Facebook Pixel "Αυτοκτονία" ΠΑΟ στο φινάλε
| 2024-04-23 22:34:00

"Αυτοκτονία" ΠΑΟ στο φινάλε - Αντί για MVP... μοιραίος ο Σλούκας (ΒΙΝΤΕΟ)

του Δημήτρη Σκούφου

Η Μακάμπι σόκαρε τον Παναθηναϊκό και έκανε το break (87-91) από το πρώτο κιόλας παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, με τον Σλούκα να ντύνεται... μοιραίος στο φινάλε.

Ο Παναθηναϊκός βρέθηκε να ελέγχει στη μεγαλύτερη διάρκεια τον αγώνα, όμως στο τελευταίο δεκάλεπτο η Μακάμπι γύρισε την κατάσταση και πήρε τεράστιο διπλό με 91-87 μέσα στο ΟΑΚΑ, κάνοντας το 0-1 στην σειρά.

Ο Κώστας Σλούκας ήταν εξαιρετικός σε όλο το παιχνίδι με 12 πόντους και 13 ασίστ, αλλά στην κρίσιμη επίθεση έκανε μοιραίο λάθος και ουσιαστικά έγειρε την πλάστιγγα στην μεριά των Ισραηλινών.

Απίθανη εμφάνιση από τον Λεσόρ με 22 πόντους, αλλά με 7 χαμένες βολές, τομέας του παιχνιδιού που πλήγωσε τους Πράσινους, την ώρα που ο Κέντρικ Ναν κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα με 8 πόντους.

Ντέρμπι από το ξεκίνημα ήταν το παιχνίδι στο ΟΑΚΑ, καθώς η Μακάμπι μπήκε στο παρκέ με άγνοια κινδύνου, την ώρα που οι Πράσινοι είχαν βρει επιθετικό ρυθμό, αλλά στην άμυνα δέχονταν πολύ εύκολα καλάθια από τους αντιπάλους τους. Το αρχικό 5-2 δια χειρός Μήτογλου και Ναν γύρισε γρήγορα και έγινε 7-9 και 9-12, με τον Κοέν να γίνεται παράγοντας "Χ" από το πουθενά, πετυχαίνοντας συνεχόμενους πόντους.

Ο Παναθηναϊκός είχε απαντήσεις στο μπροστινό μέρος του παρκέ με τρίποντα των Γκριγκόνις και Σλούκα, ωστόσο με ένα αμφιλεγόμενο φάουλ του Κώστα Αντετοκούνμπο στον Μπόλντγουιν στη λήξη του χρόνου επίθεσης της Μακάμπι έφερε τρεις βολές για τον Αμερικανό και τεχνική ποινή για τον Κώστα, με το σκορ να διαμορφώνεται στο 14-19. Η αντίδραση των γηπεδούχων ήρθε με Γκριγκόνις και Λεσόρ, που έκαναν το 25-25, πριν ο Ριβέρο διαμορφώσει το 25-26 με μία βολή, στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο οι Πράσινοι άρχισαν να σφίγγουν σταδιακά την άμυνά τους και αυτό τους βοήθησε να βρουν ακόμα καλύτερες φάσεις και στην επίθεση, βάζοντας στην εξίσωση και τον... τρελό Βιλντόζα, ο οποίος πέτυχε τρία τρίποντα μέσα σε μικρό χρονικό διάστημα για να εκτοξεύσει την διαφορά υπέρ του Τριφυλλιού. Οι γηπεδούχοι είδαν και τον Γκραντ να βάζει ορισμένα πολύ δύσκολα καλάθια και έτσι η διαφορά πήγε στο 43-32, με την Μακάμπι να... φτύνει αίμα για να πετύχει πόντους.

Ο Σλούκας συνέχιζε να μοιράζει μαγικά το παιχνίδι έχοντας 6 ασίστ σε αυτό το διάστημα, ενώ ο Χουάντσο έκανε και πάλι την "βρόμικη" δουλειά στην άμυνα, κατεβάζοντας 7 αμυντικά ριμπάουντ και 1 επιθετικό, στο σύνολο 8! Κάπως έτσι ο Παναθηναϊκός διατήρησε τον ρυθμό και το πάνω χέρι στην αναμέτρηση, βλέποντας απλά τον Κλίβελαντ να μειώνει με δύο βολές στην λήξη του ημιχρόνου, για το 50-42.

Η τρίτη περίοδος ξεκίνησε με ένα καλάθι του Μπόλντγουιν από κοντά, όμως με συνεχόμενος πόντους από Μήτογλου, Σλούκα και Γκριγκόνις ο Παναθηναϊκός πήγε τη διαφορά για πρώτη φορά στο +12 (56-44). Κόλσον και Μπράουν προσπάθησαν να αντιδράσουν από πλευράς Μακάμπι και έκαναν το σκορ 58-51 και στη συνέχεια 60-54, αλλά το Τριφύλλι με ένα απίθανο καλάθι του Μήτογλου και δύο βολές του Σλούκα πήγε και πάλι στο +10 (64-54).

Κάπου εκεί οι Ισραηλινοί έβαλαν αρκετά δύσκολα στον Παναθηναϊκό, με τον Γκριγκόνις να κάθεται στον πάγκο με 3 φάουλ και τον Ναν με 4, ρίχνοντας την διαφορά στους 5 (64-59 και 66-61) και εν συνεχεία στους 4 (67-63). Παρόλα αυτά οι παίκτες του Αταμάν άντεξαν στην μικρή πίεση των αντιπάλων τους και μέσα από την άμυνά τους και ορισμένα εντυπωσιακά μπλοκ από Καλαϊτζάκη και Αντετοκούνμπο κατάφεραν να πάνε με ένα +7 (70-63) με την συμπλήρωση 30 λεπτών.

Η τελευταία περίοδος αποδείχτηκε και η πιο... οδυνηρή για τον Παναθηναϊκό, αφού είδε την Μακάμπι να γυρνάει άρδην το ματς, ξεκινώντας από τρεις βολές του Μπόλντγουιν (σε φάουλ που έκανε έξαλλο τον Αταμάν για την απόφαση των διαιτητών), που έκαναν το ματς 70-68 (έβαλε τις δύο). Ο Λεσόρ ήταν συγκινητικός παίζοντας μόνος του σε εκείνο το διάστημα, σκοράροντας συνεχώς στην επίθεση, όμως η Μακάμπι πέρασε μπροστά 77-78 με τον Κόλσον και εν συνεχεία 78-81 με τρίποντο του Μπράουν. Ο Γκραντ έβγαλε ενέργεια στο τέλος και εκεί που το σκορ ήταν στο 82-87, μείωσε σε 85-87 με τρίποντο και στην εξέλιξη της φάσης οι Πράσινοι έβγαλαν άμυνα και ισοφάρισαν στον αιφνιδιασμό με λέι απ του Ναν σε 87-87.

Ο Μπράουν απάντησε με μεγάλο καλάθι για το 87-89, ο Σλούκας έκανε μοιραίος λάθος σε κρίσιμη επίθεση και ο Νίμπο πήγε στις βολές, βάζοντάς τις αμφότερες για το τελικό 87-91.

Τα δεκάλεπτα: 25-26, 50-42, 70-63, 87-91

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ AKTOR (Αταμάν): Καλαϊτζάκης 2 (3 ριμπάουντ, 1 μπλοκ), Βιλντόσα (3), Σλούκας 12 (1/3 τρίποντα, 2 ριμπάουντ, 13 ασίστ, 2 κλεψίματα), Παπαπέτρου , Γκραντ 11 (1), Ναν 8 (3 ριμπάουντ, 3 λάθη), Λεσόρ 22 (9/11 δίποντα, 4/11 βολές, 6 ριμπάουντ), Αντετοκούνμπο, Γκριγκόνις 11 (3/8 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Ερνανγκόμεθ 3 (0/4 τρίποντα, 9 ριμπάουντ, 2 ασίστ), Μήτογλου 9 (1)

ΜΑΚΑΜΠΙ ΤΕΛ ΑΒΙΒ (Κάτας): Κλίβελαντ 5 (5 ριμπάουντ), Γουέμπ 6 (0/4 τρίποντα, 5 ριμπάουντ), Μπράουν 16 (3/4 τρίποντα, 4 ριμπάουντ, 3 ασίστ), Μπάλντουιν 15 (7 ασίστ), Σόρκιν , ΝτιΜπαρτολομέο , Ριβέρο 9 (4 ριμπάουντ), Κοέν 7 (1), Νίμπο 12 (8 ριμπάουντ), Μπλατ 3 (1/6 τρίποντα, 4 ασίστ), Κόλσον 18 (3/4 τρίποντα, 3 ριμπάουντ)