Facebook Pixel Γκέλα η Ντόρτμουντ, βλέπει... "αστέρια" η Σάλκε
| 2016-02-06 19:45:00

Γκέλα η Ντόρτμουντ, βλέπει... "αστέρια" η Σάλκε

Η ομάδα του Σωκράτη Παπασταθόπουλου "κόλλησε" στο 0-0 στο Βερολίνο με τη Χέρτα και λέει 'αντίο" στον τίτλο, ενώ στο Γκελζεκίρχεν βλέπουν... Champions League (Σάλκε-Βόλφσμπουργκ 3-0)

Χέρτα-Ντόρτμουντ 0-0

Η Ντόρτμουντ είχε την κατοχή και την πρωτοβουλία των κινήσεων, αλλά τα... πρώτα βιολιά της δεν τράβηξαν. Το... τείχος που έστησε η Χέρτα απέδωσε εξαιρετικά και επί της ουσίας οι γηπεδούχοι απειλήθηκαν ελάχιστα. Στην κορυφαία στιγμή της Ντόρτμουντ (32'), ο Χούμελς έκανε την κεφαλιά, αλλά ο Γιάρσταϊν με ωραία επέμβαση στη δεξιά του γωνία έδιωξε σε κόρνερ. Τίποτα άλλο δεν είχε να παρουσιάσει η ομάδα του Χούμελς στο πρώτο ημίχρονο.

Στο δεύτερο ημίχρονο δεν άλλαξε πολύ η εικόνα του ματς. Η Ντόρτμουντ «ανέβηκε» πιο ψηλά και αυτό έδωσε περισσότερο χώρο στη Χέρτα για να «κυνηγήσει» τις αντεπιθέσεις. Στο 70' ο Μχιταριάν έκανε το σουτ μέσα από την περιοχή και έστειλε την μπάλα λίγο άουτ και στο 77' ήρθε η κορυφαία στιγμή για την ομάδα του Βερολίνου. Ο Καλού έφυγε στην κόντρα, αλλά το σουτ που έκανε έφυγε ελάχιστα άουτ.

Μέχρι το φινάλε δεν άλλαξε τίποτα με τις δύο ομάδες να αποχωρούν για τα αποδυτήρια έχοντας μοιραστεί τις εντυπώσεις.

Άϊντραχτ – Στουτγκάρδη 2-4

Η Στουτγκάρδη έκτος έδρας «πυροβολεί» ασταμάτητα! Έχει σκοράρει περισσότερα γκολ απ' ότι η Μπάγερν εκτός Μονάχου και βλέπει μόνο την «πλάτη» της Ντόρτμουντ. Στην Φρανκφούρτη οι Σουηβοί έκαναν «πάρτυ» επικρατώντας της Αϊντραχτ με 4-2! Οι φιλοξενούμενοι προηγήθηκαν στο 27' με τον Γκέντνερ και στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων ο Ντιβάντι ανέβασε τον δείκτη του σκορ στο 0-2! Στο 52' ο Μάιερ με το 11ο φετινό γκολ του (τα 10 τα έχει πετύχει εντός) μείωσε σε 1-2 για την Αϊντραχτ, αλλά Νίντερμαϊερ (65') και Κόστιτς (76') σφράγισαν τη νίκη της Στουτγκάρδης κάνοντας το 1-4. Το μόνο που κατάφερε η Αϊντραχτ στη συνέχεια ήταν να μειώσει το σκορ (2-4) με τον Χούζτι στο 90'.

Σάλκε-Βόλφσμπουργκ 3-0

Οι «βασιλικοί μπλε» ήθελαν το «τρίποντο» και ταυτόχρονα να χάσει βαθμούς η ομάδα του Βερολίνου απέναντι στην Ντόρτμουντ, προκειμένου να πλησιάσουν την 3η θέση της βαθμολογίας. Και παρότι οι «λύκοι» μπήκαν πιο δυναμικά, οι γηπεδούχοι κατάφεραν να φτάσουν στη νίκη.

Οι φιλοξενούμενοι απείλησαν αρχικά στο 9', με τον Γιουνγκ να μην μπορεί να νικήσει τον Φάρμαν που πραγματοποίησε δύσκολη επέμβαση ενώ στο 22ο λεπτό ο Καλιτζούρι έστειλε την μπάλα στο δοκάρι!

Ωστόσο, το σκορ άνοιξε από την πλευρά της Σάλκε, με τον Χούντελααρ να πιάνει ένα εκπληκτικό σουτ και με το 74ο του γκολ με τη φανέλα της ομάδας του, να σημειώνει το 1-0.

Μάλιστα, το πρώτο μέρος «έκλεισε» στο 2-0, καθώς ο Γκέις με εξαιρετική εκτέλεση φάουλ βρήκε δίχτυα στο 35', δίνοντας προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του.

Το κερασάκι στην τούρτα μπήκε στο 87' από τον Σκοπφ, ο οποίος διαμόρφωσε το 3-0, το οποίο έφερε τη Σάλκε στο -2 από την 3η Χέρτα. Από την άλλη, η Βόλφσμπουργκ έπεσε στην 8η θέση και πλέον βρίσκεται στο -4 από τις προνομιούχες θέσεις.

Ίνγκολσταντ-Άουγκσμπουργκ 2-1

Τη νίκη με σκορ 2-1 πανηγύρισε η Ίνγκολσταντ απέναντι στην Άουγκσμπουργκ, με το εκπληκτικό γκολ του Σταφυλίδη να μην είναι αρκετό.

Ο Έλληνας μπακ άνοιξε το σκορ για την ομάδα του στο 14ο λεπτό, όταν του στρώθηκε η μπάλα έπειτα από απομάκρυνση και με ένα ΑΠΙΑΣΤΟ σουτ βρήκε δίχτυα για το 1-0.

Ωστόσο, λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους (59'), η Ίνγκολσταντ έφερε το ματς στα ίσα, με τον Ρότζερ να παίρνει την πρώτη κεφαλιά και τον Μάτιπ τη δεύτερη, για να «γράψει» το 1-1.

Η Άουγκσμπουργκ έχασε καλή ευκαιρία για το 2-1 στο 71', με τον Οζκάν να πραγματοποιεί δύσκολη επέμβαση στο σουτ του Καϊούμπι.

Ωστόσο, η Ίνγκολσταντ κατάφερε κι έφτασε στη νίκη, καθώς στο 85ο λεπτό κέρδισε πέναλτι, ο Χάρτμαν το εκτέλεσε εύστοχα και διαμόρφωσε το 2-1, το οποίο έφερε την ομάδα του στην 9η θέση της βαθμολογίας.