Facebook Pixel Πέρασε από το Καζάν η "Φενέρ"
| 2017-01-24 21:27:00

Πέρασε από το Καζάν η "Φενέρ"

Η ομάδα του Ζέλικο Ομπράντοβιτς έστω και δύσκολα νίκησε την Ούνικς εκτός έδρας με 86-81 φτάνοντας στο 12-7

Η Φενέρ μπήκε καλύτερη στον αγώνα, όταν και πήρε προβάδισμα με 4 πόντους (5-9), χάρη σε δίποντο του Ντατόμε, για να έρθει, όμως, ο Κώστας Καϊμακόγλου και με τρίποντο να μειώσει σε απόσταση “αναπνοής” (8-9). Οι Τούρκοι απάντησαν πολύ γρήγορα, καθώς ο Βέσελι έπειτα από ιδανικό pick and roll με τον Σλούκα διαμόρφωσε το 8-11, αναγκάζοντας τον Πασούτιν να καλέσει τάιμ άουτ, δίχως όμως αποτέλεσμα.

Οι “πράσινοι” αντιμετώπισαν αρκετές δυσκολίες στο να βρουν σκορ, κάτι που ο Σλούκας με τον Νάναλι εκμεταλλεύτηκαν στο έπακρο, με 2 διαδοχικά σουτ πίσω από τα 6.75 κι ανεβάζοντας τη διαφορά πολύ γρήγορα στο +7 (11-18), ενώ το πρώτο δεκάλεπτο έληγε στο 15-22 υπέρ των Τούρκων.

Στα πρώτα λεπτά της δεύτερης περιόδου, η ομάδα του Ομπράντοβιτς συνέχιζε να έχει διαφορά ασφαλείας, αλλά πριν βρουν ρυθμό οι γηπεδούχοι και με 2 σερί τρίποντα των Αντίποφ και Λάνφορντ μειώσουν σε 28-32, όντας πλέον η στιγμή της Φενέρ να καλέσει τάιμ άουτ.

Ο πρώτος σκόρερ των γηπεδούχων, Λάνγκφορντ, είχε βρει τα πατήματά του, δίνοντας έπειτα από πολύ ώρα “κεφάλι” στο σκορ στην ομάδα του με 35-32. Η ποιότητα των φιλοξενούμενων ωστόσο ήταν μεγάλη, με τον Μπογκντάνοβιτς να προσφέρει πολλά και την ομάδα του Σέρβου να παίρνει εκ νέου το προβάδισμα με 37-39, το οποίο ήταν και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου.

Από εκεί και πέρα, η Φενέρ φρόντισε να πατήσει το γκάζι για περίπου 7 λεπτά, παίρνοντας διαφορά ασφαλείας ακόμη και με 13 πόντους (47-60). Η Ούνικς δεν άργησε να κάνει την αντεπίθεσή της, μειώνοντας στους 6 (54-40) με σουτ από τη γραμμή των βολών του Παρακχούσκι και παίρνοντας την απόφαση να πιέσει σε όλο το γήπεδο, προκειμένου να μπει στην τελική ευθεία, όντας πίσω με την ελάχιστη δυνατή διαφορά.

Οι Ντατόμε και Ντίξον, όμως, πέτυχαν δύο “τρελά” τρίποντα, την ώρα που ο Τζόνσον είχε μεγάλα κέφια για την ομάδα του Καζάν, κρατώντας την “ζωντανή” στη “μάχη” της νίκης, ενώ ο Σλούκας έπειτα από εξαιρετική κυκλοφορία της μπάλας, πέτυχε το buzzer-beater τρίποντο στο τέλος της τρίτης περιόδου (60-68).

Mπαίνοντας στα τελευταία 10 και καθοριστικά λεπτά, η Ούνικς προσπαθούσε μετά μανίας να φέρει τούμπα το ματς. Μείωσε σε 72-78 κι έπειτα στο 76-79, έχοντας φτάσει στην… πηγή για να πιει νερό, χωρίς ωστόσο να υπολογίζει στον Ντατόμε, ο οποίος “άδειασε” τον αντίπαλό του και με τρίποντη-βόμβα ανέβασε το προβάδισμα στο +6 (76-82), προτού “μιλήσει” για πολλοστή φορά ο Λάνγκφορντ και με το ίδιο νόμισα, απαντήσει, μόλις 1 λεπτό πριν το φινάλε.

Ο Ντουβερίογλου κέρδισε το φάουλ, κάνοντας 2/2 βολές και η Ούνικς εντέλει ηττήθηκε (81-86), αφού δεν κατάφερε να ανατρέψει γρήγορα την κατάσταση και να σκοράρει στην τελευταία της επίθεση.

Τα δεκάλεπτα: 15-22, 37-39, 60-68, 81-86.