sportdog dog

Δυσκολεύτηκε η ΑΕΚ, άνετα Κολοσσός και Απόλλωνας

19.11.2016 - 19:02

Ο Προμηθέας ζόρισε την ΑΕΚ για ένα ημίχρονο, αλλά στο δεύτερο η "Ένωση" έπαιξε στα στάνταρ της και έφτασε στη νίκη, παραμένοντας αήττητη στο πρωτάθλημα. Εύκολες νίκες για Κολοσσό και Απόλλωνα.

ΑΕΚ – Προμηθέας Πατρών 76-60

Αήττητη στη Stoiximan.gr Basket League με ρεκόρ 7-0 παρέμεινε η ΑΕΚ, παίρνοντας τη νίκη στο κλειστό του “Νίκος Γκάλης” με 76-60 επί του μαχητικού, Προμηθέα Πατρών.

Η ομάδα του Σλοβένου τεχνικού δεν ήταν αυτή που μπορούσε στα πρώτα 20′ του αγώνα, αλλά δείχνοντας τι πραγματικά μπορεί να κάνει από την τρίτη περίοδο κι έπειτα, μπόρεσε να φέρει τούμπα το ματς και να υποχρεώσει στην 4η ήττα την ομάδα της Πάτρας.

Οι νεοφώτιστοι ξεκίνησαν ιδανικά το παιχνίδι. Με ένα σερί 7-0 από τους Σαρικόπουλο και Κλαρκ, η ομάδα του Νίκου Βετούλα είχε κάνει μία πολύ καλή αρχή, όμως η “Ένωση” δεν άργησε να αντιδράσει.

Οι βασιλειάδης και Ούκιτς με δύο συνεχόμενα τρίποντα μείωσαν σε 9-12 και στη συνέχεια ο Δημήτρης Μαυροειδής, δίνοντας ένα μικρό ρεσιτάλ με 8 συνεχόμενους πόντους, κράτησε στα ίδια επίπεδα τη διαφορά (17-20). Ο Μοχάμεντ Φαγέ με σουτ πίσω από τα 6.75 έγραψε το 17-23, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η ΑΕΚ προσπαθούσε μετά μανίας να γυρίσει το παιχνίδι, αλλά ούτε στη δεύτερη περίοδο τα κατάφερε. Ο Προμηθέας εκμεταλλευόταν στο έπακρο την εξαιρετική του επιθετική μέρα, αλλά οι “κιτρινόμαυροι” πραγματοποιώντας ένα μικρό σερί 5-0 με τον Μαυροειδή και τον Μιλόσεβιτς στα τελευταία λεπτά του πρώτου μέρους, πήγαν στ’ αποδυτήρια μόλις στο -2 (38-40).

Η τοπική ομάδα της Πάτρας επαναπαύτηκε και το πλήρωσε, περίπου 15 λεπτά αργότερα και όταν ξεκίνησε το δεύτερο ημίχρονο. Η “βασίλισσα” όντας τρομακτική σε άμυνα κι επίθεση πραγματοποίησε ένα επιμέρους 19-8 στην τρίτη περίοδο και έφερε τούμπα την 7η αγωνιστική, εν αντιθέσει με τους “μελανόλευκους” οι οποίοι αν και θέλησαν να περάσουν ξανά μπροστά στο τέταρτο δεκάλεπτο, δεν κατάφεραν να πάρουν το σπουδαίο διπλό από το “Νίκος Γκάλης”.

Κολοσσός – Δόξα Λευκάδας 77-60

Την τρίτη του νίκη στη Stoiximan.gr Basket League με 77-60 πήρε ο Κολοσσός Ρόδου απέναντι στη νεοφώτιστη και μαχητική, Δόξα Λευκάδας και πλέον τα βλέμματα όλων είναι στραμμένα στο επόμενο εντός έδρας ματς, κόντρα στην Κύμη του Βασίλη Μπρατσιάκου.

Το συγκρότημα του Άρη Λυκογιάννη έδειξε εξ αρχής τις ικανότητές του και όντας σταθερά μπροστά καθ’ όλη τη διάρκεια της αναμέτρησης, δεν δυσκολεύτηκε να καθαρίσει από νωρίς το παιχνίδι.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν πιο συγκεντρωμένοι στην έναρξη του αγώνα. Ο Παναγιώτης Βασιλόπουλος ανέβασε τη διαφορά στο +6 (12-6) και στη συνέχεια με 3 διαδοχικά τρίποντα από τους Τσούκου και Χολ, η ομάδα του Άρη Λυκογιάννη πήρε σημαντικό προβάδισμα με διψήφιο αριθμό πόντων (21-11).

Η ομάδα του Χάρη Μαρκόπουλου δεν μπορούσε να αντιδράσει σε μεγάλο βαθμό, παρά μόνο να μειώσει στο -7 με δίποντο του Ουέλς στη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Το ίδιο σκηνικό κι έπειτα. Ο Χολ έδωσε διάρκεια στην πολύ καλή του εμφάνιση, και με εύστοχα τρίποντα από τους Γεωργαλλή και Παπαδάκη, οι “θαλασσί” εκτόξευσαν και πάλι τη διαφορά στο +13. Η ομάδα της Λευκάδας πλήρωνε ακριβά το γεγονός πως μόνο ο Ουέλς είχε βρει τα πατήματά του στην επίθεση με 12 πόντους έως το ημίχρονο, το οποίο έληξε με τους γηπεδούχους στο 43-30.

Στο δεύτερο μέρος τα δεδομένα δεν άλλαξαν. Η διαφορά παρέμενε σε διψήφιο αριθμό και οι φιλοξενούμενοι έχοντας κακή αμυντική λειτουργία, έμειναν ακόμη περισσότερο πίσω με 16 πόντους (56-40), 10 λεπτά πριν το φινάλε, την ώρα που η υπόθεση νίκη έμοιαζε τρομερά δύσκολη για το σύνολο της Λευκάδας.

Το τέταρτο και τελευταίο δεκάλεπτο δεν έκρυβε κάποια έκπληξη, με τους Ροδίτες εν τέλει να υπερασπίζονται την έδρα τους και να παίρνουν το θετικό αποτέλεσμα με 77-60.

Απόλλωνας Πάτρας – Κόροιβος 92-66

Πραγματοποιώντας εξαιρετική εμφάνιση στο δεύτερο ημίχρονο, ο Απόλλωνας Πάτρας συνέτριψε εντός έδρας τον Κόροιβο με 92-66, στο πλαίσιο της 7ης αγωνιστικής της Basket League, και πανηγύρισε τη δεύτερη νίκη του στο πρωτάθλημα, βυθίζοντας, παράλληλα, την ομάδα του Ντίνου Καλαμπάκου στον πάτο της βαθμολογίας.

Κορυφαίος για τους νικητές ήταν ο ο Μπάβτσιτς με 21 πόντους, με τον Καλινόσκι (20π., 11ριμπ.) να τον ακολουθεί σε απόδοση. Από τους ηττημένους, ξεχώρισε ο Μπράουν με 19 πόντους, ο οποίος, όμως, “έσβησε” στο δεύτερο ημίχρονο.

Ο Μπράουν ήταν “καυτός” στο ξεκίνημα του αγώνα στην Περιβόλα, κάνοντας άνω κάτω την άμυνα των γηπεδούχων. Σημείωσε 11 πόντους στο πρώτο δεκάλεπτο, δίνοντας την ευκαιρία στον Κόροιβο να ξεφύγει με 15-22 στο τέλος της πρώτης περιόδου.

Το δεύτερο δεκάλεπτο, όμως, άνηκε ολοκληρωτικά στον Απόλλωνα Πάτρας, ο οποίος, με ηγέτη τον Μπάβτσιτς, μείωσε στον πόντο (32-33) στο 16′, ενώ με δύο σερί τρίποντα του Τσιάρα, ξέφυγε με πέντε πόντους (38-33) στο 17′. Το πρώτο ημίχρονο βρήκε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με 42-40.

Το δεύτερο ημίχρονο ήταν παράσταση για ένα ρόλο, αυτόν του Απόλλωνα. Ο Κόροιβος άντεξε μέχρι και το 24′ (48-48), καθώς στη συνέχεια εξαφανίστηκε από το παρκέ. Με σερί 9-0, οι γηπεδούχοι ξέφυγαν με 57-48 στο 26′, ενώ ανέβασαν τη διαφορά και σε διψήφια επίπεδα (68-55) στο τέλος της τρίτης περιόδου.

Το τέταρτο δεκάλεπτο ήταν διαδικαστικού χαρακτήρα, μιας και ο Κόροιβος όχι μόνο δεν κατάφερε να επιστρέψει στη διεκδίκηση της νίκης, αλλά είδε τη διαφορά να ανεβαίνει και πάνω από τους 20 πόντους.

Πηγή: ebasket.gr