυθρόλευκοι... σοβαρεύτηκαν, έπαιξαν καλή άμυνα, εκμεταλλεύτηκαν τα τραβηγμένα και άστοχα σουτ των Ισπανών και τελικά πήραν τη νίκη με 63-57.

Τα δεκάλεπτα:  17-10, 30-26, 45-43, 63-57

Ολυμπιακός (Τόμιτς): Πέτγουεϊ 1, Χάντερ 9 (7ριμπ.), Ντάνστον 10 (6ριμπ.), Σπανούλης 9 (6λ., 2ασ.), Σλούκας 3 (1), Αγραβάνης 4 (7ριμπ.), Μάντζαρης 5 (1), Κατσίβελης, Λαφαγιέτ 7 (1), Λοτζέσκι 15 (1).

Λαμποράλ Κούτσα (Κρέσπι): Ουάιτ, Άιβερσον 8, Κοζέρ 5 (1), Σενγκέλια 11 (1), Πέρκινς 7 (2), Χάμιλτον, Τιγί 4, Σαν Εμετέριο 14 (4), Ερτέλ, Τζόνσον, Μπέρτανς 8 (2).