Facebook Pixel «Όργια» από Ντίξον στο ντεμπούτο του, ήττα στον πόντο για την ΑΕΚ!
| 2016-09-21 22:02:00

«Όργια» από Ντίξον στο ντεμπούτο του, ήττα στον πόντο για την ΑΕΚ!

Την ήττα κόντρα στην οικοδέσποινα Τόφας γνώρισε η ΑΕΚ στην πρεμιέρα του τουρνουά “Cevad Soydas”, το οποίο διεξάγεται στην Προύσα της Τουρκίας και με το τελικό σκορ στο 81-80.

H “βασίλισσα” δεν μπήκε δυνατά από το τζάμπολ του αγώνα, τελειώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο με -8 (25-17). Ωστόσο, κατάφερε να μειώσει τη διαφορά, πηγαίνοντας στ’ αποδυτήρια για το ημίχρονο μόλις στο -4 (45-41).

Στο δέυτερο μέρος δεν άλλαξαν πολλά στο παιχνίδι τους οι παίκτες του Γιούρι Ζντοβτς, με την διαφορά να μεγαλώνει ξανά εως και 10 λεπτά πριν το φινάλε (69-60). Οι “κιτρινόμαυροι” ξύπνησαν στο τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο, παίρνοντας ακόμη και το προβάδισμα 50 δεύτερα πριν το τελευταίο σφύριγμα, όμως, δεν μπόρεσαν να κάνουν την μεγάλη ανατροπή, χάνοντας εν τέλει με διαφορά ενός πόντου (81-80).

Τρομερά στοιχεία στο παιχνίδι του έδειξε ο Μάικλ Ντίξον στην πρώτη του εμφάνιση με τα χρώματα της “Ένωσης”, καθότι μέτρησε 24 πόντους, παρόλο που δεν ήταν αρκετοί ούτως ώστε να πανηγυρίσει τη νίκη επί της τουρκικής ομάδας.

Tα δεκάλεπτα: 25-17, 45-41, 69-60, 81-80

Πηγή: ebasket.gr