Facebook Pixel Απίστευτος Μπογκντάνοβιτς, ζορίστηκε η Σερβία (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2017-09-01 19:15:00

Απίστευτος Μπογκντάνοβιτς, ζορίστηκε η Σερβία (ΒΙΝΤΕΟ)

Μπορεί η Λετονία να έβαλε δύσκολα στους Σέρβους, όμως ο άσος των Σακραμέντο Κινγκς ήταν ασταμάτητος και με 30 πόντους τους οδήγησε στη νίκη με 92-82.

Η Σερβία ξεκίνησε με το δεξί τις υποχρεώσεις της στον Δ’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ που φιλοξενείται στην Κωνσταντινούπολη, επικρατώντας με 92-82 της Λετονίας, η αντίσταση της οποίας κάμφθηκε δύσκολα και δη στα τελευταία λεπτά του αγώνα. Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 30 πόντους και για τους ηττημένους ο Μπέρτανς με 23.

Η Λετονία ξεκίνησε δυνατά στο πρώτο δεκάλεπτο αφού κατάφερε να πάρει διαφορά πέντε πόντων χάρη στα τρίποντα των Μπέρτανς και Τίμα (5-10, 5′). Οι Σέρβοι προσπάθησαν να αντιδράσουν με τον Μπογκντάνοβιτς προτού ο Μπέρτανς εκ νέου δώσει στην ομάδα του προβάδισμα δέκα πόντων χάρη σε τρίποντο και δύο ελεύθερες βολές (10-20, 7′).

Σε εκείνο το σημείο, ο Μαριάνοβιτς με 4/4 βολές κι ο Λούτσιτς με 1/2 βολές κι ένα εύστοχο τρίποντο ροκάνισαν τη διαφορά διαμορφώνοντας το 18-22, 1′ 23″ πριν από την εκπνοή της πρώτης περιόδου, που έληξε με τους Λετονούς στο +3 (21-24).

Η Λετονία διατήρησε βραχεία κεφαλή στο σκορ μέχρι και το τέταρτο λεπτό της δεύτερης περιόδου (27-30) αλλά ο Λούτσιτς με τρίποντο έφερε το ματς στα ίσια. Οι δύο βολές του Μιλοσάβλιεβιτς και το λέι απ του Μαριάνοβιτς έδωσαν προβάδισμα στη Σερβία (35-32, 16′). Οι πόντοι των Γιόβιτς, Μαριάνοβιτς και Μπογκντάνοβιτς διαμόρφωσαν το +7 (42-35, 17′) προτού οι Λετονοί ανατρέψουν τα δεδομένα με σερί 8-0 (42-43, 19′). Το πρώτο ημίχρονο έληξε με τους Λετονούς να προηγούνται με δύο πόντους (45-47).

Περίπου τρία λεπτά χρειάστηκε η Σερβία, στο τρίτο δεκάλεπτο, ώστε να ανακτήσει το προβάδισμα (50-49, 23′) χάρη σε πέντε διαδοχικούς πόντους του Γκούντουριτς (2/2 βολές, 1 τρίποντο). Ο Κούζμιτς κι ο Μάτσβαν έδωσαν “αέρα” τεσσάρων πόντων και στα μισά της περιόδου, οι Λετονοί μείωσαν στον πόντο (55-54, 25′). Τότε, όμως, οι Σέρβοι με σερί 7-0 “έγραψαν” το 62-54 (28′), προτού οι αντίπαλοί τους μειώσουν τη διαφορά στους πέντε (65-60, 30′).

Οι Σέρβοι, στο τελευταίο δεκάλεπτο, ήλεγξαν τη ροή του αγώνα και δεν έχασαν το προβάδισμα των πέντε πόντων αγγίζοντας, μάλιστα, και το +8 (73-65, 34′). Από πλευράς Λετονίας, πάλευε απελπιστικά μόνος του ο Μπέρτανς κι έτσι στο 35′ το σκορ ήταν 73-67. Οι Λετονοί, όμως, με ένα δίποντο του Στρέλνιεκς κι ένα τρίποντο του πρώτου σκόρερ τους μείωσαν σε 73-72 προτού ο Πορζίνγκις τους βάλει μπροστά με μια “βόμβα” πίσω από τα 6,75 μ. (73-75, 37′).

Οι δύο βολές του Μπογκντάνοβιτς, οι τρεις πόντοι του Γιόβιτς (καλάθι και φάουλ κι εύστοχη συμπληρωματική βολή) αλλά και το λέι απ του Γκούντουριτς έδωσαν στους Σέρβους εκ νέου το προβάδισμα (80-75, 38′). Ο Μπέρτανς μείωσε στους τρεις αλλά με σερί 5-0 οι Σέρβοι σφράγισαν την υπόθεση νίκη (85-77, 39′). Το τελικό σκορ διαμόρφωσαν οι δύο βολές του Λάζιτς (92-82).

Η Σερβία θα αντιμετωπίσει αύριο (17:00) τη Ρωσία κι η Λετονία (02/09, 14:15) το Βέλγιο.

Διαιτητές: Τσμκιέβιτς (Πολωνία), Γιασεβίτσιους (Λιθουανία), Χοροζόφ (Βουλγαρία)
Τα δεκάλεπτα: 21-24, 24-23, 20-13, 27-22.
ΣΕΡΒΙΑ (Τζόρτζεβιτς): Μάτσβαν 14 (10 ριμπ.), Μπογκντάνοβιτς 30 (3), Λούτσιτς 7 (2), Μιλοσάβλιεβιτς 4, Μπίρτσεβιτς, Στίματς 2, Λάζιτς 2, Μίτσιτς, Γκούντουριτς 9 (1), Γιόβιτς 5 (8 ασ.), Κούζμιτς 6 (2/9 διπ.), Μαριάνοβιτς 13.
ΛΕΤΟΝΙΑ (Μπαγκάτσκις): Πορζίνγκις 18 (7/16 σουτ), Μπλουμς, Ντάιρις Μπέρτανς 16 (1), Ντάβις Μπέρτανς 23 (3), Τίμα 5 (1), Σμιτς 3(1), Γιανιτσένοκς, Στρέλνιεκς 4, Σκέλε 4, Γκραζούλις, Πέινερς 9, Μέιερς.

Πηγή: ebasket.gr