Facebook Pixel Στους «4» του Κόπα Άφρικα ο Γουακάσο, ΓΚΟΛΑΡΑ ο Εμποκού (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2017-01-29 21:10:00

Στους «4» του Κόπα Άφρικα ο Γουακάσο, ΓΚΟΛΑΡΑ ο Εμποκού (ΒΙΝΤΕΟ)

Η Γκάνα του Μουμπάρακ Γουακάσο πέρασε στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα, αποκλείοντας το Κονγκό του Πολ Εμποκού, που πέτυχε ένα πολύ όμορφο γκολ, ωστόσο από αύριο γυρίζει πίσω στον Παναθηναϊκό.

Οι δύο άσοι του Παναθηναϊκού, Πολ Εμποκού και Μουμπάρακ Γουακάσο ξεκίνησαν βασικοί για την ΛΔ Κονγκό και Γκάνα, αντίστοιχα και ήταν από τους πρωταγωνιστές της αναμέττησης.

Ο Γουακάσο έδωσε ασίστ στον Τζόρνταν Αγιού, ο οποίος έκανε το 0-1 για την Γκάνα στο 63ο λεπτό, ενώ ο Εμποκού με σουτάρα πέντε λεπτά αργότερα, έφερε το ματς στα ίσια.

Τελικά, στο 78' ο Αντρέ Αγιού και πάλι με πέναλτι διαμόρφωσε το τελικό 1-2 και έστειλε την Γκάνα στα ημιτελικά του Κόπα Άφρικα, εκεί που ήδη βρίσκονται οι Μπουρκίνα Φάσο και Καμερούν.

Η τέταρτη ομάδα θα γίνει γνωστή απόψε το βράδυ, αφού Αίγυπτος και Μαρόκο αναμετρώνται στις 21:00.