Facebook Pixel Ομάδα... από τον Άρη!
| 2017-01-28 19:56:00

Ομάδα... από τον Άρη!

Επιστροφή στις νίκες για τον Άρη (μετά από τρεις σερί ήττες) και μάλιστα με μια… φοβερή εμφάνιση.

Οι “κίτρινοι” (αγωνίστηκε ο Κάμινγκς που ταλαιπωρήθηκε από έντονο πρήξιμο στο μάτι μετά από χτύπημα στον αγώνα με την Μονακό) επικράτησαν εντός έδρας του Ρεθύμνου (δεν έπαιξε ο Γιαννόπουλος ενώ λίγα λεπτά πριν την λήξη τραυματίστηκε ο Τάλτον) με 98-50 και πλέον για το πρωτάθλημα ακολουθεί το εκτός έδρας ντέρμπι με τον ΠΑΟΚ. Προς το τέλος του αγώνα οι οπαδοί της ομάδας της Θεσσαλονίκης ζήτησαν την κατάκτηση του Κυπέλλου Ελλάδας

Ο Άρης προηγήθηκε με 4-2 ενώ ο Καββαδάς (έξι πόντους) έκανε το 6-2. Ο Ζάρας διαμόρφωσε το 9-2 και στο 9-4 μπήκε στο παιχνίδι ο Τζάκσον ο οποίος χειροκροτήθηκε από τον κόσμο των γηπεδούχων. Λίγο πριν το 7′ έγινε το 14-5 και ο Κωνσταντινίδης ζήτησε τάιμ άουτ. Ο Ντραγκίσεβιτς “έγραψε” το 16-5, μετά διαμορφώθηκε το 20-6 (9′) και στο πρώτο δεκάλεπτο ο Άρης (εξαιρετική απόδοση) κέρδιζε το Ρέθυμνο με 23-6′ (10′).

Μετά το 25-8 οι φιλοξενούμενοι μείωσαν σε 25-13 και ο Καββαδάς κάρφωσε (29-15). Ο Ξανθόπουλος έκλεψε και κέρδισε αντιαθλητικό φάουλ (31-15) ενώ εν συνεχεία ο έμπειρος καλαθοσφαιριστές πέτυχε τρίποντο (33-15). Ο Γιάνκοβιτς “χτύπησε” από τα 6.75 (36-17), ακολούθησαν αρκετές κακές επιθέσεις από τις δύο ομάδες και ο Τζένκινς ευστόχησε σε δύο βολές (38-21). Ο τελευταίος έκανε και το 41-23, ο Ζάρας πέτυχε ακόμη ένα τρίποντο για τον Άρη (44-25) και το ημίχρονο έληξε με 46-26.

Μετά το 46-31 οι “κίτρινοι” είχαν ένα σερί 4-0 (50-31) ενώ στο 24′ το σύνολο του Πρίφτη είχε αέρα +23 πόντων (56-33). Με καλάθι και φάουλ του Γιάνκοβιτς έγινε το 61-36 ενώ ο Άρης πήρε αέρα 29 πόντων (65-36) καθώς το Ρέθυμνο δεν μπορούσε να βρει ρυθμό. Η διαφορά ανέβηκε κι άλλο (67-36) και ο Φλιώνης διαμόρφωσε το 72-38. Στο 30′ οι γηπεδούχοι ήταν μπροστά με 75-40.

Το τελευταίο δεκάλεπτο ήταν διαδκαστικού χαρακτήρα καθώς δεν μπορούσε να αλλάξει κάτι όσον αφορά την υπόθεση νίκη. Λίγο μετά το 34′ ο Κάμινγκς με τρίποντο διαμόρφωσε το 88-42 ενώ με βολή του Ντραγκίσεβιτς μετά από τεχνική ποινή στον Φιτζπάτρικ έγινε 91-46. Ο αγώνας ολοκληρώθηκε με 98-50 (υπήρχε μια μικροένταση μεταξύ του Σίμτσακ και του Κωνταντινίδη μετά το τέλος του αγώνα).

Δεκάλεπτα: 23-6, 46-26, 75-40, 98-50

Πηγή: ebasket.gr