Facebook Pixel Στην κορυφή η Ελλάδα - Κυπελλούχοι κόσμου στα 470!
| 2017-06-11 16:32:00

Στην κορυφή η Ελλάδα - Κυπελλούχοι κόσμου στα 470!

Το χρυσό μετάλλιο κατέκτησαν οι Παναγιώτης Μάντης και Παύλος Καγιαλής, στον τελικό του Παγκοσμίου Κυπέλλου της κλάσης 470, που ολοκληρώθηκε σήμερα στο Σανταντέρ της Ισπανίας.

Οι «χάλκινοι» Ολυμπιονίκες του Ρίο κατέλαβαν την έβδομη θέση στη medal race, αλλά είχαν ήδη εξασφαλίσει σημαντικό προβάδισμα και δεν απειλήθηκαν επί της ουσίας να χάσουν την πρώτη θέση.

Το ελληνικό πλήρωμα ολοκλήρωσε τον αγώνα με 36 βαθμούς ποινής, έναντι 42β. των Αυστριακών Μπάργκεχρ-Μαχρ και 43.6β. των Ιταλών Φεράρι-Καλάμπρο (νικητές της medal race), οι οποίοι πήραν τη δεύτερη και την τρίτη θέση αντίστοιχα.

Σημαντική επιτυχία για την ελληνική ιστιοπλοϊα αποτελεί και η δεύτερη θέση της Βασιλείας Καραχάλιου στα Laser Radial, μετά από σκληρή μάχη με την Ουρουγουανή Μορέιρα Φρασκίνι και τη Βελγίδα Πλάσχαερτ, τις οποίες ξεπέρασε κατά ένα βαθμό (65 έναντι 66). Νικήτρια της κατηγορίας ήταν η επίσης Βελγίδα Ακερ με 43 βαθμούς ποινής.