Facebook Pixel Να τον... φοβάστε τον Μπουρούση!
| 2016-12-12 00:17:00

Να τον... φοβάστε τον Μπουρούση!

Ντέρμπι απ' τα παλιά, αλλά και Μπουρούσης απ΄ τα παλιά! Ο Έλληνας σέντερ έκανε το ματς της... ζωής του στην τελευταία περίοδο και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη με 77-68 απέναντι στην ΑΕΚ.

Το παιχνίδι εξελίχθηκε σε... θρίλερ μέχρι την τέταρτη περίοδο όπου εκεί ανέλαβε δουλειά ο Γιάννης Μπουρούσης, που έκανε ό, τι ήθελε την ΑΕΚ και οδήγησε τον Παναθηναϊκό στη νίκη. Τρομεροί Φελντέιν, Νίκολς για τους Πράσινους. Απίστευτοι Ούκιτς, Σάκοτα και Λαρεντζάκης για την "Ένωση".

Ντέρμπι στο ΟΑΚΑ! "Καυτοί" Ούκιτς - Φελντέιν!

Το παιχνίδι ήταν ντέρμπι από το ξεκίνημά του με την ΑΕΚ να προηγείται με 2-6, αλλά τον Παναθηναϊκό με μπροστάρηδες τους Τζέιμς Φελντέιν και Ντιμίτρις Νίκολς να γυρνάει το ματς και να πηγαίνει στο +9 (19-10). Παρόλα αυτά, οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς αντέδρασαν και με ένα σερί 0-9 και με τον Σάκοτα σε καλή βραδιά, έφεραν το ματς στα ίσα, πριν βάλει ένα μεγάλο buzzer beater ο Φώτσης για να κάνει το 22-20 της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η "Ένωση" παρουσιάστηκε πολύ συγκεντρωμένη και δεν επέτρεψε στους Πράσινους να ξεφύγουν σε κανένα σημείο του ματς, παίρνοντας μάλιστα και προβάδισμα με τρεις πόντους (29-32). Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ με τον Ούκιτς να κάνει... όργια και να έχει 12 πόντους με τρία τρίποντα και τον Παναθηναϊκό να κρατιέται από τους Φελντέιν και Νίκολς που είχαν 13 και 10 πόντους, αντίστοιχα.

Με δύο βολές του Κρις Σίνγκλετον το σκορ έγινε 39-39 που ήταν και το αποτέλεσμα του ημιχρόνου, σε ένα ματς που είχε αποκτήσει χαρακτήρα... θρίλερ.

Μπουρούσης απ' τα... παλιά!

Με ένα γρήγορο 5-0 ο Παναθηναϊκός προηγήθηκε με 44-39 και έδειξε να... ξυπνάει παίζοντας και πολύ σκληρή άμυνα. Κι όμως. Η ΑΕΚ ήταν αποφασισμένη να παλέψει στα ίσα και με ένα σερί 0-7 γύρισε το ματς, κάνοντας το 44-46. Τα καρφώματα των Φώτση και Νίκολς έφεραν και πάλι το σκορ στο +4 (52-48) για τους γηπεδούχους, όμως οι παίκτες του Τσάβι Πασκουάλ δεν μπορούσαν να ξεφύγουν, βλέποντας τον Ντίξον να πετυχαίνει δύο βολές και να ισοφαρίζει σε 56-56, στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Και κάπου εκεί "ξύπνησε" ο Γιάννης Μπουρούσης. Ο Έλληνας σέντερ φυλούσε το καλύτερο για την τελευταία περίοδο, όπου έκανε σχεδόν τα πάντα, βοηθώντας τους Πράσινους να πάρουν τη νίκη σε ένα πολύ δύσκολο ματς. Ο άσος των Πράσινων με ένα έμμεσο τρίποντο και ένα ακόμα κανονικό έκανε το 64-56, δίνοντας μεγάλη ανάσα στην ομάδα του.

Από εκείνο το σημείο και μετά ο Παναθηναϊκός δεν κοίταξε πίσω, είδε την ΑΕΚ να μειώνει προσωρινά σε 67-63, ωστόσο είχε μπει το... νερό στ' αυλάκι, με το "τριφύλλι" να φτάνει τελικά στη νίκη με 77-68 και να προσπερνάει τους Κιτρινόμαυρους στην βαθμολογία του πρωταθλήματος.

Οι πρωταγωνιστές

Εκτός από τον Μπουρούση που έκανε... όργια με 11 πόντους και 4 ασίστ, ο Παναθηναϊκός είχε σε τρομερή ημέρα τον Φελντέιν που ήταν πρώτος σκόρερ με 20 πόντους, ενώ από κοντά ήταν και ο εξαιρετικός Νίκολς που είχε 16. Πολύ θετικός και ο Χαραλαμπόπουλος με 9 πόντους.

Όσο για την σκληροτράχηλη ΑΕΚ, ο Ρόκο Λένι Ούκιτς ήταν εκπληκτικός έχοντας 19 πόντους, με τον Σάκοτα να προσθέτει 14 και τον φοβερό Λαρεντζάκη άλλους 13.

Τα δεκάλεπτα: 22-20, 39-39, 56-56, 77-68

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS: Σίνγκλετον 6 (7 ριμπ.), Νίκολς 16 (1), Φελντέιν 20 (2 τρίπ., 6 ασ.), Καλάθης 2, Ρίβερς 1, Μποχωρίδης 5 (1), Φώτσης 7 (1), Παππάς, Μπουρούσης 11 (1).

ΑΕΚ: Ούκιτς 19 (4/10 τρίπ.), Μιλόσεβιτς 5, Ντίξον 4 (1/2 δίπ., 0/5 τρίπ., 2/2 βολ.), Φάλκερ (0/5 σουτ, 7 ριμπ.), Ουίλιαμς 3, Σάκοτα 14 (2), Χαριτόπουλος, Λαρεντζάκης 13 (1), Ιβάνοβιτς 4, Μαυροειδής 6, Σκουλίδας.