Facebook Pixel "Ίδρωσε" η ΑΕΛ με Καλλιθέα
| 2016-04-02 22:05:00

"Ίδρωσε" η ΑΕΛ με Καλλιθέα

Οι "βυσσινί" ζορίστηκαν με την Καλλιθέα αλλά τελικά συνέχισαν το σερί τους, επικρατώντας με 1-0 χάρη στο γκολ του Βαρέλα. Με εννιά τελείωσε η αθηναϊκή ομάδα

Η ΑΕΛ ήταν αυτή η οποία μεν πατούσε καλύτερα στο γήπεδο, η Καλλιθέα όμως ήταν εκείνη που στο 16΄είχε την πρώτη καλή στιγμή του ματς με το σουτ του Τζάκσον να αποκρούεται από τον Ξενοδόχοφ.

Η απάντηση από πλευράς «βυσσινί», ήρθε στο 18΄ με τον Βαρέλα στην πρώτη αξιόλογη φάση της ομάδας της Λάρισας, να ανοίγει το σκορ. Από το σημείο εκείνο και μετά η Καλλιθέα, προσπάθησε να γίνει απειλητική για την εστία των Θεσσαλών χωρίς ωστόσο να τα καταφέρει καθώς οι προσπάθειες που είχε δεν στέφθηκαν από επιτυχία. Από το 35΄ κι έπειτα ο ρυθμός του αγώνα έπεσε, κάτι που είχε σαν συνέπεια το υπάρχον σκορ να μείνει ως έχει μέχρι το φινάλε του ημιχρόνου.

Στην επανάληψη και πιο συγκεκριμένα στα πρώτα λεπτά η ομάδα του Λουκά Καραδήμου μπήκε καλύτερα στο παιχνίδι από την ΑΕΛ, και στο 49΄ έφτασε κοντά στο γκολ της ισοφάρισης, το σουτ όμως του Σταμόπουλου σταμάτησε στο δοκάρι της εστίας του Ξενοδόχοφ. Στο 51΄ οι «κυανόλευκοι» έμειναν με παίκτη λιγότερο λόγω της αποβολής του Μουκτάρη με 2η κίτρινη κάρτα, για μαρκάρισμα πάνω στον Μαρουκάκη.

Από το σημείο εκείνο κι έπειτα η ΑΕΛ έχοντας υπέρ της το αριθμητικό πλεονέκτημα,ενέτεινε τις προσπάθειες της προκειμένου να φτάσει στο 2-0, χωρίς όμως να τα καταφέρει. Στο 72΄ η Καλλιθέα έμεινε με εννιά παίκτες λόγω της αποβολής του Μασένα με απευθείας κόκκινη κάρτα. Έπειτα από την εξέλιξη αυτή η ΑΕΛ κέρδισε μεν ακόμα περισσότερα μέτρα στο γήπεδο, χωρίς ωστόσο να δημιουργήσει κάποια αξιόλογη φάση μπροστά στην εστία του Μιχελή, με συνέπεια το ήδη υπάρχον αποτέλεσμα να μείνει ως έχει μέχρι το τελευταίο σφύριγμα του διαιτητή.

ΑΕΛ (Σάκης Τσιώλης):Ξενοδόχοφ, Ρέντζας, Μονιάκης, Γιοβάνοβιτς, Κομεσίδης (46΄ Βέρτζος), Αναστασόπουλος, Βαρέλα, Ναγιάρ, Λαμπρόπουλος (80΄Μασούρας), Μαρουκάκης (57'΄Κουτσιανικούλης), Μπόγιοβιτς

ΚΑΛΛΙΘΕΑ (Λουκάς Καραδήμος):Μιχελής, Σταμόπουλος (58΄ Φράγκος), Λεβέντης, Μουκτάρης, Τσώνης, Κατσικογιάννης, Γκίνη, Μπέλης, Μπούζας (69΄Ντουρμισάι), Τζάκσον, Μασένα