Facebook Pixel Οι Κούπες είναι αμέτρητες, Παναθηναϊκέ!
| 2014-06-04 21:35:00

Οι Κούπες είναι αμέτρητες, Παναθηναϊκέ!

Το 34ο πρωτάθλημα της ιστορίας του και 15ο τα τελευταία 17 χρόνια, πανηγυρίζει ο Παναθηναϊκός. Με σπουδαία εμφάνιση στο α΄ μέρος (+21), νίκησε 82-71 τον Ολυμπιακό στον 5ο τελικό του ΟΑΚΑ και πήρε τον τίτλο με 3-2 νίκες.

Ο Παναθηναϊκός είναι ο πρωταθλητής Ελλάδος, καθώς κατέκτησε τον τίτλο με τον πιο «εντυπωσιακό», αφού πρώτα έκανε.... break στο break και σήμερα νίκησε πιο άνετα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ τον Ολυμπιακό.

Οι «πράσινοι» πηγαίνοντας την μπάλα μονίμως κάτω από την ρακέτα, ήταν εξαιρετικοί στο πρώτο ημίχρονο, προηγούνταν 21 πόντους στην ανάπαυλα και παρά τα πολλά λάθη στο δεύτερο ημίχρονο και την... επιστροφή του Ολυμπιακού στο φινάλε, κατάφεραν να πάρουν τη νίκη και τον τίτλο με 3-2.

Ο Παναθηναϊκός είχε πρώτο σκόρερ τον Ματσιούλις με 15 πόντους, ωστόσο εξαιρετικοί ήταν επίσης οι Διαμαντίδης, Λάσμε, Ούκιτς και Φώτσης, ενώ για τον Ολυμπιακό ξεχώρισαν οι Λοτζέσκι, Πρίντεζης και Ντάνστον, ενώ ο Σπανούλης για ακόμα μία φορά στο ΟΑΚΑ... κινήθηκε σε χαμηλά επίπεδα, πετυχαίνοντας μόνο έξι πόντους και κάνοντας μοιραίο λάθος στο φινάλε.

Φορτσάτος ο Παναθηναϊκός!

Ο Ολυμπιακός και σε αυτό το ματς στο ΟΑΚΑ μπήκε... φορτσάτος και με δύο εύστοχα τρίποντα των Μάντζαρη – Λοτζέσκι προηγήθηκε 2-6. Οι «πράσινοι» όμως απάντησαν άμεσα και παίζοντας εξίσου γρήγορα στην επίθεση, μείωσαν με τρίποντο του Γκιστ και στην συνέχεια με ένα σερί 8-0 και δύο εντυπωσιακά καρφώματα των Ματσιούλις και Λάσμε, ξεσήκωσαν την εξέδρα και ξέφυγαν στο 15-10. Το σερί του Ολυμπιακού σταμάτησε ο Σπανούλης με ωραίο λέι απ, όμως στην συνέχεια ακολούθησαν δύο άστοχες βολές από τον ίδιο και άστοχα τρίποντα από Λοτζέσκι – Πέτγοεϊ, τα οποία... πλήρωσαν αφού οι Πειραιώτες αφού ο Παναθηναϊκός με τρίποντο του Ούκιτς και σερί πόντους του Ματσιούλις έφτασε στο +10, 22-12. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 28-19, με τον Αλβέρτη να προβληματίζεται για τα δύο φάουλ που είχε ο Διαμαντίδης από το πέμπτο λεπτό, ενώ ο Μπαρτζώκας φώναζε για τις κακές άμυνες των παικτών του και για τις πολλές προσπάθειες για σουτ τριών πόντων.

Ρεσιτάλ ΠΑΟ και +21, μόνο ο Λοτζέσκι παρών!

Στο δεύτερο δεκάλεπτο τα δεδομένα δεν άλλαξαν σημαντικά, καθώς παρά τις αλλαγές του Αλβέρτη (άφησε στον πάγκο για ώρα Γκιστ – Ματσιούλις), ο Παναθηναϊκός συνέχιζε να βρίσκει σκορ, ενώ ο Ολυμπιακός όντας άστοχος δυσκολευόταν πολύ να ακολουθήσει. Οι «πράσινοι» με ένα γρήγορο σερί 6-1 έφτασαν στο 34-20 και υποχρέωσαν τον Μπαρτζώκα να αλλάξει τεχνική. Ο κόουτς του Ολυμπιακού «κόντυνε» το σχήμα και με τον Λοτζέσκι να είναι μόνος του στην επίθεση ουσιαστικά, μείωσε σε 34-26 στο 15'. Αυτό ήταν και το μοναδικό σημείο που η διαφορά έπεσε κάτω από τους δέκα πόντους, καθώς στην συνέχεια με ένα «ξέσπασμα» ο Παναθηναϊκός έφτασε στο 43-28 και 45-30, ενώ στα τελευταία δευτερόλεπτα έσπασε και το φράγμα του +20. Ο Ούκιτς ευστόχησε σε συνεχόμενες βολές, ενώ δύο δευτερόλεπτα πριν το φινάλε, ο Σερμαντίνι χρεώθηκε σωστά τεχνική ποινή για διαμαρτυρία, όμως σωστά «φώναζε» αφού στην προηγούμενη φάση του είχε γίνει φάουλ όταν κόπηκε εντυπωσιακά από τον Ράιτ. Το ημίχρονο έκλεισε στο 53-32, με τον Παναθηναϊκό να έχει 16/18 βολές και τον Ολυμπιακό 1/4, στατιστικό απολύτως λογικό, αφού οι «πράσινοι» σε όλες τις επιθέσεις πήγαιναν κοντά στο καλάθι, ενώ οι «ερυθρόλευκοι» προτιμούσαν τα μακρινά σουτ.

Χαλάρωσε ο ΠΑΟ, «ψαχνόταν» - μείωνε ο Ολυμπιακός

Επιστρέφοντας από το ημίχρονο ο Παναθηναϊκός έδειχνε απελευθερωμένος από το άγχος και πιο χαλαρός, γεγονός όμως που τον οδήγησε σε αρκετές λάθος επιθέσεις, ενώ ο Ολυμπιακός αρχικά έψαχνε σκορ με τρίποντα (χωρίς αποτέλεσμα) και στην συνέχεια αποφάσισε να βάλει την μπάλα κοντά στο καλάθι, κάτι που έκανε μόνιμα το «τριφύλλι». Ο Ολυμπιακός στο 33' κατέβασε την διαφορά κάτω από τους 20 (57-38) για πρώτη φορά, ενώ στα τελευταία λεπτά με τον Μπαρτζώκα να «ψηλώνει» πολύ την πεντάδα του, κατάφερε να σταθεροποιήσει την διαφορά στους 15. Οι «πράσινοι» έκαναν πολλά λάθη λόγω χαλάρωσης και τελικά έκλεισαν το δεκάλεπτο στο 70-56, σκορ που άφηνε τα πάντα ανοιχτά...

Προσπάθησε ο Ολυμπιακός, όμως ο τίτλος ήταν πράσινος!

Στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, οι δύο ομάδες ξεκίνησαν κάνοντας πάρα πολλά λάθη, με αποτέλεσμα μετά από πέντε λεπτά το σκορ να είναι 74-61, με τέσσερις πόντους του Ράιτ και πέντε του Ντάνστον. Βέβαια, αυτό δεν... χάλαγε ιδιαίτερα τον Ολυμπιακό, ο οποίος με τον Ντάνστον να παίρνει όλες τις επιθέσεις μείωσε σε 74-65, τέσσερα λεπτά πριν το φινάλε και με τρίποντο του Λοτζέσκι σε 74-68 τρία λεπτά πριν το τέλος! Και ενώ το ΟΑΚΑ είχε... παγώσει από τη μεγάλη επιστροφή του Ολυμπιακού, ο Φώτσης με καλάθι και φάουλ έδωσε «ανάσα» στον Παναθηναϊκό, καθώς έκανε το σκορ 77-68, ενώ ο Ματσιούλις μετά από ριμπάουντ σε άστοχο τρίποντο του Διαμαντίδη πήγε την διαφορά ξανά πάνω από τους 10 (79-68), 2.23'' πριν το τέλος.

Παρόλα αυτά, οι Πειραιώτες δεν τα παράτησαν και με τις βολές μείωσαν σε 79-71, όμως ο Σπανούλης 50 δευτερόλεπτα πριν το τέλος (και ενώ οι πράσινοι είχαν διαδοχικές λάθος επιθέσεις) έκανε λάθος πάσα στην αντεπίθεση, ο Διαμαντίδης έκλεψε και το ματς τελείωσε. Ο Παναθηναϊκός τελικά νίκησε και κατέκτησε το πρωτάθλημα με τον πιο εντυπωσιακό τρόπο, αφού έκανε break στο break και πήρε την κούπα!

*Δυστυχώς στα τελευταία δευτερόλεπτα οι φίλοι του Παναθηναϊκού άναψαν καπνογόνα και πέταξαν ένα στον πάγκο, γεγονός που χάλασε την όμορφη εικόνα...

Τα δεκάλεπτα: 28-19, 53-32, 70-56, 82-71

ΠΑΝΑΘΗΝΑΪΚΟΣ (Αλβέρτης): Μπράμος, Κάρι, Φώτσης 10, Ούκιτς 9 (1), Λάσμε 8, Μαυροκεφαλίδης 8, Διαμαντίδης 11 (1), Γκιστ 9 (1), Γιάνκοβιτς, Ματσιούλις 15 (1), Ράιτ 7.

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Μπαρτζώκας): Πέτγουεϊ, Σερμαντίνι, Ντάνστον 11, Σπανούλης 6, Περπέρογλου 7 (1), Σλούκας, Κόλλινς 11 (1), Σίμμονς, Λοτζέσκι 17 (2), Πρίντεζης 16, Μάντζαρης 3 (1).