Facebook Pixel Πάλι έχασε δικό της παιχνίδι η ΑΕΚ!
| 2016-11-29 21:54:00

Πάλι έχασε δικό της παιχνίδι η ΑΕΚ!

Δεν τα κατάφερε η ΑΕΚ στην Πολωνία, καθώς ηττήθηκε με 78-75 από την Ζιελόνα Γκόρα.

Η Ένωση είχε το προβάδισμα για 25 περίπου λεπτά, ωστόσο οι γηπεδούχοι στο τέλος ήταν εκέινοι που “χαμογέλασαν” και υποχρέωσαν την ελληνική ομάδα στην τρίτη της ήττα στην φετινή διοργάνωση.

Η Ένωση πατούσε καλύτερα στο παρκέ, στο ξεκίνημα της αναμέτρησης. Μόλις στο 4′, η ΑΕΚ πήρε ένα προβάδισμα 7 πόντων (12-5), με τους φιλοξενούμενους όμως να αντιδρούν και να μειώνουν στους 3 (16-13). Το πρώτο μέρος βρήκε την ελληνική ομάδα στο +2 (17-15).

Με την έναρξη του δεύτερου δεκαλέπτου οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς ανέβασαν στροφές και έφτασαν αμέσως αμέσως την διαφορά σε διψήφιο νούμερο (28-17). Το +11 δεν ήταν η μεγαλύτερη διαφορά των δύο ομάδων, καθώς η Ένωση ξέφυγε με +14 (31-25). Η Ζιελόνα κατάφερε να μαζέψει κάπως το σκορ, μειώνοντας στου 6, με το 37-31 υπέρ της ΑΕΚ να είναι το σκορ του ημιχρόνου.

Στο τρίτο δεκάλεπτο εξανεμίστηκε η διαφορά των 9 πόντων (48-39) που είχε πάρει η ΑΕΚ μετά από 25 λεπτά αγώνα. Το 48-39, έγινε 48-48 και στην συνέχεια οι γηπεδούχοι πέρασαν μπροστά στο σκορ, με το 55-51 να είναι το σκορ μετά από 30 λεπτά αγώνα.

Οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με +8 (70-62) και στην συνέχεια με 9 (73-64 και 75-66). Με 30 δευτερόλεπτα να απομένουν και το σκορ στο 76-70, ο Ούκιτς με δίποντο έκανε το 76-72, όμως στην αμέσως επόμενη επίθεση η ΑΕΚ δέχθηκε καλάθι και το σκορ έγινε 78-72. Το τελικό 78-75 διαμόρφωσε ο Ούκιτς με σουτ τριών πόντων.

Τα δεκάλεπτα: 15-17, 31-37, 55-51, 78-75.

Πηγή: ebasket.gr