Eurobasket Κ18: Νικηφόρα ολοκλήρωσε η εθνική μπάσκετ των εφήβων τις υποχρεώσεις της στον Δ΄ όμιλο του Ευρωμπάσκετ κάτω των 18 ετών, το οποίο διεξάγεται στην πόλη Νις της Σερβίας. Η ομάδα του Βαγγέλη Ζιάγκου συνέτριψε τη Δανία με 107-75, σε αναμέτρηση για την τρίτη και τελευταία αγωνιστική του γκρουπ, και ολοκλήρωσε την προσπάθειά της στον όμιλο με 2 νίκες-1 ήττα. Πλέον το αντιπροσωπευτικό συγκροτήμα περιμένει το αποτέλεσμα της αποψινής (21:30) αναμέτρησης της Ισπανίας με την Ιταλία, προκειμένου να μάθει τη θέση που θα καταλάβει στο γκρουπ, αλλά και τον αντίπαλό της στο χιαστί ματς για τη φάση των «16» (σ.σ. ο τέταρτος όμιλος «διασταυρώνεται» στη συνέχεια με τον 3ο, στον οποίο μετέχουν Σερβία, Σλοβενία, Φινλανδία και Τσεχία).

Τα δεκάλεπτα: 27-18, 53-36, 81-53, 107-75.

Μετά τα πρώτα... αναγνωριστικά λεπτά, η εθνική πήρε τα «ηνία» στο ματς και προηγήθηκε 13-7 στο 4΄, ωστόσο οι Σκανδιναβοί μείωσαν με τρίποντο του Μπλοχ σε 15-13 στο 6΄. Με σερί 5-0 η εθνική προηγήθηκε 20-13, 3:25 πριν τη λήξη της πρώτης περιόδου, ενώ, μετά το καλάθι του Βεμπ που μείωσε σε 22-18, η ελληνίκη ομάδα «έκλεισε» το δεκάλεπτο με νέο 5-0 (27-18). Με την έναρξη της δεύτερης περιόδου ο Μαραγκουδάκης έδωσε διψήφιο προβάδισμα στην εθνική (29-18), ωστόσο οι Δανοί κατάφεραν να ακολουθούν τη «γαλανόλευκη» στο σκορ (37-32, 4:47 πριν τη λήξη του ημιχρόνου). Οι διεθνείς, ωστόσο, έκαναν σερί 10-0 και προηγήθηκαν 47-32, 2:23 πριν το τέλος, ενώ η εθνική έφτασε στο +19 (53-34) χάρη σε 2/2 βολές του Σαμοντούροβ, 47 δεύτερα πριν το ημίχρονο.

Στα μισά του τρίτου δεκαλέπτου η εθνική απέκτησε προβάδισμα 22 πόντων (67-45), χάρη σε 2/2 βολές του Σαμοντούροβ, ενώ η Δανία «απάντησε» με δύο σερί τρίποντα, μειώνοντας σε 67-51. Η ελληνική ομάδα, ωστόσο, έκανε σερί 12-0 και προηγήθηκε 79-51, 50 δευτερόλεπτα πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου, «κλειδώνοντας» ουσιαστικά τη νίκη στον αγώνα.

Διαιτητές: Προτς (Πολωνία), Γκιόργκι (Ρουμανία), Σεκαρελί (Γαλλία)

ΕΛΛΑΔΑ (Βαγγέλης Ζιάγκος): Παρασκευόπουλος 5, Βασιλαντωνάκης 5, Μαραγκουδάκης 5, Καμπερίδης 3, Χιτικούδης 12, Σπρίντζιος 13 (1), Σαμοντούροβ 14, Αβδάλας 16, Λιοτόπουλος 14 (2), Αμπόσι 16 (2), Κομνιανίδης 4 (1).