Facebook Pixel Ανατροπή με άγχος για την Ρεάλ που... κυνηγά την πρωτιά!
| 2017-01-28 00:54:00

Ανατροπή με άγχος για την Ρεάλ που... κυνηγά την πρωτιά!

Η Αρμάνι Μιλάνο έβαλε στα... σχοινιά και την Ρεάλ (74-79, στο 33'), αλλά οι Μαδριλένοι βρήκαν τη λύση και με μπροστάρη τον Γιουλ πήραν τη νίκη με 94-89 που τους κρατά στην κορυφή της Euroleague. Σούπερ και ο Ντόντσιτς.

Η Aρμάνι πήγε στην Μαδρίτη με φόρα από τη νίκη επί του Ολυμπιακού και λίγο έλειψε να ρίξει στο καναβάτσο και την πρωτοπόρο Ρεάλ. Ωστόσο, οι γηπεδούχοι έδειξαν χαρακτήρα και στηρίχθηκαν στο δίδυμο Ντόντσιτς (17π.) -Γιουλ (20π., 9ασ.) για να ανέβουν στο 15-5 και να παραμείνουν στην κορυφή μαζί με την ΤΣΣΚΑ.

Η Ρεάλ πατούσε καλύτερα στο ξεκίνημα και σημάδευε τον Αγιόν, ο οποίος την οδήγησε στο γρήγορ 11-6. Με Σιμόν και Μάτσβαν στις επάλξεις, η Αρμάνι κατάφερε να διατηρηθεί κοντά μέχρι το φινάλε του δεκαλέπτου (22-18). Η δεύτερη περίοδος άνηκε στους Μιλανέζους που πέτυχαν 31 πόντους (17/23 2π., στο 20') με σκορ από όλους τους παίκτες. Γιουλ και Ντόντσιτς έδιναν λύσεις στους γηπεδούχους, οι οποίοι όμως πήγαν στα αποδυτήρια με -3 (46-49).

Με το ξεκίνημα του δευτέρου ημιχρόνου, η Αρμάνι έφτασε στο +6 (50-56), αλλά ακολούθησε σερί 7-0 που επανέφερε τη Ρεάλ σε θέση οδηγού. Και πάλι όμως η εξαιρετική Αρμάνι είχε την απάντηση κλείνοντας το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενη με 69-73. Mε το σκορ στο 74-79, η Ρεάλ «έτρεξε» σερί 7-0 και προηγήθηκε (81-79) χάρη σε τρίποντο του Γιουλ. Το ματς έγινε θρίλερ, ενώ ο Μάτσβαν ισοφάρισε δύο λεπτά πριν τη λήξη. Η Ρεάλ βρήκε δύο καλάθια με Γιουλ και Αγιόν (89-85) και ένα κάρφωμα του Ντόντσιτς «κλείδωσε» τη νίκη (94-89).

Πηγή: sdna.gr