Facebook Pixel Έριξε 40άρα στη Μακάμπι η "Γαλατά"!
| 2017-01-24 21:40:00

Έριξε 40άρα στη Μακάμπι η "Γαλατά"!

Την έκτη της νίκη στην Ευρωλίγκα πανηγύρισε η Γαλατασαράι και μάλιστα με εντυπωσιακό τρόπο, καθώς συνέτριψε (102-63) στην Τουρκία τη Μακάμπι Τελ Αβίβ!

Η Μακάμπι στα πρώτα 4 λεπτά, βρέθηκε να προηγείται με 3 πόντους (6-9), με τη Γαλατά ωστόσο να “τρέχει” ένα επιμέρους σκορ 9-2 και να παίρνει αυτή το προβάδισμα (15-11), το οποίο και κράτησε έως και το τέλος της πρώτης περιόδου (20-16).

Η δεύτερη περίοδος ήταν καταστροφική για την “ομάδα του λαού”, καθώς δέχθηκε 32 πόντους, ενώ σκόραρε 23, κάτι το οποίο την έστειλε στ’ αποδυτήρια, όντας πίσω με διαφορά 13 πόντων.

Στο δεύτερο μέρος, οι φιλοξενούμενοι ναι μεν προσπάθησαν να ροκανίσουν τη διαφορά, έχοντας στο μυαλό τους να κάνουν την ολική ανατροπή κι εν τέλει να φύγουν με το διπλό από την Τουρκία, αλλά η Φενέρ είχε βρει τον καλό της εαυτό, εκτοξεύοντας τη διαφορά ακόμη και στους 20 πόντους (72-52), χάρη σε buzzer-beater τρίποντο του Όστιν Ντέι, με το οποίο έκλεισε και το τρίτο δεκάλεπτο.

Το ματς είχε ήδη κριθεί και η Γαλατά είχε “κλειδώσει” τη νίκη, η οποία είχε μετατραπεί σε “πάρτι” για την ομάδα του Εργκίν Αταμάν, που πλέον κοιτάει το επόμενο παιχνίδι με τη Φενέρμπαχτσε του Ζέλιμιρ Ομπράντοβιτς, εκτός έδρας.

Τα δεκάλεπτα: 20-16, 52-39, 72-52, 102-63