Facebook Pixel Στον τρίτο τελικό θα κριθεί η κούπα
| 2014-05-27 23:08:00

Στον τρίτο τελικό θα κριθεί η κούπα

Ο Διομήδης ήταν ο μεγάλος νικητής του 2ου τελικού της Α1 Ανδρών, αφού επικράτησε 29-24 της ΑΕΚ στην Νέα Κίο και οδήγησε την σειρά των τελικών σε 3ο και τελευταίο αγώνα την Παρασκευή (20:00) στο κλειστό του Πανελληνίου.

Εξαιρετική εμφάνιση από τους γηπεδούχους στο β' ημίχρονο που πέτυχαν πολλά γκολ στην κόντρα, αλλά και από το κέντρο άμυνας της ΑΕΚ.

Το πρώτο ημίχρονο ήταν ισορροπημένο με τον Διομήδη να προηγείται 10-7 (22:00) και 11-8 (25'), αλλά την ΑΕΚ να ισοφαρίζει σε 11-11 στο 28' και το ημίχρονο να ολοκληρώνεται με ελαφρύ προβάδισμα (12-11) των γηπεδούχων.
Εντελώς διαφορετική εικόνα στο β' μέρος με τους «Λύκουν» να πραγματοποιούν ένα ξέσπασμα το δεκάλεπτο 35-45 και με επιμέρους σκορ 7-1 να παίρνουν προβάδισμα 21-15.
Στην συνέχεια ο Διομήδης όποτε ήθελε σημείωνε γκολ, ενώ η επίθεση της ΑΕΚ ήταν πολύ προβλέψιμη, έχοντας χάσει και τον Ζούγιοβιτς (έσπασε την μύτη του) από το πρώτο ημίχρονο.

ΔΙΟΜΗΔΗΣ ΑΡΓΟΥΣ- ΑΕΚ 29-24

Τα πεντάλεπτα: 1-2, 3-3, 5-5, 9-7, 10-8, 12-11 (ημχ.), 14-13, 18-15, 20-15, 24-19, 27-22, 29-24

ΔΙΟΜΗΔΗΣ (Δημήτρης Δημητρούλιας): Ζαραβίνας 1, Χαντέλης, Μεγαλοοικονόμου 2, Κρεμαστιώτης, Πασσιάς, Μάλλιος 11, Νούγκοβιτς, Μαραγκός 3, Σαμαράς 6, Σπέντζος, Ανανιάδης 1, Δεληγιάννης, Λοίζος, Μαστορογιάννης 4, Χατζηκωνσταντίνου, Τάσκοβιτς 1.

ΑΕΚ (Γιάννης Αρβανίτης): Καφφάτος, Ράκσεβιτς 4, Μπακαούκας, Κουμαραδέλης, Γεωργιάδης 4, Οικονόμου, Ζούγιοβιτς, Νικολαϊδης 1, Σανίκης 2, Αλβανός 4, Καρυπίδης 7, Τσαούσης, Παπαδιονυσίου, Τσιλιμπάρης, Παπαδόπουλος 2, Χερουβείμ. Διαιτητές: Κατσίκης- Μιχαηλίδης, κόκκινη: 54:37

Παπαδιονυσίου (τρία δίλεπτα), 59:58 Δημητρούλιας, δίλεπτα: 5-9, πέναλτι: 5/6-2/2.

Οι διαιτητές στο φύλλο αγώνα έγραψαν για τον τραυματισμό του Ζούγιοβιτς που μεταφέρθηκε στο νοσοκομείο και επίσης: «Στο 59:58 τιμωρήθηκε με δίλεπτη ο Ράκσεβιτς και ενώ κατευθυνόταν στον πάγκο της ομάδας του, ο προπονητής του Διομήδη Δημήτρης Δημητρούλιας εισήλθε στον αγωνιστικό χώρο μέχρι το κέντρο του γηπέδου και επιτέθηκε λεκτικά στον παίκτη της ΑΕΚ και τιμωρήθηκε με κόκκινη κάρτα. Στο ίδιο λεπτό οπαδός της γηπεδούχου ομάδας μπήκε στον αγωνιστικό χώρο και προσπάθησε να πλησιάσει παίκτες της ΑΕΚ, συγκρατήθηκε και απομακρύνθηκε από αστυνομικές δυνάμεις».