Facebook Pixel Περίπατος παραμονής για το Λαύριο, πιο κοντά και η Κύμη - «Τρέχει» για τα πλέι οφ ο Προμηθέας!
| 2017-03-11 20:10:00

Το Λαύριο έκανε... πάρτι παραμονής με καλεσμένο τον Κόροιβο, τον οποίο νίκησε με 93-63 και ανέβηκε στο 8-13 στον βαθμολογικό πίνακα της Stoiximan.gr Basket League.

Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη έφτασε στον... μαγικό αριθμό των 8 νικών, οι οποίες συνήθως αρκούν για να εξασφαλιστεί η παραμονή στην Α1, ενώ το σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου υποχώρησε στο 7-14.

Οι γηπεδούχοι μετά τα πρώτα αναγνωριστικά λεπτά (14-11, 7') επέβαλλε τον ρυθμό του και με τους Αθανασούλα, Εβανς και Νίξον έκανε επιμέρους σκορ 9-2 για το 22-13 (10').

Το Λαύριο κυριάρχησε σε όλην την διάρκεια της δεύτερης περιόδου, γεγονός που είχε αποτέλεσμα να αποκτήσει μεγάλο πλεονέκτημα για να πάρει τη νίκη. Η ομάδα του Χρήστου Σερέλη δεν επέτρεψε στο σύνολο του Ντίνου Καλαμπάκου να βρει πόντους στο τραζίνσιον, ενώ την ίδια στιγμή οι Μπολντς, Εβανς και Πάντερ δημιούργησαν επιθετική πολυφωνία για το Λαύριο, το οποίο πήγε στα αποδυτήρια προηγούμενο με 48-26.

Το Λαύριο επέστρεψε στο δεύτερο ημίχρονο δείχνοντας πως ήταν αποφασισμένο να μην αφήσει τον Κόροιβο να το απειλήσει. Οι γηπεδούχοι συνέχισαν να κυριαρχούν στο παρκέ μην αφήνοντας περιθώρια αντίδρασης στους αντιπάλους τους, οι οποίοι δεν κατάφεραν να βάλουν προβλήματα στο Λαύριο. Η συμπλήρωση των 30' βρήκε το Λαύριο στο +31 (80-49), ενώ ο χαρακτήρας της τέταρτης περιόδου αποδείχθηκε διαδικαστικός. Η εικόνα της αναμέτρησης δεν άλλαξε και το άκουσμα της κόρνας της λήξης βρήκε τους γηπεδούχους νικητές με 93-63!

Δεκάλεπτα: 22-13, 48-26, 80-49, 93-63

Βήμα παραμονής από την Κύμη με ΑΠΙΘΑΝΟ σερί!

Η Κύμη έκανε ένα... τρελό 19-0 σερί στο τέταρτο δεκάλεπτο, επιβλήθηκε του Κολοσσού Ρόδου και έκανε σημαντικό βήμα παραμονής στην Stoiximan.gr Basket League (74-64).

Οι Ευβοιώτες ανέβηκαν στο 7-14 και έκαναν σημαντικό βήμα παραμονής, αφού πλέον είναι στις +2 νίκες από την Δόξα Λευκάδας και τον Απόλλωνα Πατρών. Οι Πατρινοί, βέβαια, έχουν ένα ματς λιγότερο, αφού αντιμετωπίζουν τον Παναθηναϊκό την Κυριακή (12/3, 17:00). Από την άλλη, ο Κολοσσός Ρόδου «υποχώρησε» στο 11-10 και έχει πλέον το ίδιο ρεκόρ με τον ΠΑΟΚ. «Όργια» από τον Τζέισον Καντί των γηπεδούχων (23π.), δεν αρκούσε στον Άρη Λυκογιάννη η πολύ καλή εμφάνιση του Τρέβορ Ρέλεφορντ (18π., 7ρ., 5ασ.).

Το παιχνίδι ήταν μοιρασμένο στο πρώτο δεκάλεπτο, καθώς με buzzer beater του Σταύρου Τουντζιαράκη η Κύμη «έγραψε» το 23-23 στο 10'. Στην πρώτη περίοδο ο Τζέισον Καντί είχε 7 πόντους, όσους είχε και ο Λάνγκστον Χολ, με τους γηπεδούχους να είναι... ζωντανοί χάρη στα 5/9 3π. που είχαν. Στη συνέχεια, όμως, η ομάδα από την Εύβοια «έσφιξε» την άμυνά της, ο Τουντζιαράκης έφτασε τους 13' στο ημίχρονο και το σύνολο του Βασίλη Μπρατσιάκου πήγε στο +7 (43-36 στο 20').

Στην επανάληψη τα πάντα άλλαξαν, με την... υπογραφή του Τρέβορ Ρέλεφορντ. Ο Αμερικανός γκαρντ μέχρι το 30' ήταν ο πρώτος της ομάδας του σε πόντους (15π.), ριμπάουντ (6ρ.) και ασίστ (5ασ.), με τον Κολοσσό να κάνει double score (9-18 στην τρίτη περίοδο) και να παίρνει το «πάνω χέρι» (52-54 στο 30').

Στο τέταρτο δεκάλεπτο ο Καντί συνέχισε να είναι εύστοχος και η Κύμη ανέτρεψε εκ νέου την κατάσταση (63-59 στο 34' και 68-59 στο 36'), με τους Ροδίτες να κάνουν μαζεμένα λάθη. Το σερί των γηπεδούχων ήταν 19-0 (από το 52-59 στο 31' σε 71-59 στο 38'). Έτσι, έφτασαν στη νικη (74-64).

Τα Δεκάλεπτα: 23-23, 43-36, 52-54, 74-64.

O MVP: Ο Τζέισον Καντί. Ο γκαρντ της Κύμης δείχνει πως ήρθε για να... μείνει και να προσφέρει. Παρά το γεγονός πως είναι λίγες μέρες στην Εύβοια, έχει ήδη βρει ρυθμό και κόντρα στον Κολοσσό είχε 23 ποντούς, 2 ριμπάουντ και 3 ασίστ.

Ο Σκληρός: Ο Τρέβορ Ρέλεφορντ. Ο Αμερικανός ηγέτης του Κολοσσού τελείωσε το ματς όντας ο πρώτος της ομάδας του σε πόντους, ριμπάουντ και ασίστ (18π., 7ρ., 5ασ.).

Ο Αόρατος: Ο Γιάννης Γεωργαλλής. Ο φόργουορντ των φιλοξενούμενων ήταν άστοχος (0/5 σουτ) και είχε μόλις 1 ριμπάουντ σε 12' στο παρκέ.

Ο Πεσμένος: Ο Τζέσε Τσούκου. Δεν μπόρεσε να βοηθήσει την ομάδα του Λυκογιάννη ο Τσούκου, που έμεινε σε... ρηχά νερά.

Η Στιγμή: Δίχως αμφιβολία, το 19-0 της Κύμης στην τέταρτη περίοδο ήταν το σημείο - κλειδί, το οποίο έκρινε τον νικητή. Το σκορ από 52-59 έγινε 71-59 και η Κύμη από το σημείο που ήταν στο -7 βρέθηκε να προηγείται με διψήφια διαφορά (12π.), λίγα λεπτά πριν από το τέλος.

Η Γκέλα: Το ίδιο χρονικό σημείο, από την αντίθετα πλευρά. Οι Ροδίτες δέχθηκαν 19-0 σερί, έπαθαν black out, έκαναν πολλά λάθη, πήραν κακές επιθετικές επιλογές και έχασαν το παιχνίδι, ενώ έδειχναν μέχρι το 31' να έχουν τον έλεγχό του.

ΚΥΜΗ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. Λ. ΚΛ. ΚΟΨ.
ΣΥΝΟΛΑ 200 74 10-27 13-28 15-22 31 12 13 6 2
ΚΟΛΟΣΣΟΣ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. Λ. ΚΛ. ΚΟΨ.

«Τραίνο» για τα πλέι οφ!

Σε ένα πραγματικό ντέρμπι, ο Προμηθέας επικράτησαν των Τρικάλων με 67-62, έφτασαν στην 9η νίκη τους και πλέον κοιτούν με μεγαλύτερη... άνεση την είσοδο στα πλέι-οφ της Stoiximan.gr Basket League, κλειδώνοντας την παραμονή τους στα σαλόνια του ελληνικού μπάσκετ.

Με όπλο την εξαιρετική του εμφάνιση στο πρώτο δεκάλεπτο (26-10), ο Προμηθέας επικράτησε των Τρικάλων με 67-62 και σφράγισαν την παρουσία τους και την επόμενη σεζόν στη Stoiximan.gr Basket League, βάζοντας μάλιστα και σοβαρή υποψηφιότητα για την είσοδο στα πλέι-οφ του πρωταθλήματος. Οι γηπεδούχοι πάλεψαν για τη νίκη, όμως έπεσαν στο 8-13, μένοντας πάντως μακριά από τις... επικίνδυνες θέσεις του βαθμολογικού πίνακα.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν εξαιρετικά στο παιχνίδι και έτρεξαν αμέσως ένα σερί 9-0, ενώ γρήγορα απέκτησαν προβάδισμα δεκατριών πόντων (20-7, 7΄). Η ομάδα της Πάτρας συνέχισε στον ίσιο ρυθμό και με τους Γκίκα, Σαρικόπουλο και Φαγέ να... δείχνουν τον δρόμο βρέθηκε στο +16 (26-10) στο τέλος του πρώτου δεκαλέπτου.

Τα Τρίκαλα... εμφανίστηκαν στο παρκέ στο δεύτερο δεκάλεπτο. Με σερί 9-0 κατέβασαν την διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (26-19, 15'), με τον Προμηθέα να χάνει εντελώς την επαφή του με το καλάθι. Είναι χαρακτηριστικό πως η ομάδα της Πάτρας πέτυχε δύο μόλις πόντους στα πρώτα 6 λεπτά, με τους γηπεδούχους να εκμεταλλεύονται το συγκεκριμένο γεγονός και να πλησιάζουν στους τέσσερις πόντους (33-29, 18'). Φαγέ και Τζόουνς βρήκαν στη συνέχεια λύσεις και έφεραν τον Προμηθέα στο +9 (39-28), στην ανάπαυλα του ημιχρόνου.

Έχοντας... φόρα και ψυχολογία από την δεύτερη περίοδο, τα Τρίκαλα έτρεξαν ένα επιμέρους 16-6 και πλησίασαν σε απόσταση αναπνοής από τον Προμηθέα (45-44, 26'), όμως, όπως συνέβη και στο πρώτο μέρος, το σύνολο του Βαγγέλη Αγγέλου κατάφερε να προηγηθεί με 6 πόντους (53-47), στο τέλος του τρίτου δεκαλέπτου.

Η συγκεκριμένη διαφορά προμήνυε... ντέρμπι στην τελευταία περίοδο, κάτι που επιβεβαιώθηκε απόλυτα στο παρκέ. Με λέι-απ του Καλλέ τα Τρίκαλα ισοφάρισαν σε 55-55 στο 33ο λεπτό και στο 35' πέρασαν μπροστά με τρίποντο του Λίποβι (58-56). Τζόουνς και Τόντιτς απάντησαν με δικά τους τρίποντα και ο Γκίκας με δίποντο έφερε τον Προμηθέα στο +6 (64-58, 37'). Το προβάδισμα δεν έφυγε έκτοτε από τα χέρια των φιλοξενούμενων, που επικράτησαν τελικά με 67-62.

Δεκάλεπτα: 10-26, 29-38, 47-53, 62-67

O MVP: Ο Μο Φαγέ κυριάρχησε στο παρκέ (16 πόντοι, 8 ριμπάουντ) και ήταν ο πρωταγωνιστής της μεγάλης νίκης του Προμηθέα.

Ο Σκληρός: Λάκι Τζόουνς (15 πόντοι) και Ζήσης Σαρικόπουλος (8 πόντοι, 4 ριμπάουντ) πραγματοποίησαν πολύ καλή εμφάνιση και συντέλεσαν στο διπλό της ομάδα της Πάτρας.

Ο Αόρατος: Ο Άγγελος Τσαγκαράκης έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό (5 πόντοι, 0/4 τρίποντα) και δε μπόρεσε να βοηθήσει τα Τρίκαλα.

Ο Πεσμένος: Ο Κέλσει Μπάρλοου δεν έπιασε τα γνωστά και... υψηλά του αγωνιστικά στάνταρ, μένοντας στους 9 πόντους με 4/12 σουτ.

Η Στιγμή: Τα μεγάλα τρίποντα των Τζόουνς και Τόντιτς, που διαμόρφωσαν το 62-58 υπέρ του Προμηθέα στο 36ο λεπτό, καθόρισαν σε μεγάλο βαθμό την τελική έκβαση της αναμέτρησης.

Η Γκέλα: Το κακό πρώτο δεκάλεπτο στοίχισε στα Τρίκαλα, που πάλεψαν για την ανατροπή αλλά δε μπόρεσαν να φτάσουν στη νίκη.

Η Εξέδρα: Οι φίλαθλοι των Τρικάλων στήριξαν δυναμικά για ακόμα μία φορά την ομάδα του Γιάννη Καστρίτη, ωστόσο έφυγαν... πικραμένοι μετά το τέλος της αναμέτρησης.

Πηγή: sdna.gr