Facebook Pixel Champions League: Ντόρτμουντ για τελικό με γκολάρα (Vid)
| 2024-05-02 05:03:00

"Έλιωσε" και την Παρί - Προβάδισμα για τελικό η Ντόρτμουντ με γκολάρα (Vid)

Έκανε το πρώτο βήμα για τον τελικό του Champions League, νικώντας 1-0 τους Παριζιάνους με τον Φούλκρουγκ να πετυχαίνει το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης

Για το πρώτο παιχνίδι των ημιτελικών του Champions League, η Ντόρτμουντ επικράτησε με 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν στο “Σίγκναλ Ιντούνα Παρκ” και έκανε σημαντικό βήμα πρόκρισης για τον τελικό.

Το νικητήριο τέρμα πέτυχε ο Φούλκρουγκ στο 36′. Η ρεβάνς θα γίνει στο Παρίσι την ερχόμενη Τρίτη (7/5).

Η πρώτη καλή στιγμή ήρθε στο 11ο λεπτό με το σουτ του Ντεμπελέ ενώ η Ντόρτμουντ απάντησε με αυτό του Σάμπιτσερ τρία λεπτά αργότερα.

Στο 36′ οι Βεστφαλοί άνοιξαν το σκορ, ο Φούλκρουγκ έφυγε στην πλάτη της άμυνας και με ωραίο τελείωμα νίκησε τον Ντοναρούμα.

Στο 51′ διπλή χαμένη ευκαιρία για την Παρί που ισάριθμες φορές πέτυχε το δοκάρι του Κόμπελ στα σουτ των Εμπαπέ αρχικά και του Χακίμι στη συνέχεια.

Οι δύο ομάδες παρέμειναν σε υψηλό τέμπο, είχαν εκατέρωθεν καλές στιγμές ωστόσο δεν απείλησαν πραγματικά τους κίπερ και έτσι έμεινε το τελικό 1-0.