Facebook Pixel Έκανε πλάκα η ΑΕΚ!
| 2017-01-21 19:45:00

Έκανε πλάκα η ΑΕΚ!

Η ΑΕΚ επικράτησε πολύ εύκολα στο “Νίκος Γκάλης” του Απόλλων Πάτρας με 88–69, για τη 14η αγωνιστική της Stoiximan.gr Basket League. Η ομάδα του Γιούρι Ζντοβτς πλέον έχει 11 νίκες και 3 ήττες, ενώ το ρεκόρ της ομάδας του Θανάση Σκουρτόπουλου είναι 4–10.

Στην πρώτη περίοδο η ΑΕΚ μπήκε πολύ δυνατά στην αναμέτρηση και δεν άφησε περιθώρια στον αντίπαλό της, έτσι πήρε και διαφορά +9 (14–5), μετά το εύστοχο τρίποντο του Ρόκο Λένι Ούκιτς, 4.30” πριν από το τέλος. Ο Απόλλων Πάτρας, που είχε να σκοράρει από το 6.53”, απάντησε ύστερα από πέντε λεπτά παιχνιδιού, όταν ο Νικ Ράσελ με λέι απ, ξεκόλλησε την ομάδα της Πάτρας από τους 5 πόντους (21–7). Το δεκάλεπτο έληξε υπέρ της ομάδας του Γιούρι Ζντοβτς με 30–14, μετά το δίποντο του Τάιλερ Καλινόσκι, 2” πριν από τη λήξη.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο η ΑΕΚ αύξησε την διαφορά της, με τον Μάικλ Ντίξον να πετυχαίνει δίποντο και το σκορ να πηγαίνει στο 40–22 (+18). Η ομάδα του Θανάση Σκουρτόπουλου αντέδρασε και μείωσε στους 13 πόντους (44–31), μετά το δίποντο του Τάιλερ Καλινόσκι, 1.55” πριν από τη λήξη. Το ημίχρονο έκλεισε στο 55–33, μετά το καλάθι του Γιάννη Κουζέλογλου, 15” πριν τη λήξη του δεκαλέπτου.

Στην τρίτη περίοδο η “Βασίλισσα” δεν είχε ιδιαίτερο πρόβλημα και έτσι με δίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη ανέβασε την διαφορά στους 20 πόντους (58–38), 7.58” πριν από το τέλος. Ο Απόλλωνας μείωσε την διαφορά στους 15 πόντους (62–47), μετά το καλάθι και φάουλ που κέρδισε ο Δημήτρης Βεργίνης, 2.57” πριν από τη λήξη. Το δεκάλεπτο έληξε στους 19 πόντους (69–50), μετά το εύστοχο τρίποντο του Μάικλ Ντίξον, 33” πριν από το τέλος.

Στο τελευταίο δεκάλεπτο ο Απόλλων Πάτρας μείωσε στους 12 πόντους (71–59), ύστερα από το τρίποντο του Σαράντη Μαστρογιαννόπουλου, 5.44” πριν από το τέλος του αγώνα, όμως η Ένωση με τρίποντο του Γιαννούλη Λαρεντζάκη ανέβασε την διαφορά στους 21 πόντους (81–60), 2.21” πριν από τέλος. Το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης ήταν 88–69, μετά το τρίποντο του Τάιλερ Καλινόσκι, 2” πριν από τη λήξη.

Πηγή: ebasket.gr