Facebook Pixel Κάναμε αυτό που έπρεπε
| 2016-07-04 20:38:00

Κάναμε αυτό που έπρεπε

Η Εθνική μας, ως όφειλε, μπήκε με το δεξί στο Προολυμπιακό του Τορίνο επικρατώντας εύκολα με 78-53 του Ιράν. Φοβερός ο Γιάννης, "καμπανάκι" τα 15 λάθη και οι χαμένες βολές

Μπορεί να της λείπουν τα μεγάλα αστέρια, όπως ο Ζήσης και ο Σπανούλης, που αποφάσισαν να σταματήσουν από την Εθνική, όπως ο Πρίντεζης, ο Σλούκας και ο Παπανικολάου λόγω τραυματισμού, όμως η Εθνική Ανδρών ξεκίνησε ιδανικά στο Προοολυμπιακό τουρνουά του Τορίνο.

Η “γαλανόλευκη”, όντας αρκετά συγκεντρωμένη στις δυο πλευρές του παρκέ, επικράτησε πολύ εύκολα του Ιράν με 78-53. Ο Φώτης Κατσικάρης, όσο έχει τον Γιάννη Αντετοκούνμπο δεν έχει να φοβάται απολύτως τίποτα.

Προβλήματα είχαμε στην άμυνα στο πρώτο 10λεπτο, όπου ο καθένας ήταν... και σε άλλο μήκος κύματος. Πάντως, εξαιρετική επίθεση, με γρήγορη κυκλοφορία της μπάλας, 10/17 σουτ και 3/3 τρίποντα. Πολύ καλό εν γένει πάντως πρώτο ημίχρονο, απέναντι σε αντίπαλο που μπορούσε να γίνει επικίνδυνος, αν του δινόταντο δικαίωμα. Προβληματάκια σίγουρα είχμαε στην άμυνα στην 1η περίοδο, λύθηκαν λίγο πολύ στη 2η με πρωταγωνιστή τον Θανάση Αντετοκούνμπο. Το Ιράν έβαλε μόνο 10 πόντους στο β' δεκάλεπτο. Η Εθνική άγγιξε τους 50, με 14/24 δ., 5/7 τρ., αλλά και 4/10 βολές. H αξιοσημείωτη βελτιωση στην άμυνα (8κλ.), λόγω της πίεσης, το transition game και η δημιουργία (15ασ.) έδιναν την εικόνα για το +17 (48-31) του 1ου μέρους.

Τα τέσσερα τρίποντα που δεχτήκαμε σε επτά λεπτά αγώνα στην 3η περίοδο, ήταν η μοναδική ανησυχία του Κατσικάρη, που μετά το +22, έκανε δοκιμές. Πάντως, στην πρώτη περίοδο είχαμε δεχτεί 21 πόντους και στις υπόλοιπες δύο 27... Είχαμε κιόλας 19 ασίστ, ενώ είχαμε αναγκάσει τους Ιρανούς να κάνουν 23 λάθη! Φοβερή επίδοση και τα 15 κλεψίματα! Όπως και να `χει, είχαμε καθαρίσει κιόλας το ματσάκι, με τη διαφορά στο 3ο δεκάλεπτο να είναι στο +19 (66-47).

Φυσικά, στο τελευταίο δεκάλεπτο, η ομάδα του Μπάουερμαν δεν θα μπορούσε να ανατρέψει την κατάσταση και η Ελλάδα διατήρησε την διαφορά κάνοντας παράλληλα και συντήρηση δυνάμεων εν όψει της συνέχειας. Ο Αγραβάνης ευστόχησε σε τρίποντο για το 73-48, ενώ χωρίς... δράματα το παιχνίδι ολοκληρώθηκε με σκορ 78-53.

Τα δεκάλεπτα: 27-21, 48-31, 66-47, 78-53