Facebook Pixel KΡΙΜΑ για τον Παναθηναϊκό - Πάλεψε σα λιοντάρι μέσα στην κόλαση
| 2017-01-26 22:48:00

KΡΙΜΑ για τον Παναθηναϊκό - Πάλεψε σα λιοντάρι μέσα στην κόλαση

Οι Πράσινοι πήγαν για το μεγάλο διπλό, έφτασαν να προηγούνται στην αρχή της τέταρτης περιόδου, αλλά ένα μπλακ-άουτ στο τέλος έφερε την μοιραία ήττα με 72-66 από τον τρομερό Ερυθρό Αστέρα!

O Παναθηναϊκός επέστρεψε από το -16, έφερε το ματς στα μέτρα του προηγούμενος με 59-61 στην τελευταία περίοδο, αλλά τελικά έχασε με 72-66 στην κολασμένη "Χάλα Πιονίρ", επιτρέποντας στον Ερυθρό Αστέρα να τον προσπεράσει στην βαθμολογία με ρεκόρ 12-8 (11-9 το "τριφύλλι").

Ο Τσάβι Πασκουάλ επιφύλασσε μια έκπληξη στην αρχική πεντάδα, αφού επέλεξε στο "3" τον Βασίλη Χαραλαμπόπουλο. Όσο για την front line, αποτελούνταν από τον Σίνγκλετον στο "4" και τον Μπουρούση στο "5", σε ένα σχήμα με το οποίο είχε επικρατήσει πριν λίγες ημέρες μέσα στο ΣΕΦ επί του Ολυμπιακού.

Παρόλα αυτά τα πρώτα έξι λεπτά στη "Χάλα Πιονίρ" ήταν εφιαλτικά για τον Παναθηναϊκό. Ο Ερυθρός Αστέρας εκμεταλλευόμενος και την "τρελή" ατμόσφαιρα από τους οπαδούς του, έκανε ό,τι ήθελε και πήρε... παραμάζωμα τους Πράσινους, τρέχοντας σερί 16-0!

Κάπου εκεί "ξύπνησαν" οι παίκτες του Πασκουάλ, βγάζοντας πολλή ενέργεια και καταφέροντας με ένα σερί 0-8 να φέρουν το ματς στο 16-8 και λίγο πριν τη λήξη του δεκαλέπτου σε 18-14.

Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να σκοράρουν πολύ άνετα, έχοντας βάλει πλέον στο παιχνίδι τους και το σουτ έξω από τα 6,75μ. Το 31-21 στο 12:30 μετετράπη σε 33-31 με τρίποντο του Τζέιμς στο 16:02, με τον Παναθηναϊκό να έχει απίστευτο ποσοστό στα τρίποντα εκείνη τη στιγμή, ήτοι 7/14!

Το 39-33 του πρώτου ημιχρόνου μόνο αναστρέψιμο μπορεί να χαρακτηριστεί, αν συνυπολογίσει κανείς το πολύ άσχημο ξεκίνημα του
Παναθηναϊκού, αλλά και την ατμόσφαιρα που προκαλούσε... τρόμο!

Στο δεύτερο ημίχρονο ο Παναθηναϊκός μπήκε αποφασισμένος για το σπουδαίο διπλό και στο μεγαλύτερο διάστημα έδειχνε να τα... καταφέρνει. Με έναν Γκάμπριελ να κάνει "όργια" έχοντας φτάσει στα 5/5 τρίποντα στην τρίτη περίοδο, οι Πράσινοι προηγήθηκαν με 46-47 και 55-56, με το παιχνίδι να είναι... θρίλερ.

Το τελευταίο δεκάλεπτο αποδείχτηκε καταστροφικό για το "τριφύλλι", αφού απώλεσε άπειρες ευκαιρίες για τη νίκη, την ώρα που το σκορ είχε κολλήσει στο 64-63 υπέρ του Αστέρα.

Τα καίρια καλάθια του Σιμόνοβιτς ανέβασαν ξανά την διαφορά, με το τελικό 72-66 να δίνει τη νίκη στους γηπεδούχους που προσπέρασαν στην βαθμολογία τον Παναθηναϊκό.

Tα δεκάλεπτα: 20-14, 39-33, 57-56, 72-66.

ΕΡΥΘΡΟΣ ΑΣΤΕΡΑΣ (Ράντονιτς): Ουόλτερς 5 (1), Τόμσον 6, Μίτροβιτς 11, Λάζιτς 5 (1), Σιμόνοβιτς 13 (1), Τζένκινς 6, Γκούντουριτς 4, Γιόβιτς 7 (8 ασ.), Κούζμιτς 10 (14 ριμπ.), Μπιέλιτσα 5 (1).

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ SUPERFOODS (Πασκουάλ): Σίνγκλετον 5 (1), Νίκολς, Ρίβερς 12 (2), Τζέιμς 19 (2), Φώτσης, Παππάς 2, Φελντέιν, Χαραλαμπόπουλος, Γκάμπριελ 23 (5), Τζεντίλε, Μπουρούσης 3 (1), Καλάθης 2.