Facebook Pixel Ασταμάτητος ο... Ευρωπαίος Άρης!
| 2016-11-09 23:57:00

Ασταμάτητος ο... Ευρωπαίος Άρης!

Την τέταρτη του νίκη σε ισάριθμα παιχνίδια στο Champions League πέτυχε ο Άρης, ο οποίος επικράτησε με 84-78 της Μπάνβιτ στο “Nik Galis Hall”. Αυτή ήταν η πρώτη ήττα για τους Τούρκους στην διοργάνωση που βρίσκονται στο 3-1.

Καθοριστικός για την έκβαση του αποτελέσματος ο Γούλ Κάμινκς, ο οποίος ήταν ψύχραιμος στις βολές που χάρισαν την νίκη στην ομάδα του.

Το ξεκίνημα δεν ήταν καθόλου καλό τους γηπεδούχους,  με αποτέλεσμα να βρεθούν στο -6 (4-10) στο πεντάλεπτο. Η αστοχία των παικτών του Δημήτρη Πρίφτη συνεχίστηκε και στα επόμενα λεπτά και η Μπάνβιτ, έχοντας ζεστό τον Βίντμαρ βρέθηκε στο +10 (8-18) στο 7′. Η πρώτη περίοδος ολοκληρώθηκε με του Τούρκους να προηγούνται με 24-15 και τον Άρη να δυσκολεύεται στο να βρει σκορ.

Στο δεύτερο δεκάλεπτο, ο Άρης δεν θύμιζε καθόλου την ομάδα του πρώτου και με ένα σερί 9-0 έφερε το παιχνίδι στην ισοπαλία (24-24). Το μομέντουμ της αναμέτρησης ήταν και πλέον με τους “Θεσσαλονικείς”, οι οποίοι με μπροστάρη τον Βλάντο ΓΙάνκοβιτς πέρασαν μπροστά με 4 πόντους (28-24) στο 14. Όμως η Μπάνβιτ δεν άφησε τον Άρη να πάρει διαφορά και 1.40′ πριν την λήξη του ημιχρόνου προπορευόταν στο σκορ με 34-35. Οι δύο ομάδες πήγαν στα αποδυτήρια με την ομάδα του Σάσο Φιλοπόφσκι να προηγείται με 36-38. Εξαιρετική εμφάνιση από τον Γιάνκοβιτς, ο οποίος μετράει ήδη 11 πόντους.

Στην τρίτη περίοδο, καμία από τις δύο ομάδες δεν μπόρεσε να ξεφύγει στο σκορ. Το σκορ εναλλασσόταν συνέχεια και τελικά η Μπάνβιτ μπήκε στο τελευταίο και κρίσιμο δεκάλεπτο προηγούμενη με 60-61.

Εκεί οι Τούρκοι ήταν αυτοί που ξεκίνησαν καλύτερα και με ένα γρήγορο σερί 5-0 βρέθηκαν στο +7 (60-67) στο 33. Όμως ο Άρης έχοντας ως πρωταγωνιστές του Ντραγκίσεβτις και Κάμινκς, πέρασε με μπροστά στο σκορ με 73-71, στο 37. Τα τελευταία λεπτά ήταν δραματικά, με την ελληνική ομάδα να έχει στόχο την υπεράσπιση της έδρας και την Μπάνβιτ, να φύγει ¨”αλώβητη” από μια δύσκολη έδρα. Οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά με 77-78 2,02′ πριν την λήξη της αναμέτρησης αλλά ο Μπάνκερ με δικό του καλάθι έβαλε και πάλι σε θέση οδηγού τους “κίτρινους” 1,14′ πριν την λήξη του παιχνιδιού. Η Μπάνβιτ αστόχησε στην επίθεση και ο Κάμινκς όντας ψύχραιμος στην γραμμή των βολών χάρισε την νίκη με 84-78.

Δεκάλεπτα: 15-24, 36-38, 60-61, 84-78.

Άρης (Πρίφτης): Μαρμπλ 13 (5 ριμπ.), Ξανθόπουλος (3 ασίστ), Φλιώνης, Τσαϊρέλης 4, Τζένκινς 11, Κάμινγκς 15, Ζάρας, Μούρτος 6, Σίμτσακ, Μπάκνερ 10 (4 ριμπ.), Γιάνκοβιτς 19 (10 ριμπ.), Ντραγκίτσεβιτς 5.

Μπάνβιτ (Φιλιπόφσκι): Θίοντορ 16 (9 ασίστ, 6 ριμπ.), Σαπέλ 15, Βίντμαρ 12 (7 ριμπ.), Όρελικ 8, Μούριτς 12 (6 ριμπ.), Κούλιγκ 3, Μουτάφ 12, Μουτλού.

Διαιτητές: Μπούλτο (Ισπανία), Σούλγκα (Ουκρανία), Ρούτεσιτς (Μαυροβούνιο).

Πηγή: ebasket.gr