sportdog dog

Γλίτωσε το «έμφραγμα» ο ΠΑΟ!

08.01.2016 - 23:39

Απίστευτο φινάλε θρίλερ στο ΟΑΚΑ με 68-66 αυτοκτονία της Μάγαλα και νίκη για τον Παναθηναϊκό με 68-66 στα τελευταία δευτερόλεπτα. Μεγάλη εμφάνιση από Διαμαντίδη, Καλάθη και Γκιστ.

Την πρώτη του νίκη στο Top 16 της Ευρωλίγκα πανηγύρισε ο Παναθηναϊκός, ο οποίος έμεινε μακριά από τον καλό του εαυτό, ωστόσο σε ένα φινάλε... θρίλερ, κατάφερε να επικρατήσει της Μάλαγα με 68-66.

Οι Πράσινοι προηγούνταν συνεχώς στο ματς, όμως στην τελευταία περίοδο «βραχυκύκλωσαν», δεν μπορούσαν να βρουν πόντους και χρειάστηκαν μία τάπα του Γκιστ και ένα τρίποντο Φελντέιν στα τελευταία δευτερόλεπτα, για να πάρουν τελικά τη νίκη.

Κορυφαίος του αγώνα ήταν ο Διαμαντίδης με 17 πόντους, 10 είχε ο Πάβλοβιτς, 9 ο Καλάθης και 7 ο Γκιστ.

Διαμαντίδης οε οε οε...

Ο Παναθηναϊκός με την... φόρα της εξέδρας και την εκπληκτική ατμόσφαιρα που είχαν δημιουργήσει για ακόμα μία φορά οι φίλαθλοί του, μπήκε δυνατά στο ματς και προσπάθησε από τα πρώτα λεπτά να δείξει ποιος είναι το αφεντικό. Με τρίποντο του Καλάθη και βολές του Χαραλαμπόπουλου προηγήθηκε 7-4, όμως η Μάλαγα απάντησε άμεσα και το γύρισε σε 7-8. Οι Ισπανοί έπαιζαν καλή άμυνα, είχαν... βραχυκυκλώσει το Τριφύλλι, ενώ έβρισκαν σκορ με τρελά σουτ. Όλα αυτά όμως, υποχρέωσαν τον Διαμαντίδη να αναλάβει δράση και να τους δείξει πως παίζεται το μπάσκετ. Ο αρχηγός των Πρασίνων οργανώνοντας το παιχνίδι και βάζοντας προσωπικούς πόντους, έβαλε μπροστά τον ΠΑΟ στο τέλος της πρώτης περιόδου με 21-17.

Ανάλογη ήταν εικόνα και στο δεύτερο δεκάλεπτο, όπου η Μάλαγα με τον Τζάκσον ισοφάρισε σε 24-24, όμως ο Μήτσος με τρίποντο έκανε το 27-24 και τους... έκοψε την φόρα, ενώ με ένα μικρό σερί οι Πράσινοι έφτασαν στο 31-24, τη μεγαλύτερη τους διαφορά στο πρώτο ημίχρονο. Παρόλα αυτά, οι Ισπανοί στηριζόμενοι και πάλι στα μακριά σουτ, επέστρεψαν στο ματς και ισοφάρισαν σε 33-33, όμως η ανάπαυλα βρήκε τον Παναθηναϊκός στο +4 (37-33) και με την σιγουριά πως... τους έχει. Ένα ξέσπασμα χρειαζόταν και καλύτερη άμυνα, στην επίθεση με Διαμαντίδη – Καλάθη σε καλή μέρα, δεν θα είχε πρόβλημα.

Θρίλερ μέχρι το τέλος!

Οι Πράσινοι επιστρέφοντας στο παρκέ μετά την ανάπαυλα του ημιχρόνου, προσπάθησαν να... πατήσουν γκάζι, πήραν ανάσα με πόντους του Γκιστ που σημείωσε και τρίποντο και έφτασαν στο 44-39. Η Μάλαγα όμως και πάλι βρήκε τρόπο να απαντήσει και μείωσε με τον Βάσκεθ στο 50-47. Οι Πράσινοι είχαν σοβαρό πρόβλημα πλέον στην επίθεση, ενώ στην άμυνα δεν μπορούσαν να βρουν λύση απέναντι στα μακρινά σουτ. Τελικά, με τον Διαμαντίδη να... σπρώχνει και πάλι την ομάδα του, ο Παναθηναϊκός έκλεισε το τρίτο δεκάλεπτο προηγούμενος με 58-55.

Στην τέταρτη και τελευταία περίοδο όμως, τα πράγματα κύλησαν πολύ άσχημα για τον Παναθηναϊκό, ο οποίος παρότι προηγήθηκε 61-57, στην συνέχεια... ξέχασε να σκοράρει! Η Μάλαγα με ένα τρομερό σερί τον προσπέρασε στο 61-62 έξι λεπτά πριν το φινάλε, ενώ 4:35' πριν τη λήξη ήταν στο 61-64! Κάπου εκεί άρχισαν και τα λάθη και από τους δύο, αλλά και οι... τραβηγμένες επιθέσεις.

Ο Παναθηναϊκός ισοφάρισε σε 64-64 με ένα τρελό λέι απ του Πάβλοβιτς και 1/2 βολές του Διαμαντίδη, όμως η Μάλαγα με τον Τόμας έκανε το 64-66, σκορ με το οποίο μπήκαμε στο τελευταίο λεπτά της αναμέτρησης. Εκεί ο Νέλσον έχασε δύο βολές, όμως η Μάλαγα πήρε το ριμπάουντ, ωστόσο ο Γκιστ με τρομερή τάπα κράτησε όρθιο το Τριφύλλι, στα 34'' πριν τη λήξη! Ακολούθησε ένα τραγικό τρίποντο του Φελντέιν από 7,5 μέτρα, όμως για καλή τύχη των Πρασίνων ο Γκιστ πήρε το ριμπάουντ και το φάουλ. Ο Αμερικανός οδηγήθηκε στις βολές, έβαλε μόνο τη μία, όμως οι Ισπανοί έβγαλαν μόνοι τους την μπάλα έξω και στην επαναφορά ο Φελντέιν με εύστοχο αυτή την φορά τρίποντο έκανε το 68-66! Αυτό ήταν και το τελικό σκορ, αφού η Μάλαγα στην τελευταία επίθεση είχε άστοχο τρίποντο.

Δεκάλεπτα: 21-17, 37-33, 58-55, 68-66

Παναθηναϊκός (Σάσα Τζόρτζεβιτς): Πάβλοβιτς 10 (2), Χαραλαμπόπουλος 2, Γιάνκοβιτς, Φώτσης 2, Ραντούλιτσα 6, Παππάς, Φελντέιν 7 (1), Διαμαντίδης 17 (2), Γκιστ 7 (1), Καλάθης 9 (1), Παπαγιάννης 2, Κούζμιτς 6

Μάλαγα (Χοάν Πλάθα): Τζάκσον 8 (2), Ντίαθ 4 (1), Χέντριξ 4, Τόμας 7, Ντίεθ 8, Σουάρεθ 3 (1), Σμιθ 22 (3), Νέντοβιτς 2, Βάσκεθ 4, Νέλσον 4