Facebook Pixel Γράφει ιστορία το Λαύριο, μεγάλη νίκη στην παράταση η Κηφισιά!
| 2015-11-14 20:57:00

Γράφει ιστορία το Λαύριο, μεγάλη νίκη στην παράταση η Κηφισιά!

Την ανατροπή στα τελευταία λεπτά έκανε το Λαύριο, που επικράτησε του Ρεθύμνου με 69-67 και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη στην ιστορία του στην Α1 και στο πρωταθλημα.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Μπράντον Γιανγκ με 21 πόντους, ενώ από το Ρέθυμνο ξεχώρισαν οι Σάφτενααρ και Στόουν με 12 πόντους έκαστος.

Το Ρέθυμνο μπήκε πιο δυναμικά στο παρκέ, καθώς προηγήθηκε με 1-4 στο 3ο λεπτό της αναμέτρησης, ωστόσο οι γηπεδούχοι αντέδρασαν γρήγορα και μείωσαν στον πόντο με δίποντο του Γιανγκ. Η συνέχεια όμως, ανήκε στους φιλοξενούμενους που με καλάθια των Χάροου και Σάφτενααρ ανέβασαν τη διαφορά στους 7 στο 4ο λεπτό (5-12).

Οι Γιαννακόπουλος και Κρούμπαλι κατέβασαν τη διαφορά για τους γηπεδούχους στους 2 πόντους (10-12, 6′), ενώ προηγήθηκαν και στον πόντο (18-17), χάρη σε εύστοχη βολή του Κρούμπαλι 1:30″ πριν τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Οι φιλοξενούμενοι ισοφάρισαν με βολή του Σάφτενααρ και το δεκάλεπτο έκλεισε με τις δύο ομάδες ισόπαλες (20-20).

Οι δύο ομάδες ήταν ιδιαίτερα άστοχες, ωστόσο οι φιλοξενούμενοι στο δεύτερο δεκάλεπτο πήραν τα ηνία στα χέρια τους και μέχρι το 15′ με ένα σερί 8-0 πέρασαν μπροστά στο σκορ με 20-28. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη αδυνατούσε να βρει στόχο και πέτυχε το πρώτο της καλάθι δια χειρός Νίκου Μπάρλου στο 16′.

Οι Ρεθυμνιώτες, ωστόσο δεν πτοήθηκαν και συνέχισαν να βομβαρδίζουν το Λαύριο, φτάνοντας τη διαφορά για πρώτη φορά στο παιχνίδι σε διψήφια επίπεδα 1:30″ πριν το ημίχρονο (26-37), διαφορά που δεν κράτησαν για πολύ, αφού οι γηπεδούχοι “ξύπνησαν” και με ένα σερί 7-0 μείωσαν στους 4 (33-37) στο τέλος του δευτέρου δεκαλέπτου.

Στο δεύτερο ημίχρονο το παιχνίδι ήταν ντέρμπι, με την κατοχή της μπάλας να αλλάζει συνεχώς χέρια. Το Λαύριο ήταν ιδιαίτερα ανταγωνιστικό, ωστόσο δεν κατάφερε να ξαναπάρει προβάδισμα σε κανένα σημείο της αναμέτρησης. Οι φιλοξενούμενοι με αιχμή του δόρατος τον Ρόναλντ Σάφτενααρ κατάφεραν να ανεβάσουν και πάλι τη διαφορά στους 6 (43-49), ενώ Μπάρλος και Περράκης έχασαν την ευκαιρία να ισοφαρίσουν 2″ πριν τη λήξη του τρίτου δεκαλέπτου.

Το ίδιο μοτίβο συνεχίστηκε και στο τέταρτο δεκάλεπτο. Ο Σχίζας με τρίποντο στο 32′ ανέβασε κι άλλο τη διαφορά (+9), αλλά οι γηπεδούχοι με σερί 8-0 μείωσαν ξανά στον πόντο (53-54) 4′ πριν το τέλος. Με τρία διαδοχικά καλάθια από Στόουν και Χάροου το Ρέθυμνο αύξησε και πάλι το προβάδισμα του (54-60) στο 37‘. Περράκης και Γιανγκ ισοφάρισαν για το Λαύριο (60-60, 37:53″).

Μία εύστοχη βολή του Περράκη και ένα τρίποντο του Νίξον ήταν αρκετά για να φέρουν το Λαύριο σε θέση οδηγού (30″ πριν τη λήξη της αναμέτρησης) και να διατηρήσει το προβάδισμα ως το τέλος, επικρατώντας με 69-67.
Τα δεκάλεπτα: 20-20, 33-37, 43-49, 69-67.
ΛΑΥΡΙΟ (Σερέλης): Γιανγκ 21 (3), Κρούμπαλι 9, Νίξον 19 (2), Γιαννακόπουλος 6 (2), Μπάρλος 6, Τσίρος, Σακελλαρίου, Νικολακόπουλος, Περράκης 8 (1), Έβανς.
ΡΕΘΥΜΝΟ (Σκουρτόπουλος): Κλουφ 10, Ρέλεφορντ 10 (1), Σάφτενααρ 12 (1), Χάροου 7 (1), Στόουν 12, Σχίζας 6 (1), Γιαννόπουλος, Τσακαλέρης 2, Ματαλών 8 (1).

Καλύτερα εκτός έδρας, παρά εντός….

Η Κηφισιά φαίνεται πως μακριά από το Ζηρίνειο αποδίδει καλύτερα. Η ομάδα των βορείων προαστίων πανηγύρισε την τέταρτη νίκη της στο πρωτάθλημα, επικρατώντας εκτός έδρας στην παράταση της Καβάλας με 77-72. Παράλληλα, η Κηφισιά παρέμεινε αήττητη εκτός έδρας, έχοντας ρεκόρ 3-0.

Από την πλευρά της, η Καβάλα γνώρισε την πέμπτη σερί ήττα της και παραμένει στον πάτο της βαθμολογίας. Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο Γλυνιαδάκης με 18 πόντους, ο οποίος πραγματοποίησε ονειρικό ντεμπούτο με τη φανέλα της Κηφισιάς. Από πλευράς ηττημένων, ξεχώρισε ο Ρόμπινσον με 17 πόντους.

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από τα πρώτα λεπτά, με την Καβάλα να έχει στην αρχή τα ηνία της αναμέτρησης, όντας μπροστά στο σκορ με 16-13 στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου. Στη συνέχεια, όμως, η Κηφισιά ανεβάσε στροφές και με αιχμή του δόρατος στην επίθεση τον Ανδρέα Γλυνιαδάκη, προηγήθηκε με 27-20 στο 17′. Η αθηναϊκή ομάδα δεν κατάφερε να ξεφύγει περισσότερο, καθώς οι γηπεδούχοι μείωσαν γρήγορα τη διαφορά (29-27) στο τέλος του πρώτου ημιχρόνου.

Στο δεύτερο μέρος, ο δύο ομάδες πηγαίναν χεράκι-χεράκι και καμία δεν μπορούσε να ξεφύγει στο σκορ και να δημιουργήσει διαφορά ασφαλείας. Με το σκορ στο 46-46 στο 29′, ο Λεωνίδας Κασελάκης ευστόχησε σε σουτ τρίων πόντων και διαμόρφωσε το 49-46 του τρίτου δεκαλέπτου.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο, η εικόνα του παιχνιδιού δεν άλλαξε. Η Καβάλα και η Κηφισιά πηγαίναν πόντο-πόντο, με τις δύο ομάδες να μην καταφέρνουν να λύσουν τις διαφορές τους στην κανονική διάρκεια του παιχνιδιού (63-63).

Στο έξτρα πεντάλεπτο, η Κηφισιά ήταν πιο ψύχραιμη, εκμεταλλεύτηκε την αστοχία της Καβάλας (έχασε δύο σερί κρίσιμες βολές ο Κοστόφ και δύο σερί ο Τζόουνς) και έφτασε στην τελική επικράτηση.

Τα δεκάλεπτα: 16-13, 27-29, 46-49 , 63-63, 72-77 (παρ.)

Πηγή: ebasket.gr