Facebook Pixel Έγινε της... Ελλάδας στο Κύπελλο Γερμανίας
| 2016-08-21 23:48:00

Έγινε της... Ελλάδας στο Κύπελλο Γερμανίας

Σκηνές απολύτως... γνώριμες για εμάς έγιναν στο ματς του Μαγδεμβούργου με την Άιντραχτ Φρανκφούρτης για τον πρώτο γύρο του DFB Pokal

Στο 48ο λεπτό του αγώνα κι ενώ οι φιλοξενούμενοι προηγούνταν με 1-0, άρχισε η ρίψη καπνογόνων από την πλευρά των οπαδών της Άιντραχτ, ενώ υπήρξε και μικρή εισβολή οργανωμένων κι απ' τις δύο πλευρές. Με την άμεση παρέμβαση των αστυνομικών δυνάμεων, αποφεύχθηκαν τα χειρότερα και ο αγώνας άρχισε ξανά, ύστερα από επτά λεπτά. Οι γηπεδούχοι ισοφάρισαν σε 1-1 και η πρόκριση κρίθηκε στα πέναλτι, όπου πανηγύρισε η Άιντραχτ με 4-3.

Αποκλεισμός-σοκ για τη Βέρντερ, η οποία έχασε 2-1 από τη Λότε - η οποία αγωνίζεται στην τρίτη εθνική κατηγορία της Γερμανίας - κι έμεινε εκτός διοργάνωσης.

Επιβλητική πρόκριση για τη Χόφενχάιμ (0-6) και τη Ντάρμστατ (0-7), στα πέναλτι πέρασε η Μάιντς. Στον δεύτερο γύρο προκρίθηκε και η Λεβερκούζεν, η οποία νίκησε με 2-1 εκτός έδρας τη Χάουεσταϊν.