sportdog dog

Ποιο ντέρμπι; Ο Ολυμπιακός έκανε πλάκα στην ΑΕΚ!

26.11.2016 - 20:54

Η αήττητη μέχρι σήμερα ΑΕΚ, δεν άντεξε στο ΣΕΦ και ηττήθηκε… μόνο με 78-67 από τους Πειραιώτες. Εξαιρετικοί Σπανούλης, Λοτζέσκι και Πρίντεζης, σοκ στο φινάλε με Βασιλειάδη.

Πιο εύκολα από ό,τι δείχνει το τελικό σκορ, επικράτησε ο Ολυμπιακός της ΑΕΚ στο… άδειο ΣΕΦ και την υποχρέωσε στην πρώτη της φετινή ήττα στο πρωτάθλημα. Ο πρωταθλητής ήταν εμφανώς ανώτερος και ουσιαστικά "καθάρισε" το παιχνίδι στην 3η περίοδο, το επιμέρους σκορ της οποίας ήταν 22-12 υπέρ του!

Σε εξαιρετική μέρα ήταν ο Λοτζέσκι, που είχε 17 πόντους με 3 τρίποντα, ενώ καλοί ήταν επίσης οι Πρίντεζης, Σπανούλης και Παπαπέτρου για τους Πειραιώτες. Για την ΑΕΚ ξεχώρισαν ο Μαυροειδής, ο Ούκιτς και ο Βασιλειάδης, με τον τελευταίο δυστυχώς να τραυματίζεται σοβαρά στην τελευταία επίθεση του αγώνα, όταν πάτησε στραβά στην… προσγείωσή του στο παρκέ μετά από άστοχο τρίποντο.

Αποφασισμένη να το κυνηγήσει η ΑΕΚ!

Ο Ολυμπιακός, παρότι το γήπεδο ήταν άδειο και σε καμία περίπτωση η ατμόσφαιρα δεν… μύριζε ντέρμπι, μπήκε αποφασισμένος στο παρκέ για να «δώσει απαντήσεις» μετά το κάζο με τη Μακάμπι. Οι Πειραιώτες προηγήθηκαν 4-0 και παρότι η ΑΕΚ… προσπέρασε σε 4-5, ακολούθησε ένα εντυπωσιακό ξέσπασμα των γηπεδούχων. Με τον Πρίντεζη να δίνει ρεσιτάλ στην επίθεση και να φτάνει γρήγορα – γρήγορα στους 10 πόντους, ξέφυγε στο 20-7 και στο 26-16, που ήταν και το σκορ του πρώτου δεκαλέπτου.

Η …χαλαρότητα της πρώτης περιόδου όμως, μάλλον επηρέασε τον Ολυμπιακό και έκανε τους παίκτες του Σφαιρόπουλου να πιστέψουν ότι θα «καθαρίσουν» πολύ εύκολα. Η Ένωση όμως ήταν αποφασισμένη να παλέψει και με πόντους των Ντίξον – Μαυροειδή και Βασιλειά, μάζεψε την διαφορά και με ένα σερί 7-0, πλησίασε στο 26-23. Μάλιστα, οι Κιτρινόμαυροι είχαν και δύο ευκαιρίες να μειώσουν κι άλλο, όμως ήταν άστοχοι και έχασαν την ευκαιρία τους. Ο Ολυμπιακός πολύ γρήγορα… ξύπνησε και με τον Λοτζέσκι να βρίσκει ελεύθερα σουτ, «απάντησε» για το 31-23, ενώ το ημίχρονο έκλεισε στο 43-34!

Έσκασε η ΑΕΚ, ξέφυγε ο Ολυμπιακός!

Η …αποφασιστικότητα της ΑΕΚ στο πρώτο εικοσάλεπτο και η διάθεσή της να παλέψει το παιχνίδι, μας είχε πείσει ότι θα βλέπαμε ένα ντέρμπι μέχρι το τέλος. Ωστόσο, ο Ολυμπιακός και κυρίως οι Σπανούλης και Λοτζέσκι, δεν είχαν διάθεση για… αστεία και νέες περιπέτειες. Έτσι λοιπόν, ακόμα και όταν ο Βασιλειάδης με τρίποντο μείωσε σε 49-42, ακολούθησαν δύο «βόμβες» από Σπανούλη και Γκριν για το 55-44, αλλά και εύκολοι πόντοι από Μπιρτς και Λοτζέσκι, με αποτέλεσμα η Τρίτη περίοδος να κλείσει στο 65-46.

Έτσι λοιπόν, με τον Ολυμπιακό να έχει… καθαρίσει, τα 10 τελευταία λεπτά δεν έκρυβαν κάποια έκπληξη και όντας καθαρά διαδικαστικού χαρακτήρα, οι Πειραιώτες πήραν μία σαφώς πιο εύκολη νίκη απ’ ότι περίμεναν με 78-67. Βέβαια, θα πρέπει να σταθούμε και στον σοβαρό, όπως φάνηκε από τις αντιδράσεις του, τραυαματισμό του Βασιλειάδη. Ο γκαρντ της "Ένωσης" τραυματίστηκε στην προσγείωση του στο παρκέ, μετά από ένα σουτ τριών πόντωνσ το τελευταίο λεπτό και αποχώρησε υποβασταζόμενος από το γήπεδο και σε εκείνο το σημείο είχαμε την ομορφότερη στιγμή του ματς.Ο κόσμος του Ολυμπιακού σηκώθηκε όρθιος στο ΣΕΦ και άρχισε να τον χειροκροτεί!!!

ΟΛΥΜΠΙΑΚΟΣ (Σφαιρόπουλος): Μπιρτς 12 (10 ρ.), Σπανούλης 10 (2 τρ., 9 ασ.), Πρίντεζης 12 (1), Παπανικολάου 8(1), Μάντζαρης, Γκριν 7(1), Γιανγκ 2, Παπαπέτρου 9(1), Μιλουτίνοφ, Χάκετ 1, Λοτζέσκι 17 (3), Αθηναίου

ΑΕΚ(Ζντοβτς): Ούκιτς 14 (2), Βασιλειάδης 11 (3), Λαρεντζάκης, Φάλκερ 2, Ουίλιαμς 2, Σάκοτα 14 (1), Μιλόσεβιτς 5 (1), Ντίξον 10 (1), Ιβάνοβιτς, Μαυροειδής 9, Σκουλίδας

Τα στατιστικά των δύο ομάδων:

Ολυμπιακός: 20/38 δίποντα, 9/24 τρίποντα, 11/16 βολές, 45 ριμπάουντ, 20 ασίστ, 17 κλεψίματα, 6 κλεψίματα, 11 κοψίματα

ΑΕΚ: 13/34 δίποντα, 8/26 τρίποντα, 17/27 βολές, 33 ριμπάουντ, 9 ασίστ, 11 λάθη, 10 κλεψίματα, 5 κοψίματα