Facebook Pixel «Δίδαξε» άμυνα και πήρε τη νίκη η Κύμη!
| 2016-11-20 21:20:00

«Δίδαξε» άμυνα και πήρε τη νίκη η Κύμη!

Η Κύμη... έτρεξε στο τέλος και πήρε σπουδαία νίκη επί του Ρεθύμνου (73-62) που είχε αποκλείσει κι από το Κύπελλο Ελλάδος. Εξαιρετικός Ελ Αμίν (20π., 6ριμπ., 5ασ.), τεράστιος Φιτζπάτρικ με 17 ριμπάουντ και 18 πόντους.

Η Κύμη παίζοντας άμυνα για σεμινάριο στο τέταρτο δεκάλεπτο, άφησε το Ρέθυμνο χωρίς καλάθι για περίπου πέντε λεπτά και σε συνδυασμό με τον Ελ Αμίν ο οποίος είχε πάρει φωτία  έφτασε στην νίκη με 73-62 και παράλληλα ανέβασε το ρεκόρ της στην Stoiximan Basket League στο 3-4. Αντίθετα η ομάδα του Τόνι Κωνστάντινιδη με αυτή την ήττα υποχώρησε στο 4-3.

Η ομάδα του Βασίλη Μπρατσάκου κερδίζει για δεύτερη φορά στην σεζόν τους κρητικούς, αφού είχε προηγηθεί το παιχνίδι για το κύπελλο, όπου βρήκε και πάλι νικήτρια την ομάδα της Χαλκίδας.

Στο πρώτο ημίχρονο οι δύο προπονητές εξουδετέρωσαν τα ατού των ομάδων, με αποτέλεσμα καμια ομάδα να μην μπορεί να πάρει διαφορά. Στο τρίτο δεκάλεπτο η Κύμη εξασφάλισε διαφορά 10 πόντων, αλλά το Ρεθύμνο επέστρεψε στο ματς και μείωσε στους 4.

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ενώ όλα έμοιαζαν πως θα Κύμη και Ρέθυμνο θα συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το φινάλε, οι γηπεδούχοι με πολύ καλή άμυνα δεν επέτρεψαν τους φιλοξενούμενους να βρουν τον δρόμο προς το καλάθι για περίπου πέντε λεπτά με αποτέλεσμα να φτάσουν στο ροζ φύλλο αγώνα.

Ο Έλ Αμίν με 20 πόντους ήταν ο κορυφαίος για τους νικητές, με Κοστόβ και Μόργκαν να προσθέτουν από 11 έκαστος, με τον Αμερικάνο να μαζεύει και 14 ριμπάουντ. Από τους ηττημένους τρομερή εμφάνιση απόν Φίτζπατρικ, με 18 πόντους και 17 ριμπάουντ, ενώ ο Άρλοντ πρόσθεσε 11.

Η πρώτη περίοδος ήταν απόλυτα ισορροπημένη,  Μετά από ένα πρώτο αναγνωριστικό πεντάλεπτο (9-9), η Κύμη με τον Μόργκαν να παίρνει τις περισσότερες προσπάθειες προηγήθηκε με 13-9, όμως το Ρέθυμνο χάρη στους Φίτζπατρικ και Γιαννόπουλο, έτρεξε ένα 8-0 σερί, παίρνοντας κεφάλι στο σκορ με 13-17 στο 8. Όμως οι γηπεδούχοι απάντησαν και με τους Τσούπκοβιτς και Πάλμαντ προηγήθηκαν με 18-17, για να ένα έρθει ο Έντουαρντς με καλάθι στην εκπνοή να γράψει το 18-19 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, το σκηνικό παρέμεινε αμετάβλητο με το προβάδισμα να εναλλάσσεται συνεχώς, με τις δύο ομάδες να μην μπορούν να ξεφύγουν στο σκορ. Η ομάδα του Τόνι Κωνσταντίδη ξέφυγε με 6 (33-39) στο 19′, για να έρθει ο Τσουπκοβιτς με σουτ τριών πόντων να 36-39 του ημιχρόνου.

Μετά από δύο περιόδους, όπου καμία ομάδα δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ η ομάδα του Βασίλη Μπρατσάκου με τον Ελ Αμιν να ηγείται στο σκοράρισμα προηγήθηκε με 48-43 στο 26,΄ενώ για πρώτη φορά στο ματς έφτασε την διαφορά σε διψήφιο αριθμό 54-44 και 57-47 στο 29΄. Όμως το Ρέθυμνο με τους Άρλνολτ, Φίτζπάτρικ και Ταλτον με 6-0 μείωσε στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου σε 57-53.

Στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο, οι φιλοξενούμενοι μείωσαν στο καλάθι 60- 59, ωστόσο η Κύμη με όπλο την πολύ καλή της καλή της άμυνα άφησε τους κρητικούς για πέντε λεπτά χωρίς καλάθι, ενώ τρέχοντας ένα 12-0 προηγήθηκε με 72-59 στο 37′. Ο Ελ Αμίν σημείωσε 16 από τους 20 πόντους του στην τελευταία περίοδο και τα πράγματα για το Ρέθυμνο ήταν πολύ δύσκολα. Χρόνος δεν υπήρχε για τους κρητικούς, οι οποίοι μετά το κύπελλο γνώρισαν την ήττα και για το πρωτάθλημα.

Τα δεκάλεπτα: 18-19, 36-39, 73-62

Κύμη (Βασίλης Μπρατσάκος): Αντεγκμπόγιε 6 , Τσούπκοβιτς11, Κοστόβ 11, Μόργκαν, Ελ Αμιν 20, Τουτζιαράκης 6, Σχίζας 5, Σιγκούνας 2, Κατράνας, Τζόλος, Πάλμαντ 2

Ρέθυμνο (Τόνι Κωνσταντινίδης): Άρλοντ 11, Φίτζπατρικ 18 (17 ριμπάουντ), Τάλτον 7, Γιαννόπουλος 7, Κράιβτς 2, Κόττας 5, Ράζις, Χριστοδούλου 3, Καμπερίδης, Θεωδορίδης, Εβάλντας 7, Έντουαρντς 2

Πηγή: ebasket.gr