Facebook Pixel Κι οι δύο… καλύτεροι στα 2/3. Σούμα, έξι!
| 2015-10-18 15:00:00

Κι οι δύο… καλύτεροι στα 2/3. Σούμα, έξι!

Ο Κώστας Νικολακόπουλος γράφει κάποια πραγματάκια που είδε στο χθεσινό ντέρμπι…

• Για δεύτερη συνεχόμενη φορά ο Ολυμπιακός υποδέχθηκε και φιλοξένησε υποδειγματικά την ΑΕΚ μέσα στο Καραϊσκάκη. Όπως και στο 1-1 του Κυπέλλου το Μάρτιο, ο Ολυμπιακός διοργάνωσε υποδειγματικά το ντέρμπι, σε συνθήκες Τσάμπιονς Λιγκ, ανεξάρτητα από την τεράστια αντιπαλότητα που όλοι ξέρουμε ότι υπάρχει.

• Ο Δέλλας είδε χθες την ΑΕΚ καλύτερη μέχρι το 60’!!! Ο ΠΑΟΚ ήταν, λέει, τις προάλλες στην Τούμπα καλύτερος του Ολυμπιακού μετά το 35’! Τελικό σκορ, σούμα και για τους δύο 0-6! Φαντάσου να μην ήταν…καλύτεροι κι οι δύο του Ολυμπιακού στα δύο τρία των αγώνων!!!

• Η αλλαγή του Σιμόες στο 62’ έφερε την τεσσάρα; Ρόλο έπαιξε κι αυτό. Αλλά μέχρι εκεί. Η μεγάλη αλήθεια είναι ότι η ΑΕΚ είχε αρχίσει να τα «φτύνει» από τα πρώτα λεπτά του β΄ημιχρόνου, αφού στο α΄ είχε δώσει το 110% για να μη φανεί κατώτερη του Ολυμπιακού. Με το που ξεκίνησε το β΄ ημίχρονο ο Ολυμπιακός ήταν πολύ πιο φρέσκος. Όχι από το 62’. Φαινόταν ξεκάθαρα τι θα επακολουθήσει.

• Φάουλ στο γκολ του Μποτία δεν ζήτησε κανείς από την ΑΕΚ. Ούτε ο ίδιος ο Ντίντακ. Μόνο…δημοσιογράφοι "είδαν" και ζήτησαν φάουλ! Το λάθος ήταν του Δέλλα που έβαλε τον Ντίντακ να μαρκάρει στα κόρνερ τον Μποτία. Το κατάλαβε στο ημίχρονο και στο β΄ είχε πάνω του τον Λαμπρόπουλο στις στημένες φάσεις.

• Έγραφα χθες για το Φορτούνης VS Μάνταλου Νο 3. Τελικά ο Φορτούνης έπαιξε μόλις 15 λεπτά-και τα πρώτα 75 ο Τσόρι. Παραγωγή από τα δύο δεκάρια: δύο γκολ, μία ασίστ κι ένα δοκάρι.

• Η ΑΕΚ μέχρι τώρα εκτός έδρας είχε νίκη στη Βέροια στο 90’, ισοπαλία 0-0 στην Ξάνθη κι ήττα 1-2 στην Τούμπα. Μαθηματικά στο Καραϊσκάκη τι θα έκανε;...

• Τελευταίος στην είσοδο των ομάδων από τα αποδυτήρια βγήκε από τον Ολυμπιακό ο Τσόρι. Κι από την ΑΕΚ ο... Πλατέλλας. Ναι, αυτός που έκανε τη…μαγκιά με θεατρική παράσταση- βουτιά να κερδίσει πέναλτι.

• Νιγηριανός ο Κρισάντους, Νιγηριανός κι ο Ιντέγε, αλλά έχουν και κάποιες…διαφορές.