sportdog dog

Στο τέλος ήρθε... το τέλος

12.10.2016 - 22:47

Ο Ολυμπιακός κόντραρε τη Ρεάλ για ένα ημίχρονο, έπαιξε «σκυλίσια» άμυνα σε όλο το παιχνίδι, αλλά η πενιχρή επιθετική του συγκομιδή στο δεύτερο μέρος (25 πόντοι) τον οδήγησε στη συντριβή με 83-65.

Ο Ολυμπιακός δεν τα κατάφερε στην πρεμιέρα της νέας Ευρωλίγκας καθώς ηττήθηκε στην έδρα της Ρεάλ Μαδρίτης. Οι Ερυθρόλευκοι κράτησαν τη Βασίλισσα χαμηλά παίζοντας καλή άμυνα στο μεγαλύτερο κομμάτι της αναμέτρησης, ωστόσο προδόθηκαν από την αδυναμία τους στην επίθεση. Για την ομάδα τυ Γιάννη Σφαιρόπουλου ξεχώρισαν οι Σπανούλης (12π.), Πρίντεζης (11π.) και Λοτζέσκι (14π. με τρία τρίποντα).

Σόου Γιουλ

Ο απόλυτος πρωταγωνιστής της πρώτης περιόδου ήταν ο Σέρχιο Γιουλ. Ο Ισπανός έκανε άνω κάτω την άμυνα του Ολυμπιακού και έκανε ό, τι ήθελε έχοντας 15 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο! Το ξέσπασμα του Γιουλ ήταν ο κύριος λόγος που οι Ισπανοί πήραν μια διαφορά στην αρχή του αγώνα (22-15), αλλά ο Ολυμπιακός βρήκε τις λύσεις για να πλησιάσει. Με τους Αγραβάνη και τον Χάκετ να μπαίνουν στο παρκέ και να δίνουν πολύτιμες βοήθειες στον Σπανούλη που είχε μεν 6 πόντους, αλλά ζοριζόταν έχοντας να αντιμετωπίσει συνεχή νταμπλ-τιμ και την απόσυρση του Γιουλ στον πάγκο, ο Ολυμπιακός πλησίασε χωρίς όμως να καταφέρει να ισοφαρίσει.

Πάντως, οι Πειραιώτες επέστρεψαν για τα καλά στο παιχνίδι ειδικά από τη στιγμή που στην εξίσωση της αναμέτρησης μπήκε και ο Γιώργος Πρίντεζης. Ο υπαρχηγός «κουβάλησε» την ομάδα επιθετικά και ολοκλήρωσε το ημίχρονο με 7 πόντους, έναν λιγότερο από τον Σπανούλη που έβαλε την «υπογραφή» του στην τελευταία επίθεση του με ένα πολύ δύσκολο καλάθι, με το οποίο μείωσε σε 42-40 που ήταν το σκορ του ημιχρόνου.

«Τζάμπα» η άμυνα

Ο Ολυμπιακός βελτίωσε αισθητά την άμυνά του στην αρχή του δεύτερου μέρους με αποτέλεσμα να περιορίσει τα όπλα της Ρεάλ. Πρίντεζης και Μπιρτς, κυρίως, αλλά και όλα η ομάδα έπαιξε συνεχόμενες καλές άμυνες κρατώντας τους αντιπάλους χαμηλά, ωστόσο το πρόβλημα του Ολυμπιακού ήταν στην επίθεση με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να «πετούν» αρκετές ευκαιρίες να περάσουν μπροστά. Αυτό τελικά συνέβη 4 λεπτά πριν τη λήξη της τρίτης περιόδου (49-51) με τρίποντο του Μάντζαρη, αλλά η Ρεάλ απάντησε άμεσα με 9 απανωτούς πόντους. Hδιαφορά άνοιξε με την τρίτη περίοδο να ολοκληρώνεται με 62-53 υπέρ των Ισπανών.

Χωρίς καθαρό μυαλό

Με τη διαφορά να κινδυνεύει να ξεφύγει, ο Ολυμπιακός έμεινε ζωντανός χάρη στον Ματ Λοτζέσκι, ο οποίο πέτυχε τρία συνεχόμενα τρίποντα στις αρχές του 4ου δεκαλέπτου κρατώντας τη διαφορά σε μονοψήφια επίπεδα (71-63). Παρ’ όλα αυτά, οι Ερυθρόλευκοι συνέχισαν να κάνουν βεβιασμένες επιλογές στο επιθετικό κομμάτι. Χαρακτηριστική είναι μια φάση 4 λεπτά πριν από το τέλος, όταν ο Μπιρτς έκοψε εντυπωσιακά τον Γιουλ, ωστόσο ο Ολυμπιακός «πούλησε» την μπάλα στον αιφνιδιασμό χάνοντας την κατοχή! Εν τέλει, οι επιθετικές παθογένειες των Ερυθρολεύκων δεν τους επέτρεψαν να ζητήσουν κάτι παραπάνω από το παιχνίδι. Η Ρεάλ ξέφυγε με 75-63 τρία λεπτά πριν το τέλος και τελικά κατέκτησε τη νίκη με 83-65 αφού ο Ολυμπιακός κατέρρευσε.

Τα δεκάλεπτα: 24-17, 42-40, 62-53, 83-65.

ΡΕΑΛ ΜΑΔΡΙΤΗΣ: Ράντολφ 7, Ντέιπερ 2, Ρούντι 7 (1), Ντόνσιτς 11 (2), Ρέγιες 6, Αγιόν 9, Κάρολ 10, Χάντερ 4, Γιουλ 22 (4), Τόμπκινς 2, Τέιλορ 3 (1).
ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ: Γκριν, Μπιρτς 6 (10 ριμπ.), Γιανγκ 1, Παπαπέτρου, Σπανούλης 12 (2), Αγραβάνης 6 (1), Μιλουτίνοφ 2, Πρίντεζης 11, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 3 (1), Χάκετ 6, Λοτζέσκι 14 (3).

To τρομερό κάρφωμα του Ράντολφ! (ΒΙΝΤΕΟ)

Φοβερό καλάθι και παράπονα Σπανούλη! (ΒΙΝΤΕΟ)