Facebook Pixel Με 100άρα και Μπογκντάνοβιτς στους "16" οι Κροάτες!
| 2017-09-07 16:11:00

Με 100άρα και Μπογκντάνοβιτς στους "16" οι Κροάτες!

Η Κροατία δεν δυσκολεύτηκε να επιβληθεί της Τσεχίας με 107-69 στο πλαίσιο της 5ης αγωνιστικής του Γ’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ που φιλοξενείται στην Κλουζ-Ναπόκα.

Πρώτος σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Μπογκντάνοβιτς με 25 πόντους και για τους ηττημένους ο Αούντα με 19.

Οι Κροάτες προηγήθηκαν με 8-0, με τους Τσέχους, παρ’ όλα αυτά, να μειώνουν στον πόντο (11-12), 3′ 43″ πριν από τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου. Οι Κροάτες, όμως, πάτησαν γκάζι και έκλεισαν την περίοδο με προβάδισμα 11 πόντων (17-28).

Οι Τσέχοι, στο δεύτερο δεκάλεπτο, πλησίασαν στους τέσσερις (26-30, 13′) αλλά οι Κροάτες αύξησαν εκ νέου τη διαφορά στους 10 (29-39) προτού οι τυπικά γηπεδούχοι μειώσουν στους πέντε (36-41, 17′). Στα εναπομείναντα λεπτά μέχρι το τέλος του πρώτου μέρους, η επιθετική δυστοκία των Τσέχων έδωσε την ευκαιρία στους Κροάτες να φτάσουν και στο +15 προτού κλείσουν το ημίχρονο, όντες μπροστά στο σκορ με 54-40.

Με πρωτεργάτη τον Μπογκντάνοβιτς, η Κροατία συνέχισε στον ίδιο ρυθμό και στο τρίτο δεκάλεπτο και παρά την προσπάθεια των Τσέχων να ρίξουν τη διαφορά σε μονοψήφιο αριθμό, αυτή όχι μόνο διατηρήθηκε αλλά έφτασε και τους +18 στο κλείσιμο της περιόδου (60-78).

Παρ’ όλα που τα τελευταία δέκα αγωνιστικά λεπτά ήταν διαδικαστικά, οι Κροάτες δεν έριξαν στροφές και, στα μισά της περιόδου, η διαφορά είχε ξεπεράσει τους 30 πόντους (62-95). Ο αγώνας δεν επιφύλασσε εκπλήξεις μέχρι τη λήξη του κι έτσι το τελικό σκορ διαμορφώθηκε στο 107-69.

Διαιτητές: Σαχίν (Ιταλία), Ροσό (Γαλλία), Ριντ (Αυστραλία).

Τα δεκάλεπτα: 17-28, 23-26, 20-24, 9-29.

Πηγή: ebasket.gr