Facebook Pixel Έκλεψε... την παράταση η Ιταλία!
| 2015-09-09 21:00:00

Έκλεψε... την παράταση η Ιταλία!

Ύστερα από ένα συγκλονιστικό παιχνίδι που κρίθηκε στην παράταση, η Ιταλία κατόρθωσε να πανηγυρίσει τη νίκη, πραγματοποιώντας μεγάλη ανατροπή, καθώς επιβλήθηκε της Γερμανίας με 89-82. Η “σκουάντρα ατζούρα” βρέθηκε πίσω με διψήφιες διαφορές αλλά γύρισε το ματς και το έστειλε στον έξτρα χρόνο χάρη σε καλάθι του Ντανίλο Γκαλινάρι, όπου επιβλήθηκε πλήρως.

Ο “Γκάλο” αποτέλεσε το πρώτο βιολί της ομάδας του Σιμόνε Πιανιτζιάνι, σημειώνοντας 25 πόντους κα κατεβάζοντας 9 ριμπάουντ, με τν τριάδα των Αντρέα Μπαρνιάνι (17π.-5ρ.), Αλεσάντρο Τζεντίλε (15π.-4ρ.-4ασ.) και Μάρκο Μπελινέλι (17π.) να τον πλαισιώνει. Ο φοβερός, Ντένις Σρέντερ, αποτέλεσε τον κορυφαίο των τυπικά φιλοξενούμενων, σταματώντας στους 29 πόντους, έχοντας ακόμα 4 ριμπάουντ και 7 ασίστ.

Οι Ιταλοί δεν ήταν αρκετά εύστοχοι στα πρώτα λεπτά και οι επιστροφές του εξαιρετικά αργές κάτι το οποίο επωφελήθηκαν στο έπακρο οι Γερμανοί και με μπροστάρη τον δαιμόνιο Σρέντερ, προηγήθηκαν με 8 πόντους (9-17), στο 7ο λεπτό. Το 2ο φάουλ του Μπαρνιάνι, μόλις στο 9’, πρόσθεσε ακόμα έναν πονοκέφαλο στον Αντρέα Πιανιτζιάνι.

Το 17-22 της πρώτης περιόδου έγινε 2-24, στις αρχές της δεύτερης, χάρη σε πέντε σερί πόντους του Τζεντίλε, αλλά η Ιταλία δεν κατόρθωσε να πλησιάσει περαιτέρω, καθώς οι Νοβίτζκι, Πλάις και Σρέντερ διατήρησαν ανέπαφο το προβάδισμα της Γερμανίας (35-40 στο 18’). Εν τέλει, όμως, η σκουάντρα ατζούρα κατόρθωσε να φέρει το ματς στα ίσα, με τη λήξη του ημιχρόνου, καθώς ο Χάκετ πρόλαβε την κόρνα στον αιφνιδιασμό και έκανε το 42-42.

Η επιθετική δυστοκία των Ιταλών πέρασε, εν πολλοίς, ανεκμετάλλευτη από τη Γερμανία που δεν κατάφερε κάτι περισσότερο από το να προηγηθεί με 43-46 (στο 22’) χάρη σε προσωπικές ενέργειες του Σρέντερ. Όμως η άμυνα της συνέχιζε να είναι εξαιρετική κλειδώνοντας τα ατού της Ιταλίας, τα σουτ του Μπελινέλι εξέλειψαν και μέσω αυτής κατάφερε να βρει ρυθμό και στην επίθεση.

Με 4 πόντους του Τσίπτσερ και ένα τρίποντο του Μπεντσίνγκ, η ψαλίδα άνοιξε στο +8 (45-53 στο 24’) και ο Ιταλός εκλέκτορας κάλεσε εσπευσμένα τάιμ άουτ. Η διαφορά έφθασε μέχρι το +10 (45-55 στο 25’) αλλά οι Μπαρνιάνι και Γκαλινάρι, απάντησαν με επιμέρους 9-2 (54-57 στο 27’) αλλά δεν κατόρθωσαν να πλησιάσουν περαιτέρω, πριν το τέλος του δεκαλέπτου (54-59).

Συνεχόμενες κακές επιθέσεις της Γερμανίας δεν πέρασαν ανεκμετάλλευτες από τους τους Ιταλούς, οι οποίοι έφεραν το ματς στα ίσα (63-63), στο 33′, με δύσκολο λέι απ του Τζεντίλε. Ένα τρομερό γκολ-φάουλ του Σρέντερ και ένα σουτ του Νοβίτζκι έδωσαν ανάσες στη Γερμανία (63-68 στο 34′) αλλά τότε ήταν η ώρα του Μπελινέλι. Ο Ιταλός μπομπέρ, που ήταν κρύος σε όλο το ματς, πήρε το όπλο του και σημείωσε δυο απανωτά τρίποντα, δίνοντας το προβάδισμα στην ομάδα του (69-68 στο 35′).

Οι Γερμανοί δυσκολευόντουσαν να φθάσουν στο καλάθι και στηρίζονταν στις ατομικές ενέργειες του Σρέντερ, που σμπαριάλιασε την ιταλική άμυνα με τα ντράιβ του, όμως ούτε οι Ιταλοί ήταν εύστοχοι και η αναμέτρηση βρισκόταν στα ίσα (71-71 στο 38′). Ο Μπελινέλι εξελίχθηκε σε μοιραίο της Ιταλίας καθώς έχανε το ένα τρίποντο μετά το άλλο, την ίδια ώρα που ο γκαρντ των Ατλάντα Χοκς συνέχισε να σκοτώνει τη σκουάντρα ατζούρα και να βάζει τη ομάδα του μπροστά με 3 πόντους (72-75), 27 δευτερόλεπτα πριν την κόρνα της λήξης.

Ακολούθως, ο Τζεντίλε έβαλε και τις δύο βολές, ο Σρέντερ τη μία και ο Γκαλινάρι με ένα δύσκολο σουτ εκτός ισορροπίας ισοφάρισε (76-76) με 4.6 δεύτερα να απομένουν. Εν τέλει, το παιχνίδι οδηγήθηκε στην παράταση καθώς ο Σρέντερ αστόχησε στο λέι απ, υπό πίεση.

Η κούραση είχε καταβάλει και τα δύο συγκροτήματα με τις, εκατέρωθεν, κακές επιθέσεις να χαρακτηρίζουν αμφότερα και το ματς ήταν ισόπαλο (82-82) με ένα λεπτό να απομένει στην έξτρα περίοδο. Ο Γκαλινάρι ήταν ο άνθρωπος που τράβηξε την Ιταλία και ο Μπελινέλι αυτός που κλείδωσε τη νίκη καθώς ευστόχησε σε τρίποντο σε μια φάση που η Γερμανία έπαιζε με τέσσερις παίκτες στην άμυνα καθώς ο Σρέντερ είχε πέσει στο έδαφος, στην προηγούμενη επίθεση, πιάνοντας το πόδι του και δεν κατάφερε να επιστρέψει.

Τα δεκάλεπτα: 17-22, 42-42, 54-59, 76-76 (κ.α), 89-82.
ΙΤΑΛΙΑ (Πιανιτζιάνι): Μπελινέλι 17 (4), Αραντόρι 6 (2), Τζεντίλε 15 (1), Γκαλινάρι 25 (2), Μπαρνιάνι 17 (1), Κουζίν, Μέλι 2, Τσιντσιαρίνι 4, Χάκετ 3, Πολονάρα.
ΓΕΡΜΑΝΙΑ (Φλέμινγκ): Λο 2, Γκίφι, Κινγκ 3 (1), Σαφάρτζικ 5 (1), Τάντα 4, Πλάις 10, Μπεντσίνγκ 3 (1), Νοβίτζκι 14 (0/4 τρ.-10ρ.), Σρέντερ 29 (1), Τσίπτσερ 11, Γκαβέλ 1.

Πηγή: ebasket.gr