Facebook Pixel Δεν θέλατε Πεδουλάκη ε; Πέρασε η Νίζνι!
| 2014-12-19 22:07:00

Δεν θέλατε Πεδουλάκη ε; Πέρασε η Νίζνι!

Σε ένα συναρπαστικό παιχνίδι που έκρινε την πρόκριση στο Top 16, η Νίζνι κατάφερε να εκμεταλλευτεί την έδρα της και να επικρατήσει της Ούνικς Καζάν με 78-74 και άφησε εκτός συνέχειας τη ρωσική ομάδα.

Παρότι το παιχνίδι δεν ξεκίνησε με τους καλύτερους οιωνούς και με τον Ρότσεστι να μην αγωνίζεται λεπτό, η Νίζνι κατάφερε να επιστρέψει από το -9 (40-49) που βρέθηκε στα μέσα της τρίτης περιόδου και πήρε την καθοριστικής σημασίας νίκη επί της Ούνικς Καζάν.

Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά και με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου κατάφεραν να αποκτήσουν προβάδισμα 8 πόντων (11-19), ενώ με τη λήξη του ημιχρόνου διατήρησαν διαφορά ασφαλείας (35-42). Η Ούνικς έδειχνε ικανή να “καθαρίσει” το ματς αφού προηγήθηκε με 40-49, ωστόσο, η Νίζνι ξεκίνησε τη δική της αντεπίθεση και κατάφερε να φτάσει στην ανατροπή του σκορ και στην τελική νίκη.

Κορυφαίος των νικητών ήταν ο Τόμπσον με 23 πόντους, ενώ 17 πόντους πρόσθεσε ο Τόμπικνς. Εξαιρετικός για την Ούνικς ήταν ο Λάνγκφορντ που είχε double-double με 24 πόντους και 10 ριμπάουντ, αλλά δεν ήταν αρκετός για να πανηγυρίσουν οι Ρώσοι την πρόκριση στο Top 16.

Τα δεκάλεπτα: 11-19, 35-42, 54-56, 78-74.
ΝΙΖΝΙ ΝΟΒΓΚΟΡΟΝΤ (Μπαγκάτσκιτς): Μπαμπούριν 6 (2), Παραχούσκι 10, Αντόνοφ 9 (1), Πατσάτσια 3 (1), Κβοστόφ 10 (2), Τόμπσον 23 (2), Σαβέλιεφ, Κριβόσεεφ, Τόμπκινς 17 (1), Γκολοβίν.
ΟΥΝΙΚΣ ΚΑΖΑΝ (Πασούτιν): Ουάιτ 15 (1), Λάνγκφορντ 24 (1 τριπ., 10 ριμπ.), Ζήσης 8 (2), Μπίκοφ , Σανικίτζε 6, Γκουμπάνοφ, Σοκόλοφ, Καϊμακόγλου 3 (1), Φίσερ 7, Τζέρελς 11 (3).

Πηγή: ebasket.gr