Οι φιλοξενούμενοι περιορίζοντας τις επιλογές των αντιπάλων τους στο σετ παιχνίδι δείχνοντας προσήλωση στα αμυντικά τους καθήκοντα προηγήθηκαν με 8-14 στα μισά της πρώτης περιόδου κι έχοντας για οδηγό τον Ράντολφ διατήρησαν το προβάδισμα ως το τέλος του δεκαλέπτου (19-21).

Oι Καταλανοί με τρίποντα του Ντόελμαν και του Αμπρίνες προηγήθηκαν με 25-21 στο ξεκίνημα της δεύτερης περιόδου (11'), αλλά η αντίδραση της ομάδας του Γιώργου Μπαρτζώκα δεν άργησε να έρθει. Οι φιλοξενούμενοι απάντησαν τρέχοντας σερί 0-7 (25-28, 13') πριν δουν τον Ναβάρο να ισοφαρίζει σε 35-35 στο 18:30. Οι Ντρέιπερ και Κλαβέρ, όμως, φρόντισαν η Κουμπάν να πάει στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 5 πόντους (35-40).

Το τρίτο δεκάλεπτο είχε αρκετά κοινά σημεία με τα δύο που είχαν προηγηθεί. Οι φιλοξενούμενοι ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερό του διάστημα, προηγήθηκαν μάλιστα με 42-49 στο 25', αλλά στο τέλος οι γηπεδούχοι αντέδρασαν. Οι Καταλανοί τρέχοντας σερί 9-0 στα τελευταία τρία λεπτά πήραν το προβάδισμα και ξεκίνησαν την τέταρτη περίοδο από το +3 (54-51), έχοντας για οδηγό τον Ναβάρο.

Το... θρίλερ συνεχίστηκε στο ξεκίνημα της τέταρτης περιόδου, αλλά η αγωνιστική άνοδος του Ντιλέινι οδήγησε την «Λόκο» στο 60-65 στο 35'. Ο Περπέρογλου, όμως, κράτησε «όρθια» την Μπαρτσελόνα, καθώς με 5 συνεχόμενους πόντους μείωσε σε 65-67 στο 36' για τους Καταλανούς. Οι Τζάνινγκ και Ράντολφ, όμως, 1.56 για το φινάλε έστειλαν στο +6 (65-71) αναγκάζοντας τον Τσάβι Πασκουάλ να καλέσει τάιμ άουτ.

O Tόμιτς με έμμεσο τρίποντο μείωσε σε 68-71 (38.15) πριν ο Ντιλέινι με 2/2 βολές κάνει το 68-73 (38.14). Ο Τόμιτς με τον ίδιο τρόπο έγραψε το 70-73, ενώ στη συνέχεια ο Σίνκγλετον υπέπεσε σε λάθος. Ο Σατοράνσκι 53΄΄ για την λήξη αστόχησε σε τρίποντο, αλλά ούτε ο Ντιλέινι ευστόχησε για την Κουμπάν. Ο Περπέρογλου δεν βρήκε τον στόχο πίσω από την γραμμή των 6.75 μέτρων και στη διεκδίκηση του ριμπάουντ δόθηκε φάουλ από τον Σίνγκλετον στον Τόμιτς, ο οποίος είχε 2/2 βολές (72-73, 39:45). Ο Τζάνινγκ 14,5΄΄ για την λήξη έμεινε ψύχραιμος για 74-77. Ο Ναβάρο 13,6'' για το τέλος έκανε το 74-75 μένοντας κι αυτός ψύχραιμος από την γραμμή των βολών, ενώ στη συνέχεια ήταν η σειρά του Ράντολφ. Ο Αμερικανός 12,5'' για το τέλος είχε 1/2 βολές (74-76) και ο Ναβάρο 2,9'' για την λήξη ισοφάρισε με δύσκολη προσπάθεια σε 76-76, το οποίο ήταν το αποτέλεσμα της κανονικής διάρκειας του αγώνα, καθώς ο Ντιλέινι αστόχησε σε σουτ πατώντας τη γραμμή του τριπόντου.

Στην παράταση η «Λόκο» με διαδοχικά τρίποντα προηγήθηκε +6 (78-84 στο 43') και με ένα 5-0 του Ράντολφ η διαφορά ανέβηκε σε διψήφιο αριθμό (+11, 78-89 στο 44'). Από εκεί και μετά τίποτα δεν μπορούσε να αλλάξει και οι Ρώσοι... έσπασαν την έδρα της «Μπάρτσα» (80-92) και οδήγησαν τη σειρά σε πέμπτο ματς στο Κράσνονταρ!

Δεκάλεπτα: 19-21, 35-40, 54-51, 76-76

Παράταση: 80-92

Δείτε στο παρακάτω βίντεο το φοβερό καλάθι του Ναβάρο που οδήγησε το ματς στην παράταση: