Facebook Pixel Το... παλεύει η Νάπολι, νίκες για "Τόρο", Σαμπντόρια
| 2016-04-10 18:40:00

Το... παλεύει η Νάπολι, νίκες για "Τόρο", Σαμπντόρια

Οι "παρτενοπέι" νίκησαν 3-0 τη Βερόνα, μείωσαν στο -6 από τη Γιουβέντους και συνεχίζουν να ελπίζουν...

Οι «παρτενοπέι» λοιπόν έψαχναν την επιστροφή στους στα «τρίποντα», ώστε να παραμείνουν στο κυνήγι της πρωτοπόρου και αν διεκδικήσουν τις όποιες πιθανότητές τους. Ένα «τρίποντο» το οποίο ήρθε σχετικά εύκολα κόντρα στην ουραγό Ελλάς Βερόνα.

Το σύνολο του Σάρι μπήκε από την αρχή δυνατά, κυριάρχησε και πήρε σημαντικό προβάδισμα από το πρώτο κιόλας ημίχρονο. Ινσίνιε (10') και Γκαμπιαντίνι (15') έστειλαν την μπάλα στο δοκάρι, με τον τελευταίο όμως να «γράφει» το 1-0 στο 33ο λεπτό.

Τα πράγματα πήραν τη χειρότερη τροπή για τους φιλοξενούμενους στο δεύτερο λεπτό των καθυστερήσεων, καθώς ο Σουπραγιέν υπέπεσε σε πέναλτι, αντίκρισε την κόκκινη κάρτα κι ο Ινσίνιε σημείωσε το 2-0 από την άσπρη βούλα.

Η Ελλάς δεν μπόρεσε σε καμία περίπτωση να αντιδράσει κι η Νάπολι έβαλε το κερασάκι στην τούρτα στο 70', με τον Καγεχόν να χρίζεται σκόρερ για το 3-0. Έτσι, μείωσε εκ νέου τη διαφορά από τη Γιουβέντους στους έξι βαθμούς κι όσο ζει, ελπίζει...

Τορίνο-Αταλάντα 2-1

Τη δεύτερη σερί νίκη της σημείωσε η Τορίνο, η οποία επικράτησε εντός έδρας 2-1 της Αταλάντα.

Τα γκολ των Πέρες (35') και Λόπες (46') έβαλαν τη «γκρανάτα» στη θέση του οδηγού, με την αντίδραση των φιλοξενούμενων να έρχεται αργά, καθώς στο 82' με ωραία εκτέλεση φάουλ ο Τσικαγρίνι διαμόρφωσε το 2-1.

Αξίζει να σημειωθεί πως η ομάδα από το Μπέργκαμο έμεινε με παίκτη λιγότερο, λόγω αποβολής του Ντε Ρουν με δεύτερη κίτρινη κάρτα, στο πρώτο λεπτό των καθυστερήσεων.

Σαμπντόρια-Ουντινέζε 2-0

Στις νίκες επέστρεψε η Σαμπντόρια, η οποία επικράτησε 2-0 της Ουντινέζε στη Γένοβα και πήρε σημαντική «ανάσα».

Οι Γενοβέζοι αγνοούσαν το «τρίποντο» για τρεις σερί αναμετρήσεις (2 ισοπαλίες, 1 ήττα) κι ήθελαν να βρεθούν στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού. Κάτι που τελικώς, κατάφεραν...

Η Σαμπντόρια ήταν καλύτερη, είχε δοκάρι στο πρώτο μέρος με τον Κουαλιαρέλα (29'), ωστόσο πήγε στα αποδυτήρια με το σκορ στο 0-0. Λίγο μετά την έναρξη του δευτέρου μέρους όμως, το γκολ ήρθε με μία μικρή... βοήθεια, καθώς ο Αρμέρο έστειλε άθελά του την μπάλα στα δίχτυα της ομάδας του (58') για να γίνει το 1-0.

Το κερασάκι στην τούρτα ήρθε στο 85', με τον Κασάνο να νικάει τον -πολύ καλό- Καρνέζη, για να διαμορφώσει το 2-0 και να «κλειδώσει» τη νίκη. Μία νίκη που έφερε την ομάδα στο +8 από τη ζώνη του υποβιβασμού και την Ουντινέζε στο +6.