Facebook Pixel «Προσπάθησαν» να χάσουν, αλλά πήραν το… θρίλερ στην παράταση!
| 2017-04-06 22:48:00

«Προσπάθησαν» να χάσουν, αλλά πήραν το… θρίλερ στην παράταση!

Οι παίκτες του Ζέλικο Ομπράντοβιτς τα έκαναν και πάλι όλα λάθος κόντρα στην αδιάφορη Μπαρτσελόνα, ο Σέρβος έγινε… μελιτζανί, ωστόσο στο τέλος ήρθε η νίκη με 68-65 στην παράταση. Άραγε τους… βολεύει;

Ο Μπόγκνταν Μπογκντάνοβιτς ήταν... σεληνιασμένος στην παράταση, η Φενέρμπαχτσε επιβλήθηκε της Μπαρτσελόνα (68-65) και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στους «8».

Οι πρωταθλητές Τουρκίας δυσκολεύτηκαν πάρα πολύ κόντρα στην ομάδα του Γιώργου Μπαρτζώκα, αλλά πήραν τη νίκη στην παράταση και τελείωσαν την regular season με ρεκόρ 18-12 (12-18 η «Μπάρτσα»). Ωστόσο, ακόμα δεν γνωρίζουν τον αντίπαλό τους, καθώς θα πρέπει να περιμένουν να δουν τι θα γίνει τόσο στο Μπασκόνια - Ζαλγκίρις, όσο και στο Ρεάλ Μαδρίτης - Αναντολού Εφές. Αυτή τη στιγμή η «Φενέρ» μπορεί να βγει από 5η μέχρι 7η.

Το παιχνίδι ξεκίνησε με... ρεσιτάλ αστοχίας της «Φενέρ», που είχε 1/8 σουτ στο 5' (2-6 σκορ). Οι φιλοξενούμενοι με τον Βίκτορ Κλαβέρ να «οργιάζει» στο πρώτο δεκάλεπτο (10π., 4ρ., 3κλ.) είχαν το «πάνω χέρι» (11-15 στο 10'). Στη δεύτερη περίοδο οι Τούρκοι βελτιώθηκαν, ο Νίκολα Κάλινιτς είχε 8π. με 4/4 2π. και το προβάδισμα άλλαξε χέρια γρήγορα (21-20 στο 13'). Το ματς, όμως, έμεινε στα ίδια επίπεδα και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με σκορ 30-31 και τον Κώστα Σλούκα να έχει στην επιστροφή του 6 πόντους, 4 ριμπάουντ και 4 ασίστ. Λόγω της απουσίας του τραυματία Μπόμπι Ντίξον, ο Έλληνας γκαρντ χρησιμοποιήθηκε 16:59 στο πρώτο μέρος.

Στην επανάληψη οι Τούρκοι βρήκαν ρυθμό με τον Τζίτζι Ντατόμε να δίνει λύσεις και με ένα γρήγορο 10-0 σερί πήγαν στο +7 (40-33 στο 24'). Ωστόσο, η «Μπάρτσα» απάντησε άμεσα, ο Χουάν Κάρλος Ναβάρο έφτασε τους 4.000 πόντους στην Euroleague, ο Ταϊρίς Ράις ήταν ασταμάτητος και τα δεδομένα άλλαξαν (42-44 στο 28' και 44-46 στο 30'). Το «θρίλερ» συνεχίστηκε με το ματς στα... κόκκινα (51-51 στο 35'). Στο τέλος οι δύο ομάδες ήταν κολλημένες στο σκορ και ο Άντε Τόμιτς έβαλε μπροστά τους «μπλαουγκράνα» (56-58 στο 39'). Ο Σλούκας έκανε λάθος, όπως και ο Κλαβέρ με το σκορ στο 56-58 και 12'' στο ρολόι. Ο Μπογκντάνοβιτς «έγραψε» το 58-58, αφού ο Τόμιτς τον έκοψε αντικανονικά. Ο Ράις αστόχησε στο φινάλε και το ματς πήγε στην παράταση.

Στην παράταση ο Μπογκντάνοβιτς βρήκε ρυθμό και εξελίχθηκε σε man of the match. Ο Σέρβος φόργουορντ έβαλε 7 πόντους στον επιπλέον χρόνο και η «Φενέρ»... καθάρισε το ματς, πήρε τη νίκη και περιμένει να μάθει τον αντίπαλό της στα προημιτελικά (68-65).

Τα Δεκάλεπτα: 11-15, 30-31, 44-46, 58-58.
Η παράταση: 68-65.

ΦΕΝΕΡΜΠΑΧΤΣΕ ΧΡ. Π. 2Π. 3Π. ΒΟΛ. ΡΙΜΠ. ΑΣ. ΚΛ. Λ. ΚΟΨ.
Ούντοχ 37:40 9 4/7 0/0 1/2 15 3 4 3 1
Μαχμούτογλου 12:31 3 0/2 1/3 0/0 0 1 0 0 0
Άντιτς 09:30 3 0/1 0/1 3/5 3 0 0 0 0
Μπογκντάνοβιτς 34:13 15 3/6 3/7 0/0 5 3 4 0 0
Μπένετ 03:27 0 0/1 0/1 0/0 1 0 0 2 0
Σλούκας 37:32 10 1/3 0/3 8/10 4 5 3 2 1