sportdog dog

Γκριν και Σπανούλης τους... έραψαν κοστούμι!

25.10.2016 - 21:52

Ο Ολυμπιακός δυσκολεύτηκε για τρεις περιόδους, αλλά όταν «γκάζωσε» όχι μόνο νίκησε την Αρμάνι Μιλάνο, αλλά πήρε και σημαντική διαφορά (91-81) ! MVP ο τρομερός Έρικ Γκριν, μεγάλη εμφάνιση από τον Σπανούλη...

Ο Ολυμπιακός πήρε τη νίκη κόντρα στην Αρμάνι Μιλάνο (91-81), έφτασε τις δυο νίκες στη φετινή Ευρωλίγκα και απέκτησε θετικό ρεκόρ (2-1). Οι Ερυθρόλευκοι μπήκαν από την αρχή μπροστά στο σκορ και δεν άφησαν σε καμία περίπτωση το προβάδισμα βρίσκοντας τρόπους να το διατηρήσουν ακόμα κι όταν οι Ιταλοί πλησίαζαν στο σκορ. Μεγάλη εμφάνιση έκανε ο Έρικ Γκριν (16π.), ο οποίος έγινε για πρώτη φορά σύνθημα στα χείλη του κόσμου! Από κοντά και ο Σπανούλης (επίσης 16π.), αλλά και οι Λοτζέσκι-Πρίντεζης-Μπιρτς που ήταν καθοριστικοί σε καίρια σημεία της αναμέτρησης.

Επιθετικός πλουραλισμός

OOλυμπιακός ξεκίνησε δυνατά με τον Σπανούλη να έχει… κέφια. Ο αρχηγός των Πειραιωτών κουβάλησε την ομάδα επιθετικά στις πρώτες επιθέσεις έχοντας 7 γρήγορους πόντους. Οι δυο ομάδες προχωρούσαν χέρι-χέρι με το σκορ στο 13-13 μέχρι που ο Ολυμπιακός βρήκε πόντους από περισσότερους παίκτες. Χάκετ, Παπανικολάου, Μάντζαρης και Μπιρτς άνοιξαν… λογαριασμό δίνοντας μια διαφορά 6 πόντων στους Ερυθρόλευκους. Παρ’ όλα αυτά, η Αρμάνι πλησίασε άμεσα αφού ο Ραντούλιτσα «ξύπνησε», έφτασε τους 6 πόντους και έδωσε βοήθειες επιθετικά στον εξαιρετικό Τζεντίλε που μέτρησε 8 πόντους στην πρώτη περίοδο, η οποία ολοκληρώθηκε με σκορ 24-19. Η ελληνική ομάδα πήρε «αέρα» 5 πόντων χάρη στο πρώτο εύστοχο σουτ (τρίποντο) του Γκριν στην τελευταία επίθεση.

Διατήρησε τη διαφορά

Απόντος του Σπανούλη που ήταν στον πάγκο, το επιθετικό κρεσέντο των Χάκετ και Γκριν σε συνδυασμό με μια σειρά από πολύ καλές άμυνες έδωσαν στους Ερυθρόλευκους τη μεγαλύτερη διαφορά του μέχρι εκείνη τη στιγμή (36-27). Η Αρμάνι, ωστόσο είχε ξανά απάντηση, η οποία ήταν υποβοηθούμενη από τις κάκιστες επιλογές του Ολυμπιακού σε τρεις σερί επιθέσεις. Οι Ερυθρόλευκοι έκαναν λάθη, τα οποία οι Ιταλοί εκμεταλλεύτηκαν για να πετύχουν εύκολους πόντους στον αιφνιδιασμό και να μειώσουν στο καλάθι (36-34). Σε εκείνο το σημείο οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου σκλήρυναν την άμυνά τους και με τους Σπανούλη, Πρίντεζη να «παίρνουν την μπαγκέτα» στην επίθεση, πήραν μια ανάσα επαναφέροντας τη διαφορά στους 5 με τη λήξη του ημιχρόνου (46-41). Το αρνητικό για τους Πειραιώτες ήταν ο τραυματισμός του Βασίλη Σπανούλη στη μέση αφού ο αρχηγός του Ολυμπιακού έπεσε άσχημα στο παρκέ και κατευθύνθηκε στα αποδυτήρια.

Ισορροπία και ξέσπασμα με Γκριν

Ο αρχηγός του Ολυμπιακού, ευτυχώς, δεν είχε κάτι σοβαρό και γύρισε στο παρκέ. Μάλιστα, ήταν και αυτός που πρωταγωνίστησε στις πρώτες επιθέσεις του δευτέρου ημιχρόνου πετυχαίνοντας 5 σερί πόντους και αποτελώντας το αντίπαλο δέον του Ραντούλιτσα που ξεκίνησε πολύ καλά το δεύτερο μέρος κουβαλώντας επιθετικά την Αρμάνι με τον Σιμόν να… σιγοντάρει. Οι πρωταθλητές Ελλάδας είχαν την υπεροχή στον τομέα των επιθετικών ριμπάουντ που τους επέτρεψαν να πετύχουν πόντους δεύτερης ευκαιρίας με τους Πρίντεζη-Παπανικολάου-Μιλουτίνοφ και διατηρούν το προβάδισμα. Δεν μπορούσαν, όμως, να ξεφύγουν αφού οι Ραντούλιτσα-Σιμόν αντιστέκονταν σθεναρά. Εν τέλει, μετά… κόπων και βασάνων ο Ολυμπιακός κατόρθωσε να πάρει διαφορά 9 πόντων (70-61) στις δυο τελευταίες επιθέσεις χάρη σε δυο συνεχόμενα τρίποντα του Έρικ Γκριν!

«Γκάζωσε» και… καθάρισε!

Με τον Γκριν να ηγείται και τον Λοτζέσκι να ξεκινά την τέταρτη περίοδο με τρίποντο, ο Ολυμπιακός ξέφυγε με 15 πόντους (76-61) μπαίνοντας αποφασιστικά στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο Βέλγος είχε στο τελευταίο κομμάτι του αγώνα καθώς πέτυχε καθοριστικά καλάθια για να διατηρήσει τη διαφορά σε υψηλά επίπεδα. Γενικότερα, ο τρόπος που έπαιζαν οι αντίπαλοι πρόδιδε το γεγονός ότι είχαν συμβιβαστεί με την ήττα και απλώς πάλευαν να περιορίσουν το εύρος της διαφοράς. Τελικά, τα κατάφεραν μόνο εν μέρει με το παιχνίδι να ολοκληρώνεται με 91-81.

Δεκάλεπτα: 25-19, 46-41, 70-61, 91-81

Ολυμπιακός (Σφαιρόπουλος): Γκριν 16 (4), Μπιρτς 12, Γιανγκ 2, Παπαπέτρου, Σπανούλης 16 (1), Αγραβάνης, Μιλουτίνοφ 4, Πρίντεζης 9, Παπανικολάου 4, Μάντζαρης 8 (2), Χάκετ 10, Λοτζέσκι 10 (2).

Αρμάνι Μιλάνο (Ρέπεσα): ΜακΛίν 2, Τζεντίλε 12, Χίκμαν 6, Καλνιέτις 4 (1), Ραντούλιτσα 14, Ντράγκιτς 13 (1), Μάτσβαν 4, Πάσκολο 2, Σάντερς 8 (1), Αμπάς, Σιμόν 16 (2).