sportdog dog

Οι αντίπαλοι των Άρη και ΠΑΟΚ στο Champions League!

Οι αντίπαλοι των Άρη και ΠΑΟΚ στο Champions League!
21.07.2016 - 15:46

Πραγματοποιήθηκε το μεσημέρι της Πέμπτης (21/7) στο Μόναχο η κλήρωση του νεοσύστατου FIBA Champions League, με τον Άρη και τον ΠΑΟΚ να μαθαίνουν τους αντιπάλους τους στην πρώτη φάση των ομίλων της διοργάνωσης, η οποία θα ξεκινήσει τον Οκτώβριο.

Ο Άρης κληρώθηκε να αγωνιστεί στον πρώτο όμιλο με αντιπάλους τις Μπάνβιτ, Φρανκφούρτη, Νίμπουργκ, Έλιος Ντομζάλε, Μονακό, καθώς και τους νικητές των ζευγαριών Χρόνιχεν ή Ταρτού Ροκ – Μπάκεν ή Σάσαρι και Ρίλσκι ή Τσμόκι Μινσκ – Ναχαρίγια (Ισραήλ).

Από την πλευρά του, ο ΠΑΟΚ κληρώθηκε να αγωνιστεί στον τρίτο όμιλο με αντιπάλους τις Βιλερμπάν, Όλτενμπουργκ, Νεπτούνας, Ρόζα Ράντομ, Βέντσπιλς και τους νικητές των ζευγαριών Μπενφίκα ή Βαρέζε – Σολνόκι και Ουσάκ Σπορτίφ (Τουρκία) – ΑΕΚ Λάρνακας ή Κλουζ.

Οι τέσσερις καλύτερες ομάδες κάθε ομίλου θα προκριθούν στα πλέι οφ. Οι ομάδες που θα τερματίσουν στην 5η και 6η θέση κάθε ομίλου θα συνεχίσουν στα πλέι οφ του FIBA Europe Cup.

Οι όμιλοι του Champions League:

Α’ ΟΜΙΛΟΣ: Μπάνβιτ (Τουρκία), Φρανκφούρτη (Γερμανία), Άρης (Ελλάδα), Νίμπουρκ (Τσεχία), Έλιος Ντομζάλε (Σλοβενία), Μονακό (Γαλλία), Νικητής προκριματικών Νο4, Νικητής προκριματικών Νο6.

Β’ ΟΜΙΛΟΣ: Καρσίγιακα (Τουρκία), Βενέτσια (Ιταλία), Άβτοντορ (Ρωσία), Μακάμπι Ρισόν (Ισραήλ), Χιμίκ (Ουκρανία),Λε Μαν (Γαλλία), Νικητής προκριματικών Νο7, Νικητής προκριματικών Νο3.

Γ’ ΟΜΙΛΟΣ: Βιλερμπάν (Γαλλία), Όλντενμπουργκ (Γερμανία), ΠΑΟΚ (Ελλάδα), Νεπτούνας (Λιθουανία), Ρόζα (Πολωνία), Βέντσπιλς (Λετονία), Νικητής προκριματικών Νο5, Νικητής προκριματικών Νο2.

Δ’ ΟΜΙΛΟΣ: Στρασμπούρ (Γαλλία), Αβελίνο (Ιταλία), Τενερίφη (Ισπανία), Οστάνδη (Βέλγιο), Τσιμπόνα (Κροατία), Μέγκα Λεκς (Σερβία), Νικητής προκριματικών Νο8, Νικητής προκριματικών Νο1.

Α’ προκριματικός γύρος
Μπάκεν (Δανία) – Σάσαρι (Ιταλία)
Πόρτο (Πορτογαλία) – Γιουβέντους (Λιθουανία)
Μπενφίκα (Πορτογαλία) – Βαρέζε (Ιταλία)
Χρόνιχεν (Ολλανδία) – Ταρτού Ροκ (Εσθονία)
Κατάγια (Φινλανδία) – Σοτερντάλιε (Σουηδία)
Ρίλσκι (Βουλγαρία) – Τσμόκι Μινσκ (Λευκορωσία)
Ιγκοκέα (Βοσνία) – Μόρναρ (Μαυροβούνιο)
Οραντέα (Ρουμανία) – Πριεβίντζα (Σλοβακία)
ΑΕΚ Λάρνακας (Κύπρος) – Κλουζ (Ρουμανία)

Β’ προκριματικός γύρος
1.Λούντβιγκσμπουρκ (Γερμανία) – Πόρτο ή Γιουβέντους
2.Μπενφίκα ή Βαρέζε – Σολνόκι (Ουγγαρία)
3.Κατάγια ή Σοτερντάλιε – Σαρλερουά (Βέλγιο)
4.Χρόνιχεν ή Ταρτού Ροκ – Μπάκεν ή Σάσαρι
5.Ουσάκ Σπορτίφ (Τουρκία) – ΑΕΚ Λάρνακας ή Κλουζ
6.Ρίλσκι ή Τσμόκι Μινσκ – Ναχαρίγια (Ισραήλ)
7.Λουκόιλ Ακαντέμικ (Βουλγαρία) – Οραντέα ή Πριεβίντζα
8.Ιγκοκέα ή Μόρναρ – Μπεσίκτας (Τουρκία)

Τελευταία Σχόλια

Σχόλια σε greeklish δεν θα δημοσιεύονται!

Τελευταία Νέα