Facebook Pixel Πλήρωσε την απειρία του, κέρδισε το χειροκρότημα! (ΒΙΝΤΕΟ)
| 2016-08-04 21:52:00

Πλήρωσε την απειρία του, κέρδισε το χειροκρότημα! (ΒΙΝΤΕΟ)

Ο ΠΑΣ προηγήθηκε κόντρα στην Άλκμααρ, ωστόσο δυο παιδικά λάθη στην άμυνα οδήγησαν τελικά στην ήττα (1-2). Κέρδισαν το χειροκρότημα οι Γιαννιώτες για την παρουσία τους!

Ο ΠΑΣ Γιάννινα δεν τα κατάφερε τελικά. Η ήττα από την Άλκμααρ στο Περιστέρι "έσβησε" το όνειρο για μια ακόμα ευρωπαϊκή υπέρβαση, ωστόσο δεν εμπόδισε τον κόσμο να προσφέρει ένα ζεστό χειροκρότημα στους παίκτες, ευχαριστώντας τους για τις υπέροχες στιγμές που του προσέφεραν το φετινό καλοκαίρι!

Αιφνιδιασμός και ψυχρολουσία

Ο ΠΑΣ μπήκε δυνατά στην αναμέτρηση και κατάφερε να πετύχει τον απόλυτο αιφνιδιασμό πριν συμπληρωθεί το πρώτο δεκάλεπτο. Στο 9' ο Πέδρο Κόντε έπιασε την κεφαλιά από κοντά μετά από σέντρα του Ναδάλες, ο Ροσέτ έκανα κακό υπολογισμό και η μπάλα πέρασε κάτω απόι τα χέρια του για το 1-0 του "Άγιαξ της Ηπείρου"!

Στη συνέχεια, τα πράγματα έδειχναν να κυλούν καλά για την ελληνική ομάδα, μιας και η Άλκμααρ ήταν μουδιασμένη μετά το γκολ που δέχτηκε με αποτέλεσμα να αδυνατεί να φτιάξει κάποια μεγάλη ευκαιρία. Παρ' όλα αυτά, οι Ολλανδοί δεν χρειάστηκε να προειδοποιήσουν πριν "χτυπήσουν". Στην πρώτη μεγάλη ευκαιρία της, η Άλκμααρ σκόραρε με τον Σόουζα, ο οποίος δεν είχε πρόβλημα να εκμεταλλευτεί την παράλληλη σέντρα του Γιάχανμπακς και να στείλει την μπάλα στα δίχτυα στο 29'.

Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη απογοητεύτηκαν από την ισοφάριση και μόλις επτά λεπτά αργότερα ήρθε άλλο ένα γκολ που "έσβησε" μια και καλή τα όνειρα για πρόκριση. Το πέτυχε ο Λούκασεν, ο οποίος πέρασε ανενόχλητος από τα δεξιά μετά από αδράνεια της άμυνας του ΠΑΣ και με εύστοχο πλασέ γύρισε το ματς στο 36'!

Θερμό χειροκρότημα για ΠΑΣ

Η πρόκριση μπορεί να είχε ουσιαστικά χαθεί, ωστόσο οι παίκτες του ΠΑΣ Γιάννινα δεν τα παράτησαν θέλοντας να δώσουν λίγη χαρά στον κόσμο που ταξίδεψε ως την Αθήνα για να τους στηρίξει. Οι Γιαννιώτες έδειξαν διάθεση να πετύχουν το γκολ της ισοφάρισης για να πάρουν έστω την ισοπαλία.

Οι παίκτες του Γιάννη Πετράκη είχαν δυο σημαντικές ευκαιρίες για την ισοφάριση. Η πρώτη ήταν ένα πολύ καλό σουτ του Μαμπουλού που έυγε λίγο άουτ στο 56' και η δεύτερη ήρθε στο 61' με τον Ροσέτ να κάνει τρομερή επέμβαση σε κεφαλιά του Μιχαήλ από το ένα μέτρο! Η απάντηση της Άλκμααρ ήριε με ένα πολύ ωραίο φαλτσαριστό σουτ του Φαν Όβερεμ που βρήκε σε ετοιμότητα τον Πασχαλάκη.

Στη συνέχεια, ο ρυθμός έπεσε και δεν είδαμε τίποτα ιδιαίτερο στον αγωνιστικό χώρο. Αντίθετα, η εξέδρα προσέφερε το απόλυτο.. highlightτης αναμέτρησης με τους παίκτες του ΠΑΣ να γνωρίζουν την αποθέωση από τον κόσμο για την υπέρβαση που πέτυχαν με την καλοκαιρινή ευρωπαϊκή τους πορεία!

ΠΑΣ ΓΙΑΝΝΙΝΑ (Γ. Πετράκης): Πασχαλάκης, Λίλα, Μπέριος, Μιχαήλ, Τζημόπουλος (46' Σκόνδρας), Κοζορώνης (77' Δώνης), Ναδάλες, Καρανίκας, Ακόστα, Γιάκος (51' Μαμπουλού), Κόντε.

ΑΛΚΜΑΑΡ (Τζον Φαν ντεν Μπρομ): Ροτσέτ, Λούκασεν, Φαν Άιντεν, Φλάαρ, Χαπς, Βούιτενς, Φαν Όβερεμ (71' Τιλ), Χένρικσεν, Γιάχανμπκακς, Ντάμπνεϊ Σόουζα (79' Γκαρσία), Βέχορστ.